EV- harha!
Anonyymi
356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Asiavirheitä ("faktat" varmaan unohtui tarkistaa). Kuten niinkin perustavanlaatuinen, että sähköautoilla olisi 6 erilaista latauspistoketta? Eipä taida olla kaverilla mitään hajua mistä puhuu. Chademon jäädessä pois jäljelle nimittäin jää vain kaksi liitintyyppiä, joista toinen on puolet CCS-liittimestä. Eli jää vain *yksi* liitintyyppi käytännössä jäljelle.
https://en.wikipedia.org/wiki/Combined_Charging_System
Toinen pääargumentti oli hinta. Kirjoittajalta ilmeisesti unohtui, että LFP-patentit raukeavat 2022 huhtikuussa, jonka jälkeen halpoja (ja erittäin kestäviä!) LFP-akkuja alkaa tulla markkinoille enenevissä määrin. Muutaman vuoden päästä LFP-akulliset täyssähköautot käytännössä valtaavat markkinat.
Saahan sitä haaveilla , vaikka " halvoista ja erittäin kestävistä akuista " , mutta akkujen kysyntä kasvaa voimakkaasti . Tämä ei markkinataloudessa yleensä johda hintojen laskuun .
Joo, siksi kaikki massavalmistettu on niin kallista, että kenelläkään ei ole varaa ostaa limupulloa tai vessapaperia. Tai autoja.
Eikun suuret valmistusmäärät laskevat hintoja. Mites nyt noin...