Jotkut äärivihervasemmistolaiset ovat kovasti innoissaan siitä, että kun persut ovat hävinneet, mutta mitä siis?
Persuthan ovat neljän suurimman puolueen joukossa, ja vihervasurit ovat takana - joten?
Persuthan ovat neljän suurimman puolueen joukossa, ja vihervasurit ovat takana - joten?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sama tuli mieleen mullakin.
Persut olivat jokin aika sitten jopa galluppien kärjessä ja hyvin lähellä kärkeä jo pitkään. Nyt Kokoomuksella on miltei tuplakannatus persuihin nähden, eivätkä SDP ja Keskusta jää paljon huonommiksi suhteessa persuihin.
Persut eivät ainoastaan hävinneet. Persut romahtivat.
Äläppä hätäile...kunhan maakuntavero pamahtaa niin pääsee sinunkin tulot kivasti romahtamaan...
Ylen vaalijuontajat oikein ilkkuivat kun lukivat persujen vaalilukuja...sikamaisia toimittajia, oikein tyhjäntoimittajia todellakin.
Ai+mitä+persut+hävis?+Viime+kuntavaaleihin+verrattuna+114+000+ääntä++tai+siis+-4%,+kun+tässä+ei+ollut+koko+maata+mukana.+Viime+eduskuntavaaleihin+verrattuna+258+000+ääntä+eli++-7,2%
Persut ei hävinny mitään, ainoastaan pelastuivat sotesopasta.
Parempi niin. Ei sieltä suunnalta apua taida löytyäkään palveluiden rakentamiseen.
Kohta saamme ehkä nähdä paljonko keput maksavat sotehimmelistään veronmaksajien rahoilla palkkaa aluevaaliedustajille.
Jossain vaiheessa tulevina aikoina nähdään, minkä puolueen äänimäärä laskee eniten , jos sotesta tulee soppa.
Niin, meneekö ainoastaan edustajien palkkoihin kaikki rahat?
Nämähän olivat ensimmäiset vaalit,,, hävisivät?
Kokoomus oli ainoa joka voitti vaalit! kaikki muut hävisivät!
https://www.suomenuutiset.fi/purra-hyvinvointialueet-pitaa-ensi-vuoden-alussa-saada-toimimaan-kuntoon-ja-kayntiin-liian-vahalla-rahalla-perussuomalaisilla-aluevaltuutetuilla-koittaa-vaikeat-tehtavat/
Aluevaalien äänestysprosentti on 47,5. Varsinaisena vaalipäivänä äänestysprosentti oli 21, eli Suomen kaikkien aikojen ensimmäiset aluevaalit eivät juurikaan kiinnostaneet kansaa. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pitää matalaa äänestysaktiivisuutta huolestuttavana demokratian kannalta.
Jokainen pienpuolue voi sanoa olevansa vaikkapa kahdeksan suurimman joukossa tai kuuden suurpuolueen joukossa.
Mikä maaginen luku neljä on? Neljän suurimman joukossa?
Haapalakin järkyttyi persujen menestyksestä, saivat luultavasti liian hyvän kannatuksen.