Tuomioja moittii Suomessa käytävää "Nato-keskustelua" tunkkaiseksi . Eihän mitään keskustelua edes ole. Tuskin Tuomioja tätä palstaa noteeraa minkään arvoiseksi.
Presidentti ja pääministeri joilla olisi valtaa viedä Suomi Natoon eivät puhu asiasta juuri mitään.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2cb6f6d9-6f6b-4c2e-93af-5b59249c9ada
Ei ole mitään Nato-keskustelua
19
80
Vastaukset 19
- Anonyymi
Erkki The Red on itse tunkkainen kylmän sodan aikainen muumio joka on jäänyt kummittelemaan politiikkaan mukaan. Tottakai vanhasta tottumuksesta itänaapurimme puolesta ja länttä vastaan.
- Anonyymi
Keskustelua pyritään välttämään ja se on tunkkaista.
- Anonyymi
Ei poliitikot halua puhua Natosta mitään ja näitä palstoja ei pidetä minkään arvoisina.
Tämä on tunkkaista. - Anonyymi
Ei julkisuudessa käydä mitään Nato-keskustelua. Keskustelu pyritään päinvastoin tappamaan alkuunsa. Jos poliitikoilta kysyy kantaa asiaan he eivät sano juuri mitään.
Se on tunkkaista.- Anonyymi
Kyllä ja hyvin usein keskustelun sabotoinnissa ja tukahduttamisessa juuri Erkki Tuomiojan kaltaiset sosiaalidemokraatit ovat aktiivisia.
- Anonyymi
Erkki Tuomioja ja Mika Niikko pelaavat hienosti suoraan Suomen pussiin.
- Anonyymi
” Erkki Tuomioja ja Mika Niikko pelaavat hienosti suoraan Suomen pussiin.”
Ei, vaan Venäjän pussiin! Siksi Eki ei saa virkaa enää ja Niikko menetti omansa!
- Anonyymi
Näkee sen Suomi24 palstallakin kuinka tunkkaista on keskustelu Natosta. Se on myös valtamedian asenne. Jos esität jotain kriittistä Natosta tai USA:sta, saat vastaukseksi: "rys..n trolli, kätyri yms.." Natopalsta näyttää myös olevan Venäjän mollaamisen kanava. Yritä siinä sitten kehitellä jotain asiallista:) En ole täällä kyllä käynyt pitkään aikaan, mutta samalta meno näyttää.
- Anonyymi
Nato vähemmistö yrittää vaientaa Naton vastustajien äänet.
Miksi noin demokratian vastainen asenne? - Anonyymi
Tuomiojan kohdalla hän voisi huomata, että hänen ajattelunsa jäljiltä vähän jokainen asia vaikuttaa tunkkaiselta.
- Anonyymi
"Nato vähemmistö yrittää vaientaa Naton vastustajien äänet."
Ei tule kuulkaa Nato-HINTEROT onnistumaan. Tuomioja haukkui että etenkään somessa ei ymmärretä Naokysymystä. Tulisi Tuomioja tänne niin näytetään että kuka ymmärtää ja mitä. Ensimmäinen kysymys on se että Mikä on Venäjän sotilaallista voima vastaava uskottava puolustusvaihtoehto Natojäsenyydelle. Tähän ei ole tullut vastausta keneltäkään. Eli Natojäsenyydelle ei ole vaihtoehtoa.
- Anonyymi
On totta, että somessa ei pääsääntöisesti ymmärretä Nato-kysymystä. Suurin osa huutelee ilman mitään asiantuntemusta. Ilahduttavia poikkeuksiakin toki on. Sellainen on kansalaiskeskustelun luonne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On totta, että somessa ei pääsääntöisesti ymmärretä Nato-kysymystä. Suurin osa huutelee ilman mitään asiantuntemusta. Ilahduttavia poikkeuksiakin toki on. Sellainen on kansalaiskeskustelun luonne.
Onneksi Hallitus ja Presidenttimme on ajan tasalla ja on selkeäsanaisesti ilmoittanutkin, että Suomi ei ole hakemassa Naton jäsenyyttä.
Samoin ovat kansanedustajat tehneet, muutamia kokoomuksen ja RKP:n asiaa tuntemattomia poikkeuksia lukuunottamatta. Anonyymi kirjoitti:
Onneksi Hallitus ja Presidenttimme on ajan tasalla ja on selkeäsanaisesti ilmoittanutkin, että Suomi ei ole hakemassa Naton jäsenyyttä.
Samoin ovat kansanedustajat tehneet, muutamia kokoomuksen ja RKP:n asiaa tuntemattomia poikkeuksia lukuunottamatta.Perustele miksi on onneksi. Yksikään natoon kuuluva länsimaa ei ole lausunut suomen natovastustaja-ajattelua vastaavaa "harmittaa kuulua natoon" lausetta. Kerro mitä haitaa Natosta on jäsenmailleen. Natojäsenyyden seuraus on ollut sotien loppuminen. Kerro mikä harmi on sotien loppuminen ja miksi on onni jatkaa venäjän ikisotia. Venäjäsota on monituhatkertainen suurempi haitta kuin kuulua omalta pieneltä osaltaan Natoon.
Ei vastausta. Tämä on näiden natoa vastustavien taso. Mikään lause ei perustu mihinkään. Eikä tule koskaan yhtä ainutta älyllistä lausetta.
- Anonyymi
Presidentin ja pääministerin tehtävä ei ole käydä kansalaiskeskustelua. Heidän tehtävänsä on tehdä päätöksiä. Keskustelu on tunkkaista, kun huudellaan poteroista.
Eikä suurimmalla osalla ole hajuakaan asioista, joista huutelevat. Mikä estää esim. eduskunnan valiokuntia keskustelemasta Natosta asiantuntijoiden kanssa. Mikä estää poliittikoilta rakentavat ulostulot myös Nato-asiassa. Pelkureita ovat, se estää.- Anonyymi
Seuraavista eduskuntavaaleista ei ole tulossa Nato-vaaleja.
Kokoomus ja RKP ovat panneet "sordinot" innokkaimpien Nato-kiihkoilijoiden suun eteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Seuraavista eduskuntavaaleista ei ole tulossa Nato-vaaleja.
Kokoomus ja RKP ovat panneet "sordinot" innokkaimpien Nato-kiihkoilijoiden suun eteen.Kyllä kaltaiseskin PELKURIPASKA vielä suukapulan saa ......
- Anonyymi
Aivan älytöntä tänä ns. Nato keskustelu varsinkin lehdistön, tiedotusvälineiden ja somessa. Eikö meillä ole valittu demokraattisia vaaleilla päättäjät hoitamaan nämä ulkopoliittisen ja turvallisuuteen liittyvät asiat...sisäpolittiikka on toinen asia. Ei ole kansan asia niitä harvoja joka saatanan päivä ja ilta. Tulee todella tyhmä ja onneton olo näin isojen asioiden ollessa kyseessä. Tulee vain ajatuksiin miten tehdään jos rautaa siirtyy rajalle niin mietitäänkö ja kokoustetaanko, hyvä ette järjestetä kansaäänestyttä voidaanko puuttua asiaan.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 541017
- 981004
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i21852- 135802
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t121786Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔54764- 45656
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke24654- 50638
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19607
- 46578
- 35570
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen13560Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72558Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka141555Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast46547Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok120536- 47515
- 25512