Kuoriutuvia leesioita suussa

Anonyymi

Olen aina ollut afta-herkkä. Pienestä saakka niitä piisannut suussa enemmän ja vähemmän.

Viime kesänä huuleen tuli vähän uudenlaisemman oloinen afta. Se alkoi normaalista aftasta, mutta muuttui sellaiseksi soikiomaiseksi vaaleaksi läikäksi, joka lähti helposti pois, mutta jätti jälkeen verestävän ihon…johon tuli uudestaan sellainen valkoinen pinta. Näitä taisi tulla kolmen sarjana peräjälkeen ja jokainen parani hitaasti. Ne eivät olleet edes kipeitä kuten aftat yleensä ovat. Tuolloin en tehnyt mitään.

Nyt joulun aikaan oli nielutulehduksia peräkkäin kolmin kappalein ja huomasin jälleen, että tällainen erikoinen leesio ilmaantui poskeen. Valkoisia läikkiä oli kolme, jotka yhdistyivät yhdeksi isoksi. Eikä edelleenkään ollut kipeä. Ne ei haitanneet eloa oikeastaan yhtään.

Nyt kuitenkin menin korva, nenä, kurkku lääkärille, joka tutki nenän, korvat, suun ja tähysti peilillä kurkunpäänkin. Kaikki ok. Hän pyyhkäisi valkoiset katteet poskesta ja totesi alla olevan hennosti verestävän limakalvon. Sanoi, että jonkinlaiselta aftalta vaikutti. Käski palata koepalan ottoon jos vielä 1kk:n päästä uusii jonnekkin päin suuta.

Mikähän hitto toi on? Itte veikkasin hiivaksi, mutta lääkäri ei pitänyt sellaisenakaan.

Olen päälle 40v mies. Ei perussairauksia ja verikokeet (laaja) on juurikin otettu ja kaikki viitteissä. Yöllä suuta kuivaa ja nukun suu auki. Apnea testattu eikä sellaista ole. Ainoa mikä on ollut on tähtitieteellinen stressi viime vuonna johtuen töistä yms. Jotenkin linkitän sen tähän.

0

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

        Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
        Maailman menoa
        138
        6305
      2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

        SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
        Maailman menoa
        70
        5237
      3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

        Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
        Maailman menoa
        14
        3675
      4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        121
        3270
      5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

        sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
        Maailman menoa
        115
        2438
      6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

        Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
        Maailman menoa
        71
        2286
      7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

        Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
        Maailman menoa
        1
        2028
      8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

        Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
        Maailman menoa
        27
        1618
      9. Sinä et halunnut sitoutua

        Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
        Ikävä
        16
        1313
      10. Onko kaivattusi spesiaali?

        Millä tavalla ja miten?
        Ikävä
        81
        1188
      Aihe