Koomassa olevat ihmiset

Anonyymi

Näkevätkö he unia?

5

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyhyesti ja yksinkertaisesti: eivät näe.

    • Anonyymi

      Tuosta aiheesta on kirjallisuutta ja varmaan muutakin materiaalia. Kysy asiaa vaikka omasta kirjastostasi. Jotkut tajuttomiksi todetut ihmiset ovat todellisuudessa olleet hyvinkin tietoisia ympärillään olevista asioista. Esimerkiksi kuolemanrajakokemuksissa ihminen on voinut tarkkailla itseään ulkoapäin, ja vaikkapa nähdä, kuinka itseä elvytetään.

      Aivot ovat aika monitahoinen kapistus. Ei kannata olla aivan varma siitä, etteikö anestesiassa oleva tai muuten tajuton ihminen kuitenkin pystyisi tiedostamaan jotain.

    • Anonyymi

      Anestesiassa oleva tuntee kaiken jos anestesia on tehty väärin, jossa on vain liikkumiskyvytön, ja silloin voi vain yrittää antaa jonkin liikkeen jollain ruumiinosallaan, koska ei ole kivaa, kun tuntee jokaisen viillon täysin.

      Nähdä operaation ulkopuolelta, kuten joku jossain auto-onettomuudessa, sihen oli joku psykiatrinen selitys, en vain muista mikä, ja jossain sairaalassa on jossain kohtii jotain, jonka näkee vain katonrajassa, ja kukaan ei ole todistanut mitään.

      Mitä tulee kuolemanrajakokemuksiin, ne on aivojen hallusionaatiota; rauhoittavaa hormonia, tunneli kaventuvasti tiedostuksesta, ja epälooginen kokemus jostain sukulaisesta joka edelleen on samanikäinen ja jossain mielikuvitusmaailmassa. Joillain on kokemuksia, ne eroaa, ja useimmilla ei mitään kokemuksia, että ero on siinä, onko osin tajuissaan vai ei, ja millä tavoin. Psykooseja.

    • Anonyymi

      Vuosia sitten minua pidettiin neljä viikkoa lääkityksellä koomassa, enkä kyllä muista tuolta ajalta mitään, en edes unia.
      Korvalapuilla olin musiikkiakin saanut kuunnella, mutta siitäkään en muista mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      271
      17593
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      188
      12491
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6222
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5158
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5048
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      57
      4184
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3773
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3702
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3486
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3169
    Aihe