Amiraali Nelsonin kohtaloksi koitui liian mieto viina!

Horatio Nelson on brittiläisten ykkössankari! Komensi laivoja merillä ja taisteli kaikkia vastaan voittoisasti. Menetti toisen käsivartensa, toisen silmänsä ja hampaansa espanjalaisille. Englannissa monet tokaisut tänäkin päivänä pohjautuvat Nelsonin kehoon:

"Single handedly" tarkoittaa, että kukistaa vastustajan helposti. "Eye, eye, captain"- tokaisulla tarkoitetaan, että Nelson toimi yksisilmäisenä, joten kaksisilmäisellä ei pitäisi olla ongelmia. "And did those teeth in ancient time, walk upon Englands mountains green" alkaa Englannin kansallishymni, "Jerusalem".

Espanjalaiset ampuivat hänen käsivartensa tohjoksi ja se amputoitiin laivalla, ilman kemiallisia puuduttajia. Nelson palasi puoli tuntia operaation jälkeen taistelun tuoksinaan. Hänen kohtalonsa koitti kuitenkin 1805, Trafalgar Squaren taistelussa ja hänet upotettiin rommitynnyriin, jotta hänen ruumiinsa säilyisi, koska oltiin kaukana kotoa. Merimiehet tekivät kuitenkin rei'än tynnyriin, jotta saisivat TES:ssä luvatun annoksen voimajuomaa. Kun tynnyrin pinta laski, kaadettiin tynnyriin olutta. Ruumis alkoi mätänemään, koska alkoholi oli liian mietoa ja merimiehillekään ei enää maistunut tuo litku. Kuningatar Elisabeth, kun kuuli tapahtumasta, suuttui ensin, mutta sitten määräsi jokaiseen pubiin "Nelsonin veri"- nimisen juoman, jossa on puolet rommia ja puolet olutta.

Sellaisia ovat britit - roskaväkeä, tänäkin päivänä, kiitos!

4

425

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meuhkasihan muinaisbrittien laivasto Ålannin rannikoillakin aikoinaan huraa huraa huraa.

    • Ton tynnyriin nelsonin upottamisen opin katsoessani pricen veljesten kokkaus ohjelmaa briteissä..heillä oli tietopläjäyksen lisäksi pieni performanssi. Laivalla näkyi myös nelsonin laivan yksityinen wcpytty.
      Oolannin sodassa itse tipuin veneestä lopullisesti. Kohtalokseni kävi liian vahva viina.

    • Anonyymi

      Tuo Horatio miehen nimenä tuntuu mun mielestään erikoisen eksoottiselta. Toisaalta; eihän se ole pikkusantun vika miqä nimi hänelle on lätkäisty.

    • Anonyymi

      anossa lodjoo, iisselegee, aye-lege-loov-juus.

      tende joraa taas,
      Tende.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 163
      2138
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      400
      1572
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1112
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      279
      764
    5. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      273
      660
    6. 33
      651
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      641
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      593
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      22
      557
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      43
      541
    Aihe