Tulipa mieleen, palkkio olisi se 115 eur. Saattaa juna suunnata muurmannin raiteelle.
Nyt varuillaan, venäjä saattaa lähettää Ukrainan evakoitavat Suomen rajaylitykseen
8
111
Vastaukset
- Anonyymi
Ohjataan bussilla Ruotsiin.
- Anonyymi
Tätähän on vihreiden Ohisalon johdolla odotettu kuin kuuta nousevaa. Itärajan yli on tulossa miljoonia maahantulijoita Suomeen jossa varaudutaan kaikkien vastaanottamiseen ja elättämiseen täydellä sosiaaliturvalla. Rajavartiosta keittää tulijoille kuumaa mehua ja kantaa laukut vastaanotopisteisiin jossa on tarjolla lisää mehua ja vihreiden paistamaa pullaa.
- Anonyymi
Hahha sosiaaliturvat ja vihreät sulla taas mielessä. Pitäiskö sun hankkia joku harrastus vaikka?
- Anonyymi
Kyllähän tänne pakolaisia mahtuu, eikös työvoimapula ole kova Suomessa. Työtä on mutta ei ole tekijöitä. Metallialallakin työtä riittää.
- Anonyymi
Meillä on kolmekymmentä vuotta maassa olleita jotka eivät ole päivääkään olleet töissä. Miksi kielitaidottomat itärajan ylittäneetkään töitä tekis kun saavat sosiaaliturvan täysimääräisenä? Ja kun heitä tulee 2,5 miljoonaa niin mitäs sitten? Riittääkö vihreillä pullaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä on kolmekymmentä vuotta maassa olleita jotka eivät ole päivääkään olleet töissä. Miksi kielitaidottomat itärajan ylittäneetkään töitä tekis kun saavat sosiaaliturvan täysimääräisenä? Ja kun heitä tulee 2,5 miljoonaa niin mitäs sitten? Riittääkö vihreillä pullaa?
Keskittyisit johonkin mikä oikeasti on tilastollisesti ongelma.
- Anonyymi
Nyt sen Henrikssonin pitäisiottaa pikavauhtia ne lakikirjat kouraansa ja hoputtaa valmiuslainsäädännön laittamista kuntoon ennen Venäjän mahdollista ryntäystä Ukrainaan.
Suomella on viimeinen hetki lisätä valmiuslainsäädäntöön mahdollisuus rajoittaa turvapaikanhakua kansallisen turvallisuuden vaarantumisen perusteella. Kun EU ja muut länsimaat laittavat Venäjälle lisäsanktioita saattaa hybridivaikuttamisen uhka kasvaa arvamattomiin mittausuhteisiin.
Punahuulihallitus näyttää pohtivan tämän päivän Hesarin uutisannin mukaan, miten saavat loppumaan muslimityttöjen pakkonaittamisen. Siitä oli Hesarissa kahden palsta-aukion verfran proosaa. - Anonyymi
Jos ovat etnisesti ukrainalaisia niin kyllä meidän heitä tulee auttaa.
Ukrainalaisilla on pitkälti samanlaiset arvo- ja moraalikäsitykset kuten meilläkin joten he sosiaalistuisivat nopeasti suomalaiseen yhteiskuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen242655Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään402312Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621298Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991221- 41976
- 42957
- 75862
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh73843Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175793Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup93772