Tulipa mieleen, palkkio olisi se 115 eur. Saattaa juna suunnata muurmannin raiteelle.
Nyt varuillaan, venäjä saattaa lähettää Ukrainan evakoitavat Suomen rajaylitykseen
8
134
Vastaukset
- Anonyymi
Ohjataan bussilla Ruotsiin.
- Anonyymi
Tätähän on vihreiden Ohisalon johdolla odotettu kuin kuuta nousevaa. Itärajan yli on tulossa miljoonia maahantulijoita Suomeen jossa varaudutaan kaikkien vastaanottamiseen ja elättämiseen täydellä sosiaaliturvalla. Rajavartiosta keittää tulijoille kuumaa mehua ja kantaa laukut vastaanotopisteisiin jossa on tarjolla lisää mehua ja vihreiden paistamaa pullaa.
- Anonyymi
Hahha sosiaaliturvat ja vihreät sulla taas mielessä. Pitäiskö sun hankkia joku harrastus vaikka?
- Anonyymi
Kyllähän tänne pakolaisia mahtuu, eikös työvoimapula ole kova Suomessa. Työtä on mutta ei ole tekijöitä. Metallialallakin työtä riittää.
- Anonyymi
Meillä on kolmekymmentä vuotta maassa olleita jotka eivät ole päivääkään olleet töissä. Miksi kielitaidottomat itärajan ylittäneetkään töitä tekis kun saavat sosiaaliturvan täysimääräisenä? Ja kun heitä tulee 2,5 miljoonaa niin mitäs sitten? Riittääkö vihreillä pullaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä on kolmekymmentä vuotta maassa olleita jotka eivät ole päivääkään olleet töissä. Miksi kielitaidottomat itärajan ylittäneetkään töitä tekis kun saavat sosiaaliturvan täysimääräisenä? Ja kun heitä tulee 2,5 miljoonaa niin mitäs sitten? Riittääkö vihreillä pullaa?
Keskittyisit johonkin mikä oikeasti on tilastollisesti ongelma.
- Anonyymi
Nyt sen Henrikssonin pitäisiottaa pikavauhtia ne lakikirjat kouraansa ja hoputtaa valmiuslainsäädännön laittamista kuntoon ennen Venäjän mahdollista ryntäystä Ukrainaan.
Suomella on viimeinen hetki lisätä valmiuslainsäädäntöön mahdollisuus rajoittaa turvapaikanhakua kansallisen turvallisuuden vaarantumisen perusteella. Kun EU ja muut länsimaat laittavat Venäjälle lisäsanktioita saattaa hybridivaikuttamisen uhka kasvaa arvamattomiin mittausuhteisiin.
Punahuulihallitus näyttää pohtivan tämän päivän Hesarin uutisannin mukaan, miten saavat loppumaan muslimityttöjen pakkonaittamisen. Siitä oli Hesarissa kahden palsta-aukion verfran proosaa. - Anonyymi
Jos ovat etnisesti ukrainalaisia niin kyllä meidän heitä tulee auttaa.
Ukrainalaisilla on pitkälti samanlaiset arvo- ja moraalikäsitykset kuten meilläkin joten he sosiaalistuisivat nopeasti suomalaiseen yhteiskuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5252514Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032158Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101463Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491343- 971318
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621131Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise911096Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035