Psykopaattivanhemman kuolema

Anonyymi

Isäni oli täysiverinen psykopaatti. Häijy ja ilkeä ihminen meitä lapsia kohtaan. Kiusaamista ja henkistä väkivaltaa kesti kuolemaan asti. Kuoli pari vuotta sitten. Itse olin helpottunut, en surrut hetkeäkään. Veljestäni kuoriutui välittömästi isäni kaltainen. Häijyily alkoi jo vähän ennen kuolemaa omaisuuden varastamisella. Rikkonut välejäni muihin sukulaisiin manipuloinnilla ja valehtelemalla. Ennen isän kuolemaa oli "melkein normaali", tosin kateus melko hallitseva piirre hänellä, mutta peitti sitä ja oli vielä hallinnassa.
Mikä aiheutti muutoksen? Mistä johtuu moinen käytös. Pitääkö tuota uutta hullua nyt pelätä, kun yhdestä pääsi? Äitini alkoi myös tätä veljeäni peesaamaan, karseaksi muuttui kielenkäyttö ja käytös hänelläkin. Kostoako on, kun lähdin ajoissa pois tilanteesta ja laitoin psykoisälle hanttiin.

3

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi olkoon. Minä odotan samaa. Ei ole vielä tapahtunut, on sitkeä ja pitkäaikäistä sukua. Onneksi ei tarvi tavata. - Veljen suhteen myös kävi samoin kuin sulla.
      -kohtalotoveri

      • Anonyymi

        PS. koetan ajatella että se heikkenee koko ajan ja on dementiaa myös. Että tavallaan jo kuollut.


    • Anonyymi

      Muistisairaus nimeltä Alzmer tauti. Muuttaa paljon ennen diaknoosia , vuosia jo aikaisemmin ihmisen persoonaa kun etenee ja pahenee. Joten muista isääsi selaisena kun oli kiva. Sairastunut ihminen muistisairauten ei tiedä omaa käytös ei puheet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3633
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2294
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1895
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1639
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      18
      1638
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1568
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1427
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      84
      1348
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      17
      1312
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      89
      1242
    Aihe