Olen todennut jo useampi vuosi ennen koronaa, ettei eropiikkejä enää tule. Toisen ääripään näkee sivulta https://eroakirkosta.fi/static/aikasarja/ kun katsoo vuotta 2008 tammi-marraskuulta.
Pari päivää sitten julkaistiin evlut kirkon tilastot viime vuodelta, ja suunnilleen koko valtakunnan media uutisoi. Ei eropiikkiä, tai ehkä joku 20 henkeä.
Tässä on valtava ristiriita. Samaan aikaan tasainen erovirta on kasvanut, mutta yksittäisiin tapahtumiin linkittyviä eroja on vähemmän.
Tilastot julki, ei eropiikkiä
7
117
Vastaukset
- Anonyymi
Tulee mieleen tuosta tasaisesta erovirrasta vanha vertaus sammakko ja kuuma vesi. Mikäli sammakko joutuu yhtäkkiä kuumaan veteen niin se kuolee. Mutta jos sammakko on ensin normaalisti viileässä vedessä, ja vähitellen veden lämpötilaa nostetaan asteittain niin se tottuu siihen, mutta kuolee lopulta kun vesi on liian kuumaa.
Tasainen erovirta johon ei paljoa kiinnitetä huomiota tappaa kirkon vähitellen kuten tuon sammakonkin.- Anonyymi
Kirkon kuolemaa emme tule näkemään, enkä edes sitä toivo.
Minulle riittää se, että se näivettyy niin, ja toivottavasti nopeasti, että sen erikoisetujen säilyttämisen järjettömyys käy jopa hitaimmille poliitikoille selväksi.
Minun puolesta hihhulit saavat hihhuloida tulevaisuudessakin, niin kauan kun eivät tunkeudu minun tontilleni. Anonyymi kirjoitti:
Kirkon kuolemaa emme tule näkemään, enkä edes sitä toivo.
Minulle riittää se, että se näivettyy niin, ja toivottavasti nopeasti, että sen erikoisetujen säilyttämisen järjettömyys käy jopa hitaimmille poliitikoille selväksi.
Minun puolesta hihhulit saavat hihhuloida tulevaisuudessakin, niin kauan kun eivät tunkeudu minun tontilleni.Kirkonkellojen kalkatus kuuluu aivan liian kauas pakostakin kaupunkilaiset joutuvat sitä kuulemaan katsomuksesta riippumatta.
Kirkko voisi järjestää jäsenilleen aplikaation kännykkään kellojen kilkuttelun sijaan.- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Kirkonkellojen kalkatus kuuluu aivan liian kauas pakostakin kaupunkilaiset joutuvat sitä kuulemaan katsomuksesta riippumatta.
Kirkko voisi järjestää jäsenilleen aplikaation kännykkään kellojen kilkuttelun sijaan.Tuossa olet kyllä oikeassa!
Ruotsissa hiljennettiin kellonsoiton ääntä, kun siitä tuli valituksia.
"Kyrkklockor tystas efter grannars klagomål"
Vanhimmille uskoville tuollaisen appin käyttäminen ei taida onnistua kovin sujuvasti Anonyymi kirjoitti:
Tuossa olet kyllä oikeassa!
Ruotsissa hiljennettiin kellonsoiton ääntä, kun siitä tuli valituksia.
"Kyrkklockor tystas efter grannars klagomål"
Vanhimmille uskoville tuollaisen appin käyttäminen ei taida onnistua kovin sujuvastiSoittoääneksi kalkatus ja atrun pirauttamaan tarpeellisina aikoina kännykkään.
Kun mummu vastaa joikhataan sieltä virsuja ja virtuaalipastori varoittaa saarnassaan miehimyksistä.
- Anonyymi
Yksi vuosiluokka ovat koulun aloittavat. Kun selviää, että elämänkatsomustietoa ei saa opiskella, jos on kirkon jäsen, vauvakasteen virhe oikaistaan.
- Anonyymi
Ajankohtaista juuri nyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2056538Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2774465"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423585Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1103393Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m573382Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492866Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2482502Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752427- 252366
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941