Venäjä historiallinen osa Ukrainaa

Ja pääkaupunkina Kiova. Näin se vaan on!
2564
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Kiova oli jo suurkaupunki Moskovan ollessa vielä pieni hikinen kylä.

1Äänestä

Osa Venäjästä on myös historiallinen osa Mongoliaa ja pääkaupunki on.... joku muu kuin Moskova.

Äänestä

Osa Venäjästä on myös historiallinen osa Suomea, Ruotsia, Georgiaa, Valko-Venäjää yms. yms. Eli mikä se "Venäjä" edes oikein on? Ei oikein mitään.

1Äänestä

Osa Venäjästä on nykyistä Turkkia ja pääkaupunki Ankara.

Äänestä

Kiova on Puolalais Liettualaista aluetta ja se on väestöltään kaikkea muuta kuin Venäläistä.

Äänestä
  • Ukrainalaiset ja venäläiset puhuvat samaa kieltä. Näin on mikäli ihmiset ymmärtävät toisiaan ilman että ovat opetelleet toistensa kieltä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ukrainalaiset ja venäläiset puhuvat samaa kieltä. Näin on mikäli ihmiset ymmärtävät toisiaan ilman että ovat opetelleet toistensa kieltä.

    Ukrainan kieli on eri kuin venäjän kieli, eli puhuvat eri kieltä.

    1Äänestä

Itseasiassa Venäjä pitääkin liittää Ukrainaan. Venäjä on keinotekoinen maa.

1Äänestä

Venäjä on anatominen osa peräsuolta!

1Äänestä

Niin onkin. Ukraina oli olemassa jo silloin kuin venäläiset oli vain pieni itäslaavilainen heimo. Sen jälkeen kun mongolien vasallikausi päättyi niin ukrainalaiset olivat järkyttyneitä kuinka jostakin sellaisesta takapajuisesta kaupungista kuin Moskova voisi ikinä tulla pääkaupunkia Ukrainalle.

Krimin kreikkalaisiakin nauratti sellainen mahdottomuus jotta jokin metsässä asuva kansa muka omaisi sellaiselle tasolle yltävää sivistystä kuin mitä on kreikkalaisilla.

Äänestä
  • Mutta niin vaan uho hyyty ja ryssä nöyrty Putinin edessä

    Äänestä

Pääseekö sotimaan ilman koronapassia / rokotuksia pelottaa etten pääse tappamaan ketään kun kerrankin olis mahis, tana.

Äänestä
  • Et tarvi koronapassia. Hanki viisumi, sillä pääset paikanpäälle.

    Äänestä

  • Eivät sotilaat mitään koronapassia tarvitse. Sotilaat saavat paljon parempaa, kun saavat hormoneja sekä huumeita firman piikkiin.

    Äänestä

Antaako suomi tulitukea jos Venäjä pyytää?

Äänestä

Historia kertoo myös sen, että alunperin Kiova oli pohjoismaisten turkiskauppiaitten tori, jossa viikingit myi ja vaihtoi turkiksia erilaisiin pohjoisessa tarvittaviin tuotteisiin, mm. hopea- ja pronssikoruihin.
Joten Suomalaisillakin on oikeus vanhaan kauppapaikkaansa, Kiovaan!

Äänestä

Venäjän itsenäistyminen Ukrainasta oli historiallinen virhe ja pelkkä välivaihe.

Äänestä
  • Virhe, mikä pitää korjata!

    Äänestä

Täällä sataa hiljalleen lunta. Plussaleliä tulossa viikon mittaan.

Äänestä

Kiova oli jo merkittävä valtio, kun nykyiset venäläiset asuivat vielä Siperiassa maakuopissaan.

Äänestä
  • Nykyvenäläiset asuvat edelleen rääsyissä maakuopissaan Ukrainan itäosissa.

    Äänestä

Tämä historiallinen fakta jäytää Putinia erittäin syvältä! 🤣🤣

Äänestä

Vlad kun ajatteli kirjoittaa koko Venäjän historian uusiksi. 🤣🤣🤣

Äänestä
  • Venäjällä on satuperinteet olleet aina kovassa huudossa.

    Äänestä

Mitähän mieltä Putin on tästä historiallisesta faktasta!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ja pääkaupunkina Kiova. Näin se vaan on!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu