Palanen historiaa

Anonyymi

Tiesittekö että Sotamarsalkka Mannerheimin veli, Jarl Mannerheim " Jarski" muutti sotaa pakoon Ruotsiin vuonna 1939.

7

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hienosti vanhemmat ennakoivat poikiensa tulevaisuuden näkymät jo varhain. Toiselle annettiin nimeksi: Carl Gustaf Emil Mannerheim ja toisesta tuli Jari Mannerheim!

      Tulipa mieleen poika nimeltä Vee. Nimilautakunnalta mennyt ilmeisesti vahingossa läpi.
      https://www.youtube.com/watch?v=ftsM4A8oHQM

      • Anonyymi

        Ei tullut Jari vaan Jarl. lue (jii aa r äl)


    • Anonyymi

      ...Ja itse Cark Gustav Emil M lähti jatkosodan ratkettua Sveitsiin hoitamaan terveyttään. Ikäänkuin meillä suomessa ei olisi ollut ammattitaitoa moiseen.
      Sitä varmasti oli. Mutta aristokraateilla on enemmän omia kuvioitaan.

      • Anonyymi

        Marski kuoli Lausannessa 19.1.1951.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Marski kuoli Lausannessa 19.1.1951.

        Jeesus pelastaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jeesus pelastaa?

        Psykologinen ilmiö siinä jeesuksessa vaikuttaa. Joskus tämäkin uskomiskupla puhkeaa ja repeää maailmanlaajuisesti hajalle. Luonnonlailla ei voi olla Hominae lajin poikaa.
        Jeesuksen kaukaisemmat esi-isät olivat apinoita kuten me kaikki muutkin.


    • Anonyymi

      nämä ovat arvokkaita faktoja joita tavallisista historianoppikirjoista ei löydy etsimälläkään. Ensi viikolla on koulussa historiankokeet Suomen itsenäistymisen melskeisistä alkuvuosista ja venäjänvallan loppuajoista. Kaikki lisäoppi on hyvästä. Saa historian maikka näpäytyksen nenillensä kun minulla on todellista syvätietoa laittaa vastauspaperille . Arvoni nousee opettajan silmissä ihan vaan mielettömästi. Hän katsoo jatkossa minua ylöspäin. Kiitos vaan paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5841
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4585
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4131
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3725
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3255
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2433
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2339
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1199
    Aihe