Sanna tykittää ruuan hintaa nyt rajusti ylös

Kuljetuskustannukset mm nostaa ruuan hintaa.
Sannaa äänestäneellä köyhällä taitaa nyt vappusataset suorastaan vilistä silmissä ;)
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008563212.html
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei mitään turhia lupauksia Sannalta, sataset vilkkuu silmissä kun käy ruokakaupassa tai bensapumpulla.
Maalla asuva köyhä kiittää.

Äänestä

Kyllä ne vilisee

Äänestä

Vappusatasen aika on jo mennyt kauan sitten. Nyt tarvitaan jo vappukakssatanen.

Äänestä

Hallitus on lapioinut velkarahaa kulutukseen jo sellaiset määrät että hyperinflaatio on tulossa. Aamulla leipä maksaa euron ja jo iltapäivällä kaksi

Äänestä

Sipilä piti hinnat vakaina...

Äänestä
  • Totta.

    Äänestä

  • Sipilä ei antanut hintojen nousta.

    Äänestä

  • Olet oikeassa.

    Äänestä

Muuallehan (velka)rahaa onkin riittänyt oikein törsättäväksi asti, paitsi oman maan kansalaisille.

Äänestä
  • Eipä härmän jätkä nähnyt sentin latia Sannan nostamista velkarahoista.

    Äänestä

Italian mafia kiittää sadoista miljardeista Tuppuraista ja Bile Sannaa.

Äänestä
  • Totta on että Italiaan syydetyt eurot menevät jonnekin muualle kuin on tarkoitettu.
    Mutta eihän tätä totuutta kukaan EU:ssa, saati Suomessa, usko. Omatunto kaikilla poliitikoilla on hyvä kun voi ummistaa silmät tosiasioilta.

    Äänestä

Toivottavasti ei kuitenkaan viljan hinta nouse. Sehän voisi nostaa viinan hintaa ja sehän ei Sannalle ole ollenkaan mukava juttu.

Äänestä
  • Tuo olisi jo vakavampi kriisi,

    Äänestä

kriisi apua tarttee nyt köyhät, ruoka, energia, liikkuminen, jne...
Jotain helpotusta köyhyyteen tarvitsee myös köyhät. (eikä vain mtk, ek, sak..).
Köyhyys on lisääntyny. Itse ennen pärjäsin paremmin, kun elämän kulut oli alhaisemmat.
Esim. vanhalla halvalla autolla ajelin vielä 2000 luvun alussa. Mutta sitten alkoi trafi maksut, vakuutukset, huollot yms. tulla niin kalliiksi, että oli lopetttavav autoilu. - Ja huom.. tämä oli ennen polttoaineiden hinnan nousua jo!!

Silloin kun oli auto, tein pätkätöitä. ja nyt kun ei ole kulkuneuvoa, niin en voi tehdä pätkätöitä. ( muita palkka-töitä ei ole ollut tarjolla...). Nykyään olen täysin työtön! Ja kulkupelinä kesänä on polkupyörä. Talvella kävelen. talvella on liikkuminen vähissä. Kerran viikossa kaupassa jne..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuljetuskustannukset mm nostaa ruuan hintaa.
Sannaa äänestäneellä köyhällä taitaa nyt vappusataset suorastaan vilistä silmissä ;)
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008563212.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu