Ts. eipä ole päästy puusta pitkään! Sehan on selvä, kommunismi ei ole mikään "lopullinen ratkaisu" Eri variatioita on kokeiltu ja jopa saksalaisella tehokkuudella ja romanialaisella tehottomuudella. Itä-Saksa , Romania !
Mikähän lie nyt meneillään entisessä Neuvostoliiossa, nykyisellä Venäjällä aatesuuntana, kun vaikuttaa siltä, että siellä on menossa keisarivalta tai jopa diktatuuri?
Omituinen puolue on Suomenmaassa tuo Vasemmistoliitto. Jotain kai, ehkä puolet komminismin aatetta ja se toinen puoli jotain muuta paskaa`?
Kukahan kokoaisi / keksisi oikeistovoimien kasaamiseksi puolueen:
"Oikeassa olevien liitto" ... : )
Tällä palstalla onkin paljon vanhoja avauksia!
4
1565
Vastaukset 4
- Anonyymi
Keksitpä ja kirjoititpa hyvän avauksen! Onnittelut, näin "sota-aikanakin"!
Ei löydy vastauksia ... ... eikä taida tullakaan! Mihin lie kommunismin "kehitystie" oikein päättyi! Itä-Saksan (DDR) sortumiseen?
Venäjä, ent. Neuvostoliitto on ihan jotain muuta, kuten Pohjois-Koreakin. Miten lie kokevat ne muut taistelleet? Kuuba ja Vietnam jne. asioiden ja aatteen voivan nykyisin ?
Vietnamissa kai jotain viimeisiä virtauksia ja kai noin yleisesti menee paremmin kuin Kuubassa? Siinäpä oikein hyvät vertailukohdat !
Olisiko joku Suomesta, Moskovan kautta matkustanut sokerijuurikkaiden leikkaustalkoissa käynyt, jo niin opinnoissaan pitkälle päässyt, että tuosta aiheesta saisi kirjoiteltua tohtorin väitöskirjan?
Aihe tuskin kiinnostaa Pietarissa toimivia .... Trollikirjoittajia ?
Ja vaikuttaa siltä, kaikin puolin, etteivät ne (He) = trollit "maailman menosta" mitään ymmärräkään! - Anonyymi
Kuulkaa, mitä Chrushchev sanoi vuonna 1959 komminismista:
https://t.me/JFK_TV/10260
9 vaihetta diktatuuriin. Moniko vaihe noista on jo toteutunut maailmalla? Ja montako niistä toteutettiin tämän koronan varjolla?
Olisiko aika herätä Suomessakin? Muualla maailmassa ihmiset ovat jo käsittäneet, mihin meitä ollaan oltu viemässä. - Anonyymi
Sannan johtama SDP ihailee aivan avoimesti kommunismia kuten vasemmistoliitto, vihreät ja Saarikon johdolla Kepukin on muuttunut kommunismin ihailijaksi!
SDP:n ex. puheenjohta kaikkien aikojen suurin Putinin perseennuolija Kaasupaavo on nostanut miljoonia Venäjän verirahoja! Aivan samoin kuin Kepuloisten Esko Aho latvasta laho kuten Juice runoili aikanaan!- Anonyymi
SITAATIT TARVITAAN! Ja sitten parempi olla uskottavampaa lähteytystä kuin joku MV-lehti-hölönpölö. Mutta ehkäpä otaksumme palstojen "näen kaikkialla joka nurkan takana kommunismia, joten haluan Suomeen äärioikeistokollektivismia, joka totaalisesti toimii paremmin" -meuhkaajilta liikaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48930Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15798Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497769- 46697
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586- 35563
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE170528Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470