Venäjän sotavoimat eivät riitä Ukrainan valloittamiseen tai hallitsemiseen. Ne eivät riitä, vaikka voimat olisivat kymmenkertaiset koska ukrainalaiset pistävät kampoihin seuraavat 50 vuotta ja alue on liian iso tyhjennettäväksi.
Ukraina on siis vain suuri hämäys ja todellinen kohde on muualla.
Yksi hyvä vaihtoehto on Ahvenanmaa. Sitä on helppo puolustaa ja se on helppo vallata pienellä joukolla.
Ahvenanmaalaisia voi pitää panttivankeina estämässä vastahyökkäystä.
Saaren väestö on sen verran pieni, että sen voi kuljettaa pois eikä paikalle jää vastarintaliikettä kuten Ukrainassa.
Venäläiset ovat harhautuksen mestareita.
Ukraina on hämäys, Ahvenanmaa on todellinen kohde
21
165
Vastaukset
- Anonyymi
Ei 180 miljoonaa venäläistä mahdu Ahvenanmaalle.
- Anonyymi
Kyllä mahtuu.
Pinta-ala on 1583 km2. Jokaisella on opiskelijasolun verran tilaa eli melkein 10 m2. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä mahtuu.
Pinta-ala on 1583 km2. Jokaisella on opiskelijasolun verran tilaa eli melkein 10 m2.Kyllä Biudiu alkaa rääkyä kun kuulee tästä.
- Anonyymi
Voihan se olla niinkin.
- Anonyymi
Jep, gotlanti meni puihin niin nyt on ålandi luupissa. Taffelitkin on kohta Putinin hallussa.
- Anonyymi
Voihan kyseeseen tulla sekä Ahvenanmaa että Gotlanti.
Puolustajat olisivat samat ja kaksi hyökkäystä hajottaa voimat.- Anonyymi
Et taida olla taktiikkaan kovinkaan perehtynyt. Pahemmin siinä hyökkääjän voimat hajoavat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et taida olla taktiikkaan kovinkaan perehtynyt. Pahemmin siinä hyökkääjän voimat hajoavat.
Hyökkääjällä on enemmän voimia kuin Ruotsilla ja Suomella
- Anonyymi
Aloitus on täyttä hölynpölyä. Venäjä toimii tyhmästi, mutta niin tyhmä se ei voi olla, että se hankkisi itselleen puoli maailmaa viholliseksi saadakseen miehitetyksi muutaman kallioluodon. Ahvenanmaalla oli jossain määrin strategista merkitystä 80 vuotta sitten. Nyt ei ole. Suomen puolustusvoimien valmius Ruotsin tuella riittää takaamaan Ahvenanmaan koskemattomuuden. Unohtakaa koko juttu.
- Anonyymi
Aivan. Isot asiat ja suuremmat pelot pakottavat keskittymään oleelliseen. Ukrainan Natohaaveet, etelän muslimit, rumasti hävitty hyökkäys Afganistaniin ja Ussuri-joen sota, jota osapuolet Kiina ja Venäjä hammasta purren piilottelevat vihantunteessaan, ilmeissään, puheissaan ja tapaamisissaan. Nuo ovat kokemuksia, jotka viestivät voimien kootun käyttämisen hyötyjä.
Ukraina ei ole suupala. Venäjä ei ole voittanut omin voimin yhtään sotaa yli sataan vuoteen. Ei Shoigulla riitä ukkoa Itämeren jokaiselle kivelle. - Anonyymi
Ruotsista ei taida olla paljoa apua
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan. Isot asiat ja suuremmat pelot pakottavat keskittymään oleelliseen. Ukrainan Natohaaveet, etelän muslimit, rumasti hävitty hyökkäys Afganistaniin ja Ussuri-joen sota, jota osapuolet Kiina ja Venäjä hammasta purren piilottelevat vihantunteessaan, ilmeissään, puheissaan ja tapaamisissaan. Nuo ovat kokemuksia, jotka viestivät voimien kootun käyttämisen hyötyjä.
Ukraina ei ole suupala. Venäjä ei ole voittanut omin voimin yhtään sotaa yli sataan vuoteen. Ei Shoigulla riitä ukkoa Itämeren jokaiselle kivelle.Kohteena Ukraina on Venäjälle tärkeä. Sen rinnalle Itämeren kallioluodon eivät kohoa. Ilman Ukrainan teollisuuden suorituksia Venäjän helikopterit ja monet lentokonetyypit eivät lennä ja ja monet asejärjestelmät ovat hiljaisia.
Mitäs jos Putin olisi kokeillut normaalilla järkeen perustuvalla asiainhoidolla varmentaa tämän Venäjälle tärkeän hankintakanavan. Ilman uhkailua ja kiristystä.
Katkeroitunut, Venäjän kleptokratiaan kyllästynyt Ukraina on kommunistisen Neuvostoliiton tuote.
Sitä saa mitä tilaa. Tulossa voi olla hirvittävä asejärjestelmillä tehty tuho ja kuitenkin lopulta Venäjän huonosti motivoituneen armeijan saama perusteellinen selkäsauna.
Palkkioksi Venäjä hankkii itselleen hylkiövaltion statuksen. - Anonyymi
Ahvenanmaalla on strateginen merkitys Tukholman puolustuksen kannalta. Demilitarisointisopimuksen mukaan Ruotsi ei saa tuoda joukkojaan Ahvenanmaalle. Suomelle alueen strateginen merkitys nykyisin liittyy tietoliikenteeseen, koska tietoliikennekaapelit Ruotsin suuntaan on vedetty Ahvenanmaan läpi - miettimättä kovin paljoa siihen liittyviä erityisriskejä, jotka tulevat siitä, että alueen infrastruktuuria vastaan on niin helppo hyökätä kun siellä ei ole maanpuolustusta, vaan Ahvenanmaan puolustus hoidetaan Suomessa etätoiminnoin, jotka eivät infraa suojele.
Suomi voisi nyt halutessaan yhtenä vastapakotteena Ukrainan sotaan irtaantua Pariisin rauhansopimuksessa Venäjän Suomelle asettamista pakotteista Ahvenanmaan osalta, joihin sisältyy Venäjän valvontakomissio eli Venäjän konsulaatti Ahvenanmaalla, joka valvoo Ahvenanmaan alueen sotilaallista tilannetta.
- Anonyymi
Joka hallitsee Ahvenanmaata, hallitsee koko Itämerta...
- Anonyymi
Sata vuotta vanha totuus, jonka geopoliittinen perusta on vuosikymmenten myötä liuennut meriveteen.
Ennen saaria tarvittiin operaatioitten seuraavan vaiheen ponnistusalustana. Nykyään ei tarvita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sata vuotta vanha totuus, jonka geopoliittinen perusta on vuosikymmenten myötä liuennut meriveteen.
Ennen saaria tarvittiin operaatioitten seuraavan vaiheen ponnistusalustana. Nykyään ei tarvita.Ei Ahvenanmaata hyökkäyssodissa tosiaan samalla tavoin ponnistusalustaksi tarvita nykyisenä ohjusten aikana. Mutta puolustuksetta olevalla maaperällä on helppo tuhota infra, kuten Suomeen tulevat tietoliikennekaapelit, millä toimella hyökkääjä voisi lamauttaa suomalaisen yhteiskunnan keskeisiä toimintoja.
- Anonyymi
"Joka hallitsee Ahvenanmaata, hallitsee koko Itämerta..."
Ei hallitse koko Itämerta. Mutta hallitsee mm. Maarianhaminaa, joka on nimetty siihen aikaan kun saari oli vielä Venäjän valtion osa 1800-luvulla Venäjän keisarinna Maria Alexandrovnan mukaan. Ja voi hallita keskeisiä tietoliikennekaapeleita. Ne on muutamassa tunnissa tuhottu, jos hyökkääjä niin haluaa, jos Ahvenanmaalla ei ole nopeaa puolustusta.
- Anonyymi
Demokratia on todelinen kohde.
- Anonyymi
Ahvenanmaa on juuri sopiva paikka Venäjän sotakoneiston pysäköintialueeksi.
Ensin napalmia kehiin ja sitten puskutroktorit tasaamaan saari isoksi kiitoradaksi. - Anonyymi
test
- Anonyymi
Sota on pelkkä hämäys. Nyt siirretään rahoja suuria summia avaruushankkeeseen. Koska maapalloa kohti on tulissa suuri komeetta. Näin saavat rauhassa rakentaa ukrainan maaperällä alustaan, ja kukaan ei epäile mitään kun rahaa annetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437397
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543683Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512984
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/522920Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1931861- 471541