Teslan toimintamatka laski 38,8 %

Sähköautojen valmistajat vääristelevät autojensa toimintamatkoja. Esimerkiksi seitsemän asteen pakkasessa Teslan toimintamatka laski lähes 40 %.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/lyhyet-jaljet-viranomaiset-tesla-vaaristelee-autojensa-todellisia-toimintamatkoja/7178d6e7-2c9c-4804-90a9-56cd2f98204e
561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Taitaa korealaisilla olla sama tyyli kuin Jenkkilässä kilpailijoita kohtaan, eli keksitään erilaisia sakkoja ja rangaistuksia, että saataisiin kilpailijat pois tai vähintään huonoon valoon.

Äänestä
  • Helppo+tehdä+sellainen+mittaus,+että+saadaan+vaikka+50%+toimintamatkasta+pois.+Ajetaan+lyhyttä+pätkää+täysin+kylmällä+akulla+jne.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Helppo+tehdä+sellainen+mittaus,+että+saadaan+vaikka+50%+toimintamatkasta+pois.+Ajetaan+lyhyttä+pätkää+täysin+kylmällä+akulla+jne.

    Oletko huomannut, että Suomessa olosuhteet vaihtelevat. Aina ei lähdetä luxusautolla luxustallista aurinkorannalle. Täällä lähdetään, ainakin joskus, lumihangesta.

    Äänestä

Tämäpä näiden sähköautojen vika on, jos niitä haluaa ajaa olosuhteista riippumatta myös maantieajoa. Joku Teslan Long Range malli vielä menee, mutta moni normaalihintainen täyssähköauto on poissuljettu, kun epäilyttää tuo tiomintamatkan pieneneminen talviolosuhteissa.

Äänestä

Matkustajaliikenteessä on hyvin tarkat säännöt, mitä kuljetusvälineessä saa kuljettaa ja mitä ei. Milloinkahan laivayhtiöt kieltävät sähköautojen kuljettamisen laivoillaan? Samassa laivassa voi olla satoja tai tuhansia matkustajia ja sähköauto voi aiheuttaa vaikeasti sammutettavan tulipalon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sähköautojen valmistajat vääristelevät autojensa toimintamatkoja. Esimerkiksi seitsemän asteen pakkasessa Teslan toimintamatka laski lähes 40 %.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/lyhyet-jaljet-viranomaiset-tesla-vaaristelee-autojensa-todellisia-toimintamatkoja/7178d6e7-2c9c-4804-90a9-56cd2f98204e

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu