Ah tätä ihanuutta! Tässä aivan uunituoretta tietoa perjantai-illaksi Helsinkiin suunnitellusta Convoy 2022:sta:
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008586013.html
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008586013.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Nyt nähdään onko elokapinalaiset tasaarvoisempia kuin toiset?🤣😅😂
Loistavaa! Nyt nähdään kun idiootit tekevät itsestään vieläkin enemmän idiootteja. Ja jos sotkevat Helsingin liikenteen moneksi päiväksi, niin voi olla että aika monessa rekassa on renkaiden vaihto edessä. Tai löytyvät merestä. ;)
Tämä on niitä hetkiä, jolloin toivoisi olevansa Stadin kundi! 😆
Ja tässä vielä mahdollisimman korkean tahon ilmoitus VKK:n suhtautumisesta tapahtumaan eli puheenjohtajan tviitti:
"Valta kuuluu kansalle puolueella ei ole mitään tekemistä #convoy toiminnan kanssa. Toivon @HelsinkiPoliisi lta kovia otteita kaikkea laittomuutta kohtaan."
Vielä alkuviikosta puolueen epävirallinen kakkosmies jakoi hyvin rekkarallimyönteisiä tviittejä...
Äärioikeisto on kyllä nyt aika sekaisin. Onko tämän takana enää mikään puolue yhtään? Puuhanainen Annikki Suomi, tai mikä hänen nimensä nyt olikaan, on kuulemma ilmoittautunut jäsenkirjapersuksi.
Toivotaan mahdollisimman komeaa miekkaria!
Ai se Juhani Palmun tauluja keräilevä lääkärinainen?
Kai heidät kannetaan yksitellen mustaan Maijaan eikä heti kaasuteta?
Mitäpä kirjoittaa Tissi sivullaan aiheesta samalla kun puolueen puheenjohtaja Lääkekaappi toivoo poliisilta kovia otteita rallimiekkarilaisia kohtaan:
"Nykyisessä laittomuuden ilmapiirissä poliisin, syyttäjälaitoksen ja oikeusistuinten ei voi olettaa toimivan puolueettomasti."
Siis puheenjohtaja luottaa poliisiin jopa täysin, mutta "kakkosmiehen" mielestä poliisi ilmeisesti on osallisena laittomuuksissa?
Ei vittu, noi hajoo kohta. 😰
Onhan noita ristiriitoja nykymaailma muutenkin täys jo. Johdonmukaisuushan on harvinaista herkkua nykyään. Joku oli laittanut tuollaisen aamuhartaus aloituksenkin tänne, jossa tuohtumus oli näillä jo kunnollinen.
Noh, jos se on Jumalalta, niin se pysyy pystyssä ja jos se ei ole, niin tuollainen pikkutuulikin noidenkin yritykset romuttaa.
Itse arvostin tuossa aamuhartaus toivotuksessa kahta asiaa. Ensinnäkin sitä, että edes joku puhui Jumalasta ja toisekseen sitä että ylpeys loisti poissaolollaan, vaikkakin ärtymys oli selvästikin tuolla henkilöllä jo melkoinen.
Kyllähän monessakin kohtaa suru ja sen sellainen paistoi ilmiselvästi jo läpi sanoman.. Kyllähän me kaikki oikeasti tiedetään että Suomi tuhotaan nyt ulkoa ihan täysin. Ja kuka muuta väittää joko valehtelee taikka elää itsepetosta. Mutta minkäs me tuolle repe mahdamme? Siellä nääs saatana haluaa romuttaa kaiken somalian villilän tasolle, jotta voisi sitten nostaa kaiken primitiivisen kiinan tasolle, helpon hallitsemisen vuoksi. Ei sivistysvaltiota noin vain kontrolloida.. koska ihmiset ovat kuulleet sanan ELÄMÄNLAATU. Mutta jos käyt mogadishussa, ja meet sieltä entiseen itäblokkiin, niin onhan siinä oikeasti valtava ero jo villin ja alkukantaisen välillä.
Tuosta tulevat sit tuhosta tulleet immeiset kiitollisia.. ja erinomaisia orjia, kunnes sitten alkaa välittömästi se viimeinen sukupuutottaminen.
..minua harmittaa se, että näin kaunis yhteiskuntarakennelma oli ylipäätään koskaan myytävänä. Muttta kuten Lontoossa sanoivat; kaikella on hintansa. Jopa kansanmurhilla sekä JOPA itsetuhoilla.
Tuo johtuu siitä, ettei yksilö innostustu delayed gratification -konseptin viiveestä nautinnon saamiseksi. Miksi rakentaa yritystä 20v, myydä se ja sitten onnistua vielä sijoittajanakin 10v ollakseen taloudellisesti riippumaton n. 50-100m liigassa, kun voi virkamiehenä vain allekirjoittaa jonkun paperin, sama minkä, ja saada tuo sama summa ... mitä siinä allekirjoittaes menee .. 5sekuntia .. hetkessä.
Etuoikeudet verrattuna toisiin. Helppous. Laiskuus. Keskinkertainen äly. Ja TÄYDELLINEN välinpitämättömyys luovuutta tai luomista kohtaan, josta se aito kuuluisuus tulee, eli innovointi.
Niin se kristinuskoton maailma vaan kuule toimii, kuten olen vakuuttunut että tiedätkin jo.
Kristinuskoton ajattelee minä vs maalima. Ja kristitty ajattelee missä me ollaan suhteessa maailmaan. Tuo vuoksi, me, sinä ja minä repe, halusimme tai emme, tuon me-ilmiön vuoksi, olemme kristinuskon äpärälapsia.
Ja kuinka ollakaan, hoitsut tuonkin takana. Akoista on vain harmia, tukkivat kadut istuskelemalla, eivät suostu rokotuksiin ja nyt yllyttävät tyhmät rakkakusit tukkimaan kadut.
Vaikea uskoa että koulutetut sairaanhoitajat. Pääosa on ottanut rokotteet. Tänään oli telkkarissa sairaanhoitaja, joka pyöri egonsa ympärillä eikä ollut sisäistänyt edes tartuntatautilain merkitystä Ja immunologian opinnotkin olivat jääneet välistä. Kannattaa vaihtaa alaa. Potilaiden parhaaksi!
Luotto on edelleen kova terveydenhuoltohenkilökuntaan. Tiedän, että ovat huippuosaajia ja sitoutuneita työhönsä.
Sitä olettaisi, että ainakin osa "akoista" istuu välillä myös rekkamiesten sylissäkin, pikkareitta. Onhan sentään kylmä ydintalvi päällä.
Polttoaineiden ja sähkön hintojen takia onkin syytä protestoida ja vaikka mellakoida, lehdessä puhuttiin vain rokotusten vastustajista, kuten Kanadankin yhteydessä. Tymät tytöt köyhdyttää kansan, ilmasto pelkkä tekosyy.
Soista haihtuva metaani on 25x pahemi ilmastokaasu kuin turpeenpoltosta vapautuva hiilidioksidi. On ilmastoteko käyttää lähipolttoainetta, eikä rahdata kaukaa öljyä. Pitäisi päivaston vaatia ottamaan osa soista turvesoiksi ja sitten metsittää tai käyttää peltoina ettei tarvitse sademetsiä kaataa pelloiksi.
Nyt et ymmärrä turpeen käytön kokonaisuutta.
Ei voida nostaa turvetta ilman suon kuivatusta. Tämä johtaa metaanin vapautumiseen ja tietenkin turpeen poltossa hiidioksidin vapautumiseen.
Turvesuon metsittäminen ei ole onnistunut juuri missään. Metsä ei kasva suolla, eikä meillä ole tarvetta lisätä peltopinta-alaa. Toisaalta viljely tai metsitys ei lopeta metaanin vapautumista. Eihän sitä suota saada tyhjennettyä joka kohdasta kivennäismaahan saakka.
minusta turpeenkäyttö oli korkean luokan innovaatio, koska lähestulkoon ei mistään ei missään, luotiin energiaa.
olen aina rakastanut innovointia, ja tuo oli nimenomaan sitä, parhaimmasta päästä.
On sääli, että toimivia kokonaisuuksia ajetaan alas, ainoastaan ulkoisten vaikuttajien miellyttämistarkoituksen vuoksi.
Ihan sama.
Sinä et ymmärrä, metaani vapautuu luonnontilasessa suossa kun turve MÄTÄNEE märkänä, ei se kuivassa maassa mätäne. Suo ei myöskään tarvitse sitä monen metrin kerrosta kuollutta turvetta vaikka palauettaisiin jälleen suoksi, uusi pintakerros kasvaa nopeasti.
Tottakai metsä kasvaa kun suo on ojitettu ja peltoalaa tarvitaan Suomessa ettei tuhota sademetsiä, saadaan samalla vientituloja eikä tarvitse tuoda esim ruista kuten nyt tuodaan.
Miten ihmeessä teissä viherpiiperöissä on idiootteja jotka ette tiedä asiosita yhtään mitään, vouhotatte silti siellä asfalttiviidakossa, kaupungit pahimpia tuhon aiheuttajia ovat.
Somppuakkakin tuomitsi aamu-TV:ssä lyhytaikaisen rekkamarssin, mutta ei egoapina istuskelijoita jotka tukki kadut moneksi päiväksi useaan kertaan ja aikovat jatkaa heti kun tulee mukavan lämmintä.
Vain BLM on sallittu ja tietenkin unelmakonsertit!
ÖLöhön nny Repe toisille pahaa päivää ala ironisoiden toivoa. Siellä ne mennee toivoen noita kolmea kohtaa, jonka mainitsivat. Jos siniRISTIlipun saavat EKn salkoon, niin parempi sekin on kuin sinunkin turhanjoutava (ja minunkin) nettinäpyttelysi.
Toi on rekkamiesten paras mahdollisuus sitäpaitsi saada eilepakkorömpsylaatupimpsaa, kun moni nainen oikein kerjäämällä someissa kerjää rekkamiesten matkaan.
Siellä saattaisimme mekin, eli minä ja sinä, päästä jälkiliukkaille.
Jos pitäisi veikata, on Helsingissä 9kk päästä merkittävä ylisyntyvyyspiikki tilastoissa. Ja ansiviikolla kortonki- ja jälkiehkäisypillerihylly tyhjinä, sekä aborttikliniikat seuraavien kuukausien aikana jopa miljonäärimpiä kuin koskaan aiemmin.
Nää nyt on näitä taas.
Ei sitä luvatonta mielenosoitusta tule kukaan katsomaan. On liian kylmä ja luntakin sataa.
No mutta tuohan riippuu siitä saako lihistä vaiko ei. Kyllä mekin kuule inttiporukan kanssa tavattiin niillä yyterinkö vai millä musiikkifestareilla, paskakelissä vain koska puolijoukkueteltaamme mahtu festarityttöläpystävaihtoja vaikka millä mitalla. Kamiinaa meillä ei koskaan ollut turvallisuussyistä, mutta sporttisuus lämmitti ja alkoholi poisti kaikki jämätkin estoista.
Naikkoset huutaa somessa rekkamiesten kyytiin. Siksi sinne tulee kaikkialta porukkaa, oikeasti.
Kiva seurata, toivottavasti ottavat paljon youtube -live videoita.
Saa nähdä ,kuinka kauan siellä istuvat. Koronarajoituksia poistetaan muista syistä. Bensan hintaa ei päätetä torikokouksessa. Hallituskin vaihtuu näppärämmin eduskunnan epäluottamuslauseeseen.
Mutta oo, vapaus on. Onnea sille!
Siinä on kyttien paha mennä pysäyttelemään tai hätistelemään pois isoja rekkoja. Miksi eivät estäneet istuskelijoita, ei silloin pidä tähänkään puuttua.
Rekka kuin rekka pysähtyy kun polliisi pysäyttää. Sinne kauas keskustasta...😄