Harkitsen Tiia Pihlamaalle nenäleikkaukseen menemistä. Onko kellään kokemusta? Onnistuiko leikkaus suunnitellusti?
Kokemuksia Tiia Pihlamaan tekemästä nenäneikkauksesta
7
3431
Vastaukset
- Anonyymi
Nenäleikkauksesta siis
- Anonyymi
Kannattaa kysyä ensin itseltä onko leikkaus välttämätön? Nenä on herkkä ja hengityksen kannalta tärkeä elin. Vaikka leikkaus onnistuisi esteettiseltä kantilta katsottuna niin rinoplastia voi aiheuttaa nenään negatiivisia muutoksia hengityksen kannalta. Ks. "Empty nose syndrome". Kannattaa olla tarkkana kirurgin valinnassa sillä nenä on rakenteellisesti monimutkainen elin. Kannattaa valita sellainen kirurgi joka on tehnyt satoja tai tuhansia nenäleikkauksia.
Jos nenää joutuu jälkikäteen korjaamaan hengitysvaikeuksien tai muiden komplikaatioiden takia siitä tulee uusi lasku eikä korjausleikkauksenkaan onnistumiselle ole takeita - Anonyymi
Tiedän kyllä riskit, olen harkinnut tätä 25 vuotta. Olisi kiva vain kuulla kokemuksia.
- Anonyymi
Mä kävin eilen Tiian luona nenäleikkauksesta. Nenä on nyt paketissa ja turvoksista enkä vielä tiedä, miltä se näyttää, mutta itse leikkaus meni todella hyvin. Ensi viikolla lasta otetaan pois nenästäni ja pääsen näkemään, miltä se näyttää.
- Anonyymi
Hei, olisi kiva kuulla kokemuksiasi tehdystä leikkauksesta ja Tiiasta? :) olen itse varannut hänelle ajan konsultaatioon loppuvuodesta.
- Anonyymi
Mun kohdalla meni todella pieleen! En suosittele!
- Anonyymi
Tiia leikkasi nenääni puoli vuotta sitten ja olen todella tyytyväinen lopputulokseen. Lääkärinä hänestä kuitenkin alussa sain todella negatiivisen kuvan, kun on poikkeuksetta AINA myöhässä ja ihan kun hosuu koko ajan. Alussa siis sain hänestä epäpätevän kuvan. Mutta nyt jälkikäteen katsottuna nenäkirurgina on ehkä Suomen parhaimpia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1085541
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954821Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1394762Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682215- 1172051
- 1071797
- 2561577
- 3711318
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591151- 2211123