Suomelle odotettu ja karvas tappio aamulla luvassa!

Anonyymi

Hirveä hehkutus taas pienestä turnauksesta. Parhaat eivät ole taaskaan koolla. Ei Olympialaisissa eikä MM-kisoissa. Suomen hyvin köykäinen rosteri (NHL-mittapuun mukaan) on taas ylikellotettu suorittamaan Jalosen järjestelmäkiekkoa. Venäjällä on mielestäni erinomainen tilaisuus hulauttaa Jalosen ylistetty kiekko-osaaminen Idon kuiluun ripulipaskan kera.

Venäjällä on onneksi tänä vuonna mentaalisesti huomattavasti vahvemmin johdettu porukka kuin aikoihin. Maalivahti heillä on turnauksen paras ja yksilötaito ja kamppailupelaaminen huippua. Parhaat yksilöt siis Venäjällä.

Suomi oli suurensuurissa vaikeuksissa jo välierässä Slovakiaa vastaan. Mielestäni 2-0 tulos ei ollut oikeutettu pelitapahtumiin nähden ja kun vastaan tulee turnauksen paras joukkue ei Suomi edelleenkään saavuta himoitsemaansa Olympiakultaa. Ja mielestäni se on jopa toivottavaa. Suomen täytyy tulevaisuudessa rakentaa itsetuntonsa jonkun muun kuin kiekkomenestyksen varaan.

3

178

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On aina ilo lukea asiantuntijan kommentti;)

      • Anonyymi

        Ole hyvä, Jalonen!


    • Anonyymi

      Suomen peliä voisi verrata kuivan korpun syömiseen ilman juotavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1556
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      967
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      374
      966
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      914
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      841
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      623
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      165
      594
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      588
    Aihe