Miksi valas liikuttaa pyrstöään pystysuunnassa

eikä sivulta toiselle kuten kalat? Löytyykö palstalta vankkaa dataa?
35356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Hengitysaukko on niskassa. Valas köyristää selkänsä ja hallitsee liikkeensä täysin vedessä olevalla pyrstöllä. Kaloilla on kidukset syvemmäööä vedessä eikä tarvetta nostaa selkää pinnalle. Sukellukseen mennessä valas vasta nostaa pyrstön vastapainoksi ilmaan.

Äänestä
  • Pätevää ja selkeää tekstiä! Kiitos tästä.:) 👍🏻

    Äänestä

Jos se liikuttaisi pyrstöään sivulta toiselle, joku voisi luulla sitä kalaksi! Valashan on ylpeä nisäkäs, eikä mikään saatanan silakka!

Äänestä
  • Juuri näin. Lisäksi väärällä pyrstönliikkeellä saattaisi jäädä onkeen kiinni. Kyllä siinä vaiheessa jo onkijaakin harmittaisi.

    Äänestä

  • heh. viikon parhaimpia

    Äänestä

  • Niin ja ainahan valas voi tekeytyä silakaksi esim kohdatessa silakkalauman uimalla KYLJELTEEN niin silloinhan se pyrstö on pystyssä! :P

    Äänestä

  • Kokoomus sanoo köyhille syökää silakkaa

    Äänestä

Eihän se ole kala, se on vankkaa dataa..

Äänestä
  • Ja tämä on tosi!

    Äänestä

Sen pyrstö on vaakasuorassa eli ihan eri suunnassa kuin kalan pyrstö.

Äänestä
  • No entäs kampela?

    Äänestä

Tunnetusti valas on kehittynyt ihmisestä. Ei ihminenkään uidessaan heiluttele jalkojaan sivuttain, koska polvinivel liikkuu vain yhteen suuntaan.

Äänestä
  • loistavaa tekstiä. piristi

    Äänestä

Koska valas on kehittynyt maaeläimestä, sen liikekoordinaatio ja fysiikka noudattaa maaeläimen vastaavia. Valailla on edelleenkin myös takaraajojen jäänteet.

Kalojen esi-isät taas ovat pohjassa ryömineitä eliöitä, joiden liikehdintä oli sen mukaisesti horisontaalista. Siksi kalojen liikekoordinaatio on edelleenkin horisontaalista ja pyrstöevä vertikaalinen.

Äänestä
  • Tulihan se opetettu evoluutioharhakin taas sieltä. Ei ole turhat "jäänteet" nuo takaraajoiksi oletetut. Niilläkin on merkitys.
    Mitenkähän "kehitys maaeläimestä" tapahtuisi...? Kyllä valaan rakenne viittaa suunnitteluun.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tulihan se opetettu evoluutioharhakin taas sieltä. Ei ole turhat "jäänteet" nuo takaraajoiksi oletetut. Niilläkin on merkitys.
    Mitenkähän "kehitys maaeläimestä" tapahtuisi...? Kyllä valaan rakenne viittaa suunnitteluun.

    Kerro meille toki, miten se on suunniteltu. Ja tietenkin kerro tavalla, joka kestää tieteellisen tarkistelun, kuten esim. evoluutioteoria.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kerro meille toki, miten se on suunniteltu. Ja tietenkin kerro tavalla, joka kestää tieteellisen tarkistelun, kuten esim. evoluutioteoria.

    Evoluutiosi on pelkkiä mielikuvitus teorioita ja ateismin tueksi keksittyjä tarkoitushakuisia , syvempää tutkimusta kestämättömiä tyhmiä kuvitelmia, joista ei edes ole ihmisille pienintäkään hyötyä. Pelkkää onttoa ja tyhjää hölynpölyn pierua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tulihan se opetettu evoluutioharhakin taas sieltä. Ei ole turhat "jäänteet" nuo takaraajoiksi oletetut. Niilläkin on merkitys.
    Mitenkähän "kehitys maaeläimestä" tapahtuisi...? Kyllä valaan rakenne viittaa suunnitteluun.

    Ilman minkäänlaisia perusteluja väität todennäköisintä syytä evoluutioharhaksi. No ei jääräpään kanssa kannnata asioita yrittää keskustella.

    Äänestä

Siksi, että evoilla olisi enemmän pulmia ratkottavana.....

Äänestä
  • Ja ussuille riittää että Jumala loi valaan sellaiseksi! :) Koska: Amen. Ja asia loppuunkäsitelty!
    Sitä raamattu ei tosin suostu kertomaan että miksi se Jumala loi valaasta ensin maaeläimen? :)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja ussuille riittää että Jumala loi valaan sellaiseksi! :) Koska: Amen. Ja asia loppuunkäsitelty!
    Sitä raamattu ei tosin suostu kertomaan että miksi se Jumala loi valaasta ensin maaeläimen? :)

    Hölmö, mieti vähän miksiköhän evosatusi ei löydy raamatusta?

    Äänestä

Jaa’a? Johtusko mitenkään valaiden fysiologiasta?

Vähän samaan tapaan kuin että miksi ihmiset ei kävele eteenpäin liikuttamalla jalkojaan pelkästään sivusuunnassa? :) Tai käännä päitään 180 astetta taaksepäin kuin pöllöt.

Äänestä

Ihminen on nykyään hyvin vieraantunut luonnosta. Sen selitykset luonnon toimista ovat yhä omituisempia.

Eilen tvssä leijonat söivät kirahvin. Kun kirahvin perhe (?) tuli haistelemaan jäänteitä niin selitys oli "rituaali".
Sana "rituaali" on nykyään luonto-ohjelmissa muotia. Sitä toistetaan ja saadaan kuulija luulemaan, että selostajat tietäisivät jostain jotain.

Eläimet tunnistaa hajusta toisensa, ne voivat ikävöidä tai mietiskellä että "äiti syötiin". Ihmisen ymmärrys ei ohjelmissa enää näytä riittävän siihen, että eläin ymmärtäisi jotakin.
Koiraa kyllä pidetään perheenjäsenenä ja "ymmärtävänä" mutta ei tiedetä, että samoin villieläimet, kaikki voivat tuntea ja tietää ja osata asioita.

Luonto-ohjelmien katselu nykyään on hyvin ärsyttävää.

Äänestä

Valaista puheen ollen... muistatteko tarinaa Odysseuksesta kun sen jengi seilasi laivalla uusilla vesillä maailmaa tutkimassa? Ja kuulivat lumoavaa seireenien laulua.

No valaan laulu on aivan äärimmäisen lumoavaa!

https://youtu.be/WabT1L-nN-E

Äänestä

"Valaalla pyrstö vaakatasossa"!!!

Äänestä

Valaalla ei ole kiire minnekään äärettömässä sinisessä maailmassaan.

Äänestä

Siirtyikö valaan sierain vähitellen nenästä selkään samalla kuin jalat vähitellen pienenenivät ja maalla käveleminen väheni kun sukelteleminen lisääntyi?

Äänestä

No minkä takia naisten pylly pyörii kävellessä?

Äänestä
  • Jumala loi naisen tuomaan nautintoa miehelle.

    Äänestä

  • Nyt sekoitat hylkeen valaaseen.

    Äänestä

Merenneidoilla on pyrstö vaaka- asennossa ja koska valaat ovat evoluution hitaassa kiirehdinnässä merenneidoista valaiksi muuntautuneet, on niiden pyrstö luontevasti vaaka- asentoon jäänyt.
Kampela kun on ihan pieni, se ui samoin kuin "normaalit" kalat mutta kun se vähän varttuu se kaatuu ja kääntyy toiselle (aina samalle) kyljelleen. Sen toinen silmä jää alkuun sinne alapuolelle mutta alkaa hitaasti siirtyä ylöspäin toisen silmän rinnalle mutta silmien sijainnin lievä epäsymmetrisyys jää ja on nähtävissä. Kun kala on kääntynyt, sen alapuoli nopeasti vaalenee usein lähes valkoiseksi ja yläpuoli tummuu pohjahiekan väriseksi. Kampelan pyrstö pelaa kuten valailla, ylös- alas.

Äänestä

Valas oli aluksi kala. Sitten se nousi kuivalle maalle kävellen aluksi evillään muuttuen lehmäksi, hevokseksi tai joksikin.
Tämä joku meni taas uudestaan veteen alkaen potkimaan jaloillaan ja muuttuen valaaksi :P

Äänestä

Koska valas on nisäkäs niinkuin ihminenkin. Vrt. räpylätekniikka.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

eikä sivulta toiselle kuten kalat? Löytyykö palstalta vankkaa dataa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu