Miten ihmiset voivat käyttäytyy näin

Anonyymi

päätin nyt täällä sanoa sen, että eräs artikkeli minkä luin käsitteli rasistista ja syrjivää käyötöstä. Tässä oli ekaluokkalinen lapsi, joka oli sitten koulussa varmasti saanut haukkuja ja rasistista käytöstä hartioilleen, sanoi omille vanhemmilleen pesulla ollessaan, että voivatko tämän vanhemmat puhdistaa ja pestä tämän värin ihostaan pois, koska tämä on väärän värinen."
tämä on mun mielestä täysin käsittämätöntä, että nyky maailmassa lapset joutuvat kokea tälläistä. Ekaluokkalaisen lapsen kuuluisi nauttia elämästään ja leikkiä kavereidensa kanssa ja viettää lapsuuttaan, eikä taistelemaan tälläisistä asioista. Vaikka kukaan ei ole oikeutettu puhumaan rasistisesti ja syrjivästi erityisesti lapset ovat liian nuoria tälläsita kokemaan. Myös kaikki muutkin jotka kokevat tälläistä syrjintää eivät saisi näin kokea.
Olen myös kuullu, että tosi monien ennakkoluulot liittyy siihen miten esim vaikka yksi maahanmuuttaja on käyttäytynyt tai yms. Silti jos yksi ihminen jostain ihmisryhmästä käyttäytyy tietynlailla se ei edusta koko tätä ihmisryhmää.

4

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koulukiusaaminen on yhteiskunnan perusrakenteissa.
      Satavuotisissa perinteissä.
      Kiusaamisen perustalle on rakennettu koko yhteiskunta.
      Kehdosta hautaan täytyy ihmisen totella muita.
      Jos et tee kuten opettaja käskee et pääse luokalta vaan saat huonoja numeroita.

      On vain käskijöitä ja käskytettäviä.
      Tajusin juuri miksi toiset valitsee vallanhimon. Se on ainoa vaihtoehto jos ei halua olla käskytettävä. Valitsee uran käskijänä.

      Loputonta yrittämistä lujea toisten ajatuksia. KAIKKI erilaiset tuomitaan ja kiusataan. Jos ei ole eri värinen,niin on eri kokoinen, tai hidas, tai köyhä tai ruma, tai epämuodikas.
      Kyllä kiusaamiselle aina löytyy syitä.

      Tai sitten on liian söpö, liian kaunis, liian viisas. Joku kiusaaja kyllä löytää jengin käydä sen kimppuun.

      Lehtiuutisissa vain rasistit nyt tykkää tehdä numeron yhdestä kiusatusta mutta ei ollut kiinnostunut estämään koskelan murhatun pojan kiusaamista.

    • Anonyymi

      "Silti jos yksi ihminen jostain ihmisryhmästä käyttäytyy tietynlailla se ei edusta koko tätä ihmisryhmää."

      Mutta fakta nyt kuitenkin lienee että 85 % noista ihmisryhmistä edustaa niitä eli ovat rikollisia raiskaajia ryöstäjiä terroristeja valehtelijoita petoksen tekijöitä lainrikkojia yleensäkin.

      Turha siis puhua "yhdestä ihmisestä" paitsi jos toki hallituksen tapaan haluaa edistää huumekauppaa pedofiliaa ja terrorismia, väkivaltajengejä. Joiden osuus onkin jo kasvanut HUIMASTI.

      • Anonyymi

        Siis persuja, vai mitä tarkoitat?


    • Anonyymi

      Pointti ei ollut lapsen ihonvärissä vaan siinä että maailma vihaa lapsia.
      Siksi heidän puolestaan ei saa puhua edes täällä satanistien hallitsemassa foorumissa :

      Pyydän anteeksi, että tuotimme teille mielipahaa ja vaivaa ja ennen kaikkea Pyydän anteeksi, että jouduitte vihaamaan kaikkea meidän olemuksessamme kaikkea meidän olemassaoloamme.

      Pyydän anteeksi, että jouduitte meitä abortoimaan, kouluissa kiusaamaan, jouduitte elättämään ja rahtaamaan paikasta toiseen. Jouduitte kuuntelemaan meidän mielipiteitä ja näkemyksiämme vaikka koko ajan vihasitte sitä.

      Pyydän anteeksi kaikkien maailman lasten puolesta, että olimme ikinä olemassa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2908
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      49
      2298
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1664
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      56
      1189
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe