Suomen puolustusta on nopeasti vahvistettava huomattavilla sota materiaalin lisähankinnoilla.
On järjestettävä myös suuret sotaharjoitukset. Nimeksi vaikka Itä-22.
Sotilaallista valmiutta ja näkyvyyttä nostettava. Siten että viesti menee perille Venäjälle.
Suomen puolustusta vahvistettava.
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ja äijät juoksee laudanpätkän (joka imitoi kivääriä) kanssa metsässä ja huutaa "laukaus" "laukaus", "sarja" "sarrrrjja". Nuo Suomen sotaharjoitukset on juuri tuota tasoa. Helvatan raskaita viimesotien aikaisia heittimiä raahataan perässä pitkin maita ja mantuja, niinkuin niiden avulla jotain ohjuksia torjuttaisiin. Mitään koulutusta tai opastusta mihinkään ohjus- raketti- tms. tekniikkaan ei noissa sotaharjoituksissa ole nähty. Ei kiitos enää tuota lisää.
- Anonyymi
Kun hienostelijoiden ohjukset on ammuttu ja tosissaan otellaan, niin heittimet haukkuu ja tykistö jyskää.
Valtiollinen johto vakuuttelee, että Suomeen ei kohdistu välitöntä uhkaa. Näin suomalaisia yritetään rauhoitella. Minuun rauhoittelulla on kuitenkin päinvastainen vaikutus. Ehkä Suomeen ei kohdoistu välitöntä sotilaallista uhkaa niin kauan kuin Venäjän operaatio Ukrainassa on käynnissä, mutta sen jälkeen se välitön uhka voi siirtyä nopeasti Suomen rajoille. Minkälaisia poliittisia vaatimuksia Suomelle sitten esitetään? Vaaditaanko Nato-optiosta luopumista? Vaaditaanko uutta YYA:ta? Vaaditaanko sotilastukikohtia Suomen alueelta? Nähtäväksi jää.
- Anonyymi
On vielä aikaa liittyä Natoon ennen kuin Venäjä on valmis valloittamaan Suomen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On vielä aikaa liittyä Natoon ennen kuin Venäjä on valmis valloittamaan Suomen.
Joo , jos huomenna jättäisivät hakemuksen sisään niin ehtisi muutkin jäsenmaat käsitellä hakemuksen. Ei sen kiireempi.
- Anonyymi
Kovapanokset ja miinat joka aselajille , räkäpäitten aikakausi loppui !
- Anonyymi
Ihmettelen ministereitä ja kansanedustajia, suomen puolustuksen erinomaisuudesta hehkuttamisesta? Kehutaan on hyvin varustauduttu(aseet ym..) Tämä on kuin kutsu huuto Putinille, että näytän teille teidän erinomaisuuden.
Eikö armeijan asiat ole valtio salaisuuksia, olen ainakin luullut niin. Sanotaan että tyhmyydestä sakotetaan, toivottavasti ei käy niin!!!!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453333Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3622975Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,181992Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.811854Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e651778Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131553- 1251502
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11414Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4841413