Kaksi ihmistä kuoli sähköauton rajussa tulipalossa Teksasissa, kun ilmeisesti automaattiohjauksella ollut Tesla syttyi "tuntemattomasta" syystä palamaan.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000007938591.html
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000007938591.html
Vastaukset 17
Vanhimmat
Polttomoottoriautot palavat äärimmäisen harvoin. Sähköautot taas palaa ällistyttävän usein.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tesla-paloi-isolla-liekilla-teksasissa-arvelemme-etta-akku-rajahti-mita-jos-lapset-olisivat-olleet-autossa/8015870
Ja vanhoilla jutuilla onneen.
Totuus ei pala tulessakaan, mutta sähköauto palaa.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Tilastojen mukaan sähköauto palaa harvemmin kuin muut.
Ja ajetaan kylmänä.
Polttomoottori autoissa palaa poltto-aine.
Tilastojen mukaan niitä sähköautoja myös on harvemmassa, kuin niitä muita oikeita autoja.
😂😂😂🕳️💨💦
Mikä tilasto sinulla on edessäsi. Minun tilastojen mukaan ehkä siksi kun sähköautoja on paljon vähemmän kun oikeita polttomoottoriautoja.
Tottakai, sillähän sitä ajetaan. Polttoaine on yhdyssana.
Sähköauto on niinkuin vankelmoottori. Toimii, on kallis, ei tee mitään, ei kestä ym ym. vain ongelmia .
Wankelmoottori sentään toimi hyvin, toisin kuin nämä nykyajan paristolelut.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Wankelmoottori
www.hs.fi/kotimaa
Ilmeisesti kuulumme jo Natoon, kun Teksasin uutisetkin on osiossa kotimaa
Akku on se sähkö ja hypriittiauton syttyvin osa. Kaikki kun opotetaan vesialtaaseen viikoksi niin alkaa olla palo hallinnassa!
tarkenee pakkasdellakin juu
Kolaroitu sähköauto voi olla hengenvaarallinen auttajille.
Kosket auton runkoon ja saat akkujen suurjännitteen itseesi.... voi olla arkun myyjälle töitä.
Minä en ainakaan koske pahasti kolaroituun sähköautoon, leikkiköön joku muu hengellään.
Sähkötekniikkaa opiskelleena tulee väkisin mieleen että miten se auton "kelluva" jännitepotentiaali aiheuttaisi vaaratilanteen?
Tietysti jos löydät siitä autonromusta kohdan jossa on korkeajännite ja otat siihen kontaktin, samalla kun olet jollakin toisella kehon osalla yhteydessä auton runkoon
Niinpä.... Korkeajännite kolarin seurauksena auton runkoon.... meneppä koskemaan....