Fiat Tempra 1.6 -93 käyntiongelma

Ei jaksais enää..

Onko mitään ideaa mikä voisi olla Temprassa joka tyhjäkäynnillä sammuilee, valoissa ja jopa ajossa kun on kytkin alhaalla. Autoon on juuri vaihdettu yli 500€ maksanut kaasutin- ja ruiskutusjärjestelmän laatikko (jos muistan osan nimen oikein) sekä uusittu katalysaattori. Delta-autossa on autoa käyty näyttämässä mutta eivät siellä oikein osanneet sanoa mikä on vikana (paitsi epäilivät katalysaattoria) eikä kovin usein viitsisi autoa siellä käyttää kun pelkkä tietokoneeseen kytkeminen maksaa yli 50€.. (joka opiskelijalle on aika paljon sekin) Jotain vikailmoitusta tietokone sielläkin näytti mutta eivät silti osanneet sille mitään tehdä.

Auto on muuten todella hyvä ja vähän ajettu, tuon vian kun vielä saisi pois niin hyvä olisi. Auttakaa nyt tyhmää, ei jaksaisi enää ihmetellä mikä autoa vaivaa..

8

2565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juupelis

      Ongelma aikoinaan kun omistin Tempran. Syy löytyi etupään maadoituksista, tarkista akun alla ole maadoituspiste ja siihen tulevat johdot. Oliko tuo laatikko Bosch 261 200 721 sarjaa ? Katalysaattorin pitäisi kestää helposti 400 tk:n ajon, eli ei suinkaan vaan uusittu turhaan. Tempra oli mukava ajokki sen muistan hyvin, vaimokin tykkäsi. Se on harmillista jos kiusa jatkuu, viestitä mitä löydät, yritän neuvoa lisää.

    • Jani

      Olisko tyhjäkäyntiventtiili likainen, puhdista se. Taitaa ilma loppua koneesta ja sammuu.

      • Jani

        Äläkä enää mene vaihtamaan deltan neuvojen mukaan osia, rahastavat vaan. Kysele vaikka tarkempia tietoja fiat forumista.


      • Ei jaksais...
        Jani kirjoitti:

        Äläkä enää mene vaihtamaan deltan neuvojen mukaan osia, rahastavat vaan. Kysele vaikka tarkempia tietoja fiat forumista.

        Tosin se katalysaattori oli pakko vaihtaa kun se oli sisältä ihan sökönä fyysisesti... Ja itse vaihdettiin, olis Deltassa tullut liian kalliiksi. Harmi että se ainakin omien tietojen mukaan on ainoa paikka täällä Turussa kenellä on tarvittava tietokone johon auto kytkeä silloin kun jotain vikaa etsii. Helsingissäkin on autoa Delta-autossa käytetty ja siellä eivät ottaneet mitään maksua pelkästä tietokoneeseen kytkemisestä. Että seuraavan kerran tulee varmaan halvemmaksi ajella sitten sinne jos tarvetta moiseen tulee.


    • ...

      Itselläni kyseistä vikaa aiheutti irronnut tyhjäkäyntisäätimen johto. En jaksa enää muistaa, että missä kohtaa se johto oli, mutta aikalailla koneen päällä moninapaliittimessä.

      • Henkka

        jossa kannattaa käydä ja liittyä sinne,koska siellä on sellaset tohtorit et Delta-porukka on paperia. Näin on.!!!!!


      • J..
        Henkka kirjoitti:

        jossa kannattaa käydä ja liittyä sinne,koska siellä on sellaset tohtorit et Delta-porukka on paperia. Näin on.!!!!!

        ...lääkitys jo kunnossa ;-?


    • Entinen fiatisti

      Kuvailemasi oireet sopivat myös meidän entiseen Mareaan. Joku paineentunnistin piti vaihtaa. Se vika parani, mutta sitten tuli muita vikoja ja vaihdoimme koko merkistä kahden Fiatin jälkeen. Ensimmäinen oli Tempra ja se oli se parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe