raskauden merkit

mitkä ovat raskauden ensimerkit? Koska ne alkavat tuntua? Ja sitten vieläsemmoinen kysymys, että jos kerran ovulaatio tapahtuu aina n.14 vrk ennen kuukautisten alkamista niin miten muka voi tulla raskaaksi esim.kuukautisten aikaan tai juuri ennen niitä?
3636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulle on ainakin sanottu(terveydenhoitaja) että voi irrota kaksi munasolua miltei peräkkäin joten sen vuoksi on mahdollista tulla raskaaksi just ennen menkkoja tai niiden aikana...En tietysti ole mikään asiantuntija joten varmaa en tästäkään mene sanomaan...

Äänestä

Munasoluja irtoaa siis välillä myös pari kpl/kierto. Tämän takia syntyy myös kaksosia, erimunaisia. Eli kuukautisten aikaan siellä voi vaellella vielä vapaa munasolu... Raskauden merkeistä en osaa sanoa. Ei välttämättä mitään merkkejä, joillakin alkaa pahoinvointi parin ekan kuukauden aikana.

Äänestä

siittiöt voivat elää naisen elimistössä jopa 5 vuorokautta. Ja ovulaation ajankohta voi vaihdella jonkin verran eri kierroissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miina kirjoitti:

mitkä ovat raskauden ensimerkit? Koska ne alkavat tuntua? Ja sitten vieläsemmoinen kysymys, että jos kerran ovulaatio tapahtuu aina n.14 vrk ennen kuukautisten alkamista niin miten muka voi tulla raskaaksi esim.kuukautisten aikaan tai juuri ennen niitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu