Saksa ottamassa johtoroolin eurooppalaisen rauhan rakentajana?

Saksa otti ohjat ja uusi liittokansleri Olaf Sholtz riskin omasta paikasta ratkaisijana

Suomessa natouskovaiset riemastuivat [ ~ https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9dd2af88-a5ad-4093-9b69-be8deef428f2 - ], otsikoituna näin: "

Sulkiko Saksan liittokansleri Scholz Suomen Nato-oven?

Nato-aktiivit parahtivat yli kaiken kohtuullisuuden - parku oli sanoin kuvaamatonta - on petetty yhteinen ajattelematon linjaus, oli vaarannettu lännen ajama tie - mutta unohtaen samalla, että Saksa ajaa nyt koko eurooppalaisen Euroopan etuja - rauhantielle, jossa tunnistetaan Venäjä Euroopan suurimpana valtiona osaksi Eurooppaa ---


Saksa Euroopan yhtenä talousveturina sekä historiansa hyvin tuntevana kantaa vastuuta |1 -

.. sota Euroopassa estetään ja suhteet laitetaan kuntoon - tavoitteena yhtenäinen, mutta moniarvoinen Eurooppa, jossa turvallisuus rakentuu Portugalin rannoilta aina Venäjän Ural-vuoristoon [ ~ https://www.tiede.fi/keskustelu/72488/eurooppalainen-turvallisuusajattelu-jatkuu-uralille - , otsikoituna näin:

"Eurooppalainen turvallisuusajattelu - jatkuu Uralille" ] ---
.
|1 ~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008619349.html - , otsikoituna näin: "Saksan suurlähetystö Scholzin Nato-lausunnosta syntyneestä kohusta: ”Keskustelua on käyty asiasta, joka ei vastaa Saksan poliittista linjaa”".
.

Yksikin Nato-jäsenmaa voi estää uuden hakijakandidaatin sisäänpääsyn!

(Kuten tunnettua jokaisella Naton jäsenmaalla on sille suotu yksilöllinen oikeus päättää taholtansa omaa turvallisuuspolitiikkaa ajatellen se oikein ratkaisu päätettäessä uusista jäsenistä - ja tämähän ei voi muodostaa mitään kansallisvaltioiden itsenäisyyttä uhkaavia konsensuspäätöksiä edes painostamalla)

Annetaan Saksan itsenäisenä valtiona päättää mitä tekee, ja se voi Nato-jäsenvaltiona estää Ukrainan liittymisen Natoon, kuten Unkari ja myös Turkki.

Tässä kohdin ei ole edes tarpeen pohtia Suomen teoreettisia natohaaveita - se on nyt vain natottajamedian huutoa oikeuksista, joille ei ole reaalimaailman edellytyksiä - nyt puhutaan eurooppalaisesta turvallisuudesta ja tiestä Euroopan rauhankehitykseen, jota ei voida päättää ilman Venäjää!

Kun Saksa estää Naton itälaajentumisen, on se helpotus meille, koska meillä Suomen kansakunta on jo valmiiksi sanonut: "Kiitos ei -Nato". Ja TP Sauli Niinistö komppaa suomalaisia äänestäjiään olemalla "suomalainen" [ ~ https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005705909.html - ]


--
Saksa on myös valmis hyvittämään asiaa Ukrainalle ja on sopimassa Venäjän kanssa, että osa EU' hun tulevasta maakaasusta tulee edelleen Ukrainan siirtolinjoja pitkin -

.. samalla Saksa takasi itselleen riittävän venäläiskaasun tulon sopivalla hinnalla -

Nordstream II |2- maakaasuputket avataan ja näin Saksa saa "puolta halvempaa" kaasua kuin muut, jotka ostavat "turvallista" LNG' tä laivattuna valtamerien takaa. Saksa tarvitsee maakaasua vielä 10-15 vuotta ja nyt kokonaisratkaisu on "ovella".
.
|2 ~ https://www.tiede.fi/keskustelu/84246/millaista-uhkaa-nordstream-i-kaasuputkipari-luonut-eu-euroopalle? - , otsikoituna näin: "Millaista uhkaa Nordstream I kaasuputkipari on luonut EU-Euroopalle?"
.

Saksan on aina lopulta ajateltava omaa yli 80 miljoonan kansakuntaansa sekä kannettava vastuu historian oppituntina, sillä vain Saksa tietää tarkasti mitä merkitsee sota venäläisiä vastaan -

.. muistamme Operaatio Barbarossan vuodelta 1941, tuolloin alkoi Saksan eli "lännen" hyökkäys Neuvostoliittoon, johon mekin Suomena raskaana poliittisena virheenä osallistuimme. Uskoisin, että valtiojohtomme myös ymmärtää nämä karvaat tosiasiat historiasta ja ymmärtävät miksi Saksan täytyy tehdä näin ...

.. samalla kirkastuu paasikivimäinen ajatus valtioälykkyytenä: Viisauksien alkaessa tosiasioiden tunnustamisesta -osapuilleen näin. Emme halua uutta "jatkosotaa" |3
.
|3 ~ https://www.tiede.fi/keskustelu/78344/olemmeko-matkalla-jatkosotaan -
.


--
Saako nyt uunituore Saksan liittokansleri Shoultz erovaateet, jää nähtäväksi,

.. mutta Saksa ei halua uutta suursotaa Eurooppaan ja se tarvitsee joka tapauksessa maakaasua vielä seuraavat 10-15 vuotta. Nämä tosiasiat eivät pala tulessakaan. Emme halua mekään mitään sotaa, ja näin Nato asiakin rauhoittuu kiitolaukaltaan ja innokkaimmat nato-uskovaiset kerääntyvät omaan sielunmessuunsa toteamaan liian vahvojen voimien edessä oman vähemmistöisyytensä.
--

Suomessa kansanedustaja Mika Niikko luopui tosiasiaesityksensä jälkeen UAV' n puheenjohtajuudesta todetessaan, että tehkää nyt jotain konkreettista - ollen täysin oikealla tiellä ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/17307854/mika-niikko-pelasti-puolueensa-tuomalla-todellisuuden-esille - (524 kansalaiskommenttia), otsikoituna näin:

"Mika Niikko pelasti puolueensa tuomalla todellisuuden esille".

>

...
57252

0

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ampuminen kylpylässä

        Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
        Naantali
        75
        1679
      2. Naantalin kylpylän ampujat

        Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
        Maailman menoa
        24
        1186
      3. Kemijärvellä vesionnettomuus

        Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
        Kemijärvi
        32
        1083
      4. Hei, voitko kuunnella

        Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
        Ikävä
        134
        916
      5. Joku porukka lähtenyt täältä

        Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
        Ikävä
        189
        826
      6. Miten yrität

        Vielä saada kaivattusi?
        Ikävä
        64
        694
      7. Olipa yllätys

        Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
        Kotimaiset julkkisjuorut
        192
        619
      8. On todella ikävää

        Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
        Ikävä
        79
        608
      9. Tuletko tänään

        Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
        Ikävä
        49
        571
      10. 71
        567
      11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

        Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
        Ikävä
        32
        518
      12. Ottanet yhteyttä

        Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
        Ikävä
        55
        517
      13. Muutto auto hakee sut tänään!

        Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
        Ikävä
        57
        502
      14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

        Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
        Ikävä
        25
        457
      15. 34
        434
      16. Kai sä mies ymmärrät..

        ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
        Ikävä
        28
        432
      17. En tiedä mitä sanoa

        Siksi en vastannut😔
        Ikävä
        33
        423
      18. Jos kaivattusi olisi

        Vieressäsi niin mitä tekisit?
        Ikävä
        40
        417
      19. Kiinni jäit

        Ei olisi uskonut sinusta
        Ikävä
        16
        409
      20. Päivän galluppi

        Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
        Sinkut
        82
        398
      Aihe