Wikipedia mainitsee 6 rokotevalmistajaa, joilta EU on ostanut rokotteita. Lisäksi on venäläisten oma Sputnik-rokote.
Pfizer taitaa pystyä valmistamaan vuodessa 2 miljardia annosta, Johnson & Johnson 1 miljardia. Tosin, Johnson & Johnsonin valmistama rokote ei tarvitse tehoste annosta. Seitsemän suurta valmistajaa, joten luulisi, että maailman 7 miljardia ihmistä olisi mahdollista rokottaa. Mutta onko asia todellakin niin?
Kaikki rokotteet ei ole samanlaisia, mikä on hyvä siinä mielessä, että on eri tarpeita. Esim. Johnson & Johnsonin rokote sopii hyvin kodittomille ja paperittomille jaettavaksi, sillä heitä on hankala saada edes kerran tavoitetuksi rokotukseen. Rokotuksista osa on mRNA tyyppiä, joita on helppo valmistaa, mutta kylmäsäilytys voi jakeluvaiheessa tuoda joissakin valtioissa ongelmia. On myös toisen tyyppisiä rokotteita, jotka ei edellytä niin vaativaa säilytystä, mutta jotka ovat vaativampia valmistaa. Vaativuus valmistuksessa voi johtua raaka-aineen saatavuudesta tai itse valmistusmenetelmistä.
Omat haasteensa tuo poliittiset ja kaupalliset syyt. Venäjän Sputnik-rokote ei kelpaa länsimaissa, syy on virallisesti kai länsimaiden korkeammassa standardeissa rokotteille, mutta varmasti myös Venäjä-vastaisuutta esiintyy. Lisäksi eri valtioilla on omat rajamuodollisuudet ja muut, jotka ainakin hidastaa jakelua. Rokoteyhtiöt tuottavat omistajilleen voittoa, jolloin patenteista halutaan pitää kiinni. Mikäli siinä ei onnistuta ja valtiot purkavat patentit, ei nämä yhtiöt ala tekemään yhteistyötä muiden rokotevalmistajien kanssa jakamalla tietoa, joka kuuluu liikesalaisuuden piiriin.
Nyt annan puheenvuoron sekä rokotemyönteisille että rokotevastaisille. Huomautan kuitenkin, että tämän keskustelun aiheessa pysymiseksi, ei alettaisi kiistelemään kuinka "tehokas" tai "tehoton", "turvallinen" tai "myrkyllinen" rokote on. Tai peräti onko rokotteessa "mielenhallinta, vakoilu yms. juttuja", niin kuin rokotevastaisten porukan sisällä pieni ryhmä salaliittoihin uskovia ajattelee. Semmoisille keskustelulle on omat aloituksensa.
Tämän keskustelun aihe siis, jos ei vielä selvää... On rokotteiden saatavuus. On selvää, että jos rokotteita ei onnistuta jakamaan 1. tarpeeksi monelle 2. tarpeeksi ripeästi, niin syntyy uusia virusmuunnoksia. Esim. jos kaikki Suomessa ottaa rokotteet, mutta Afrikassa syntyy rokottamisen vähyyden seurauksena virusmuunnos, joka lentoyhteyksien kautta leviää maailmalle. Ensin siirtyy vaikka ranskalaiselle Afrikassa vierailleelle turistille, joka palaa kotimaahansa ja siellä häneltä tartunnan saa joku, joka tartuttaa sen johonkin Suomeen matkalle lähtevälle... Silloin virusmuunnos tulee Suomeen ja kaikki jo otetut rokotteet ovat olleet turhia, sillä virusmuunnos tekee kaikista taas kuin rokottamattomia. Uutta rokotetta siihen on myöskin turha kehittää, sillä tutkimus - raaka-aineet - valmistus - luvat - jakelu on hankala prosessi, jota voi vielä viivyttää pieleen menneet "saastuneet" erät rokotteita. Niitä rokotteita ei saada kaikille ihmisille, ainakaan riittävän nopeasti, jaettua, jos ei aiemminkaan saatu.
Mitä mieltä olette... Jos leikitään, että kaikki rokotteet olisi turvallisia, teho se mitä väitetään ja on havaittu (hyvä teho muuten, mutta tehoaa huonosti muunnoksiin) ja kaikki kiltisti suostuisivat sen ottamaan... Onko realistista, että siltikään kaikki maailman ihmiset (tämähän ei ole paikallinen epidemia vaan maailmanlaajuinen pandemia) saataisi rokotettua alle vuoden, ehkä reilustikin alle vuoden, ettei syntyisi uusia virusmuunnoksia? Ja jos ei ole realistista, miksi sitten ottaa hyödytön rokote, vai onko rokoteyhtiöiden rikastuttaminen jokin itsetarkoitus?
No, keskustelkaa!
Koronarokote + huono jakelu/saatavuus = virusmuunnos ja rokotteiden hyödyttömyys?
3
122
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan maita joissa rokotuskattavuus lähentelee jo 100 prosenttia, mutta jostain kumman syystä korona vain jyllää alueella..
Kuka kertoo syyn? Siitä huolimatta samaan halutaan pyrkiä joka puolella? Miksi?- Anonyymi
On myös maita, joissa ei ole havaittu lainkaan Koronaa. Tällainen maa on esimerkiksi Tonga, joka sijaitsee eteläisellä tyynellä merellä.
Toki pitää muistaa, että heillä on nyt Koronaa paljon pahempia huolen aiheita. Toivotamme voimia heille!
- Anonyymi
Näytöt puhui puolestaan ...missä piikitetään siellä tapaukset räjähtää käsiin..elikä piikki toimii erityisen hyvin levittäjänä..se onkin ainut teho piikissä.ei suojaa vakavalta tautimuodolta eikä kuolemalta eikä lievältä taudilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512