tuolla toisaalla netissä

..ihmeteltiin suomivalaita joten mun oli pakko tokaista sinne toisaalle nettiin ja nyt tänne etttä..

Suomessa ON valaskaloja,ruoholahden leijonia ,suomileijonia, muumeja, dolfiineja ja taigahylkeitä. Joten ihan taatusti tavallinen valaskin on voinut tullua merisuolapulssin mukana juutinraumasta..Semmonen makean veden valaskala.

Niin että kaikille epäilijöille..heinolan sivukylillä kävi ufomiehetkin maatilalla 70 luvulla.. pli juttuu lehdissä ja netistäkin löytää kun ettii..

kouvolan ja jaalan välinen moottoritie pätkä on muutenkin mystinen..kävin kattomassa siellä joskus 2015 myytävää rintamamiestaloa isolla tontilla.. hinta tais olla jotain 25000 euroo saattoi olla hieman enemmän..olihan siellä järviä ja maalaismaisemaa muttei niissä isoissa järvissäkään kalevalan haukee suurempaa kalaa..

nyt putlerin sotahulluuss on sulattanut pörssivoittoja että taitaa mennä AIKA TOVI että saan sen mökin rotjakkeen..ellen sitten tyydy aluksi puolijoukkuetelttaan tontteineen.. mutta maasta se pienikin ponnistaa sano buster keaton..

4

206

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä niitä pienempiä valaita uiskentelee Itämerelle ja Pohjanlahdellekin harva se vuosi. Pyöriäisiäkin. Suuret merivalaat eivät ehkä Tanskansalmea huoli vaellusreitikseen.
      Muuten näin väläyksen Ison Tyynen valtameren rantaan teurastetusta sinivalaasta.
      Se kuvattiin Ville Haapasalon Siperiakuvissa.

      Ville määräsi kuvausryhmänsä HETI määräyksellä pois. Fiksusti tehty muuten; pyydystäjät tarvitsivat saaliinsa paloiteltavaksi isommalle porukalle. Valtava näky näin
      vanhalle rantsun äijälle telkassakin.

    • Anonyymi
      • Entä harri holkeri? oliko holkeri valas ja harri kala?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      429
      896
    2. 56
      559
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      157
      550
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      51
      535
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      163
      511
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      216
      485
    7. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      436
    8. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      90
      424
    9. Se siitä sitten

      Hyvin lyhyt oli loppuelämä, kun ei suhde ehtinyt edes alkaa ennen, kuin päätit lopettaa. Nauti olostasi sitten.
      Ikävä
      22
      410
    10. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      63
      401
    Aihe