Ähtäriläinen hulluus on tarttunut Seduun vai onko Sedun johtaja osaamaton? Ähtäri on pian alle 5000 asukkaan metsäkylä kaukana kaikesta. Syntyvyys on jo alhaisella tasolla ja alemmaksi menee. Pelkkä lukion olemassaolo tulee olemaan haasteellinen ja varmasti sekin siirtyy jollain viiveellä Alavudelle. Ähtäri on kyvytön itse tekemään järkeviä päätöksiä vaan siellä eletään jossain ihmeellisessä suuruudenhulluudessa. Pian Sedussa ihmetellään, että mitä tyhjällä kalliilla uudella rakennuksella tehdään. Täältä Alvudelta ette saa sinne yhtään oppilasta!
Rakennetaan tyhkäksi tuleva koulukeskus
Anonyymi
201242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Se on se kepun ja eliitin päätös.
Endin lopetetaan, supistetaan oma toisen asteen koulutus.
Ei auttanut Korsu Martinkaan yritykset edustamassaan foorumissa.
Yrittää Ähtärin parasta.
Sitten alkoi poliittinen suuruudenhulluus Seinäjoen alaisena sooloilut.
Josta seurauksena on tämä rakennusten purku Tuomarniemellä ja Seinäjoen rakennus.
Keskelle ei mitään.
JAMIN konttori on Alavudella ja linjoja tulee alueellemme mukavasti.
Lyhyt matka JAMIN pisteisiin.
Niin ja nuoret pois maakunnan humusta...
Täällä osataan heh.
Eikö se sedun uusi johtaja artukainen tajua tilannetta vai eikö uskalla laittaa stoppia tälle hulluudelle? Taitaa olla Savolan oma puudeli.
Ihmeellinen on änkyröiden ajatuksenjuoksu. Itketään sitä, että Ähtäristä on viety kaikki. Nyt kun tänne on tulossa jotain uutta - parempaa, niin itketään sitä.
Tuo on selkeästi tulosta ylettömästä alkoholin kanssa lutraamisesta, kun pohjana on syntyminen sukurutsauksen seurauksena.
Se, että Ähtärin sairaala "Lopetettiin", oli tietenkin kova isku, mutta käväisin viime tiistaina "Ähtärin sairaalassa" Ortopedian kirurgin jne vastaanotolla. Hänellä oli valkoisen takin rintapielessä Teksti, joka paljasti hänen olevan erään alueella toimivan tervydenhoitoyhtiön palveluksessa. Firman nimessä esiintyy sana Linna.
Eli Ähtärin sairaala on toiminnassa, ainakin osittain. Vastaanotolle oli odottamassa silloin - iltapäivällä kahdeksan henkilöa sillä aikaa kun minä siellä olin. Jos aamupäivällä olisi ollut sama tahti, niin minusta oikein hyvä yhdelle miehelle .
Sinähän se tiedät mitä serkun kanssa touhuamisesta seuraa.
Juu ja päivystää palstaa.
Hyvä kun lait vastaanotolla. Odotetaan lääkkeiden vaikutusta.
Vai joko korona piikki teki dementian.
Vai eturauhanen suureni aivoissa
Kun sinulla on eturauhanen aivoissasi ,niin kai sinulla on myös mulukku samassa paikassa.
Tämä oli hyvä, kiitos 😂 Juuri tällaista tänne kaivataan.
Olen matkailuun kaupungin rahat hassaava yltiöpää.
Voi voi kun on väsynyttä.....
Ei tällä omituisella palstalla ole muuta tarkoitusta kuin patologisesti änkyröidä vuodesta toiseen kaupungin hallintoa ja yrittäjiä vastaan. Ei väliä onko tulossa uutta vai lopetetaanko vanhaa. Kaikki väärin. Siksi palstalla ei ole mitään merkitystä.
Haista Änkyrä pa..a. Täältä se ilkkakin hakee aiheita. Tämä on ainoa kanava jolla voin rehellisesti tuda totuuden esille Ahterin eliitin rikolisesta kahminnästä........
Visionääri kirjoitti huolensa kun Myllymäen koulukin loppuu
SEDU rakentaa Yhdessä Ähtärin kanssa kunnollisen koulukeskuksen Tuomarniemelle.
Sinne pääsee Ammattikoulu ja lukio, sinne saa uudet toimivat tilat myös metsäkoulu, jossa konekoulutus on voimakkaassa nosteessa.
Melko varmasti sinne nousee myös isot konehallit, joissa Monitoimikoneet ja ajokoneet huolletaan ja ehkäpä Asentajakoulutuskin sinne perustetaan.
SEDU on jo kauvan aikaa tehnyt kansainvälistä koulutusyhteistyötä muidenkin kuin vain Venäläisten kanssa.
Vastineeksi näissä projekteissa tarjotaan Suomalaisille opiskelijoille melko pitkiä tutustumisjaksoja yhteistyökumppaneiden kanssa, jolloin Esim Suomalaisen ammattitaidon ja tekniikan vientimahdollisuudet paranevat entisestään.
Voi olla, että Tuomarniemelle ei enää huolita Alavutelaisia opiskelijoita, vaikka eihän heidän syytään ole, että he ovat sinne syntyneet.
Ei sinne metsään tosiaan ketään ole tulossa lukioon eikä ammatilliseen kouluun. Ei ainakaan Alavudelta eli rakentaa vaan lisää tyhjiä taloja. Joko se pandatalo tuottaa voittoa?
Jos ahterissa syntyneistä 20-30 lapsesta puolet menisi lukioon, puolet ammattioppiin eri linjoille elikkä muualle kuin Ähtäriin myös .. niin aika paljon pitäisi oppilaita tulla muualta. Missä päättäjien matikka?
Kansakoulun opettajan matikalla ei päätelmiä tehdä.
suurin osa opiskelijoista on ollut Alavuudelta, luuletteko että ne tulee sinne mettään enää kun sinne siirtyy? hui hai, Seinäjoelle lähtevät.
Kuntaliitos ja Ähtärissä matkailumäki ja muihin paikkoihin muut palvelut, silloin kaikki hyötyy.
Artikainen ei taida olla penaalin terävimpiä kyniä johtajana?