Suomessa on vallalla kansallinen Tukholma-syndrooma!

Anonyymi

Tukholma-syndroomalla tarkoitetaan tilannetta, jossa panttivangiksi joutuneet rakentavat vangitsijastaan epärealistien positiivista ja hyväntahtoista kuvaa ja ongelmaksi selitetään pahat poliisit jotka vaarantavat panttivangin turvallisuuden kun yrittävät heitä vapauttaa.

Monet suomalaiset kokevat, että Suomi on pelottavan Venäjän panttivanki eikä meidäen pidä missään nimessä ärsyttää Venäjää esimerkiksi hakemalla suojaa Natolta. Uskotaan, että Suomella on joku "erityisasema" ja Venäjä ja sen suuruudenhullu diktaattori kyllä suhtautuu meihin ystävällismielisesti jos vain olemme kyllin nöyriä ja myötäilemme kuvittelemiamme Venäjän haluja. Eli kunhan vain suometumme uudestaan.

Luottamus Venäjän hyväntahtoisuuteen on täysin perusteetonta. Venäjän aloittamasta nykykriisistä Suomi on sivussa ja siksi olemme saaneet toistaiseksi olla rauhassa. Jatkosta ei kukaan tiedä. Kiovaan on Helsingistä lyhyempi matka kuin Leville.

Nato-keskustelussa käytetty perustelu, jonka mukaan Venäjä on niin vaarallinen ja helposti ärsyyntyvä että meidän ei pidä suojautua vaaralliselta Venäjältä liittymällä Natoon, on ristiriitainen. Tämä on kehäpäätelmä jossa Venäjän vaarattomuus tekisi Natoon liittymisen tarpeettomaksi ja Venäjän vaarallisuus tekisi sen mahdottomaksi.

Suomi käveli Nato-onnensa ohi 1990-luvulla kun liittyminen olisi ollut hyvin matalalla profiililla hoidettavissa. Nytkään ei ole kuitenkaan myöhäistä. Suomen tulee alkaa valmistelemaan Nato-hakemustaan välittömästi. Olemme demokraattinen länsimaa ja paikkamme on Natossa.

1

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomettumisen aikahan oli jo tällaista. Yritettiin arvata, mitä neukot tahtoo ja tehtiin etukäteen sen mukaan. Nobel-kirjailijan kirjaa ei voinut julkaista Suomessa, kun luultiin kuvittelemamme, että siitä tulee sanomista.

      Tietääkö joku varmasti välittäisikö Venäjä Suomen Nato-jäsenyydestä paskaakaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1713
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1702
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      291
      1312
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1076
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      972
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      915
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      895
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      888
    Aihe