Ateistinen laupeudentyö Suomessa?

Maailmalla on ihmisiä, jotka ovat ateisteja ja tekevät laupeudentyötä.
Mitkä ovat Suomessa ateistisen laupeudentyön päämuodot? Mitä laupeudentyötä henkilökohtaisesti teet?
1466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Laupeudentyöstä+ottaa+itse+tekijä+80%+itselleen+🤣🤣🤣

Äänestä

Mihinkäs ateistien laupeudentyötä varten voi antaa kolikoita tai lahjoittaa muuten rahaa, tilinumero?

Onko jossain johonkin aikaan atte-poikia seisomassa viinakaupan tyhjä pahvilaatikko kourassa kadunkulmassa, ja vierellä kyltti:

ATEISTINEN LAUPEUDENTYÖ
Vähävaraisten hyväksi
Poliisihallituksen lupa n:o.....

Äänestä

Minkälaista laupeudentyötä uskova tekee? Rukoileeko että varaton naapauri jaksaisi elää taloudellissa kriisissä? Rukoileeko omaisensa menettäneelle tai kuolemansairaalle voimia? Rukoilee että lapsia ei sijoiteta tai lapset Afrikassa eivät kuolisi nälkään? Ottaahan se voimille kun pitää rukoilla noin paljon? Mutta taivaspaikka varmistuu.

Äänestä
  • Taivaspaikkaa ei tarvitse varmistella rukoilemalla.
    Kristinusko = pelastus yksin armosta Jeesuksen Kristuksen kautta.

    Uskonnot ovat tekojen uskontoja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taivaspaikkaa ei tarvitse varmistella rukoilemalla.
    Kristinusko = pelastus yksin armosta Jeesuksen Kristuksen kautta.

    Uskonnot ovat tekojen uskontoja.

    Avaaja kysyy: Entäs jos Kristitty haluaa autaa MUITA ilman kädet taskussa istumasta ja niitä nuuskimatta?

    ONNISTUUKO toisen auttaminen teistiltä itsenäisesti ja ilman viinaa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taivaspaikkaa ei tarvitse varmistella rukoilemalla.
    Kristinusko = pelastus yksin armosta Jeesuksen Kristuksen kautta.

    Uskonnot ovat tekojen uskontoja.

    Kun katsoo palstaa, on omahyväisiä avauksia. Linkkinä iltapäivälehti, ei Raamattu
    "joka todetaan vanhanaikaiseksi" eräässäkin avauksessa ja ILn linkit paremmiksi evankeloidessa, jos jaksetaan, kun viina maistuu...

    Avaaja ihmettelee miten kelalla elävät uskovaiset oikein pystyvät pitämäään ede sitsensä laupeina ja selvin päin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taivaspaikkaa ei tarvitse varmistella rukoilemalla.
    Kristinusko = pelastus yksin armosta Jeesuksen Kristuksen kautta.

    Uskonnot ovat tekojen uskontoja.

    Onpas uskova itsevarma tekojensa hyvyydestä? Ja armon saamisesta? Minua oksettaa uskovien tekopyhyys.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taivaspaikkaa ei tarvitse varmistella rukoilemalla.
    Kristinusko = pelastus yksin armosta Jeesuksen Kristuksen kautta.

    Uskonnot ovat tekojen uskontoja.

    Syntiinlankeemuksessa vaurioituneen ihmisen luonto ei jalostamalla ja uskonnoimalla muuksi muutu. Kommunismi on uskonto, jonka ytimessä on ateismi.
    Neuvostoliitto yritti jalostaa uutta neuvostostoihmistä, mutta epäonnistui, kuinkas muuten.

    Wikipedia:
    Uusi neuvostoihminen (ven. новый советский человек, novyi sovetski tšelovek) oli kommunistipuolueen ideologien hahmotelma ihanneihmisestä. Lev Trotski kuvaili vuonna 1924, miten neuvostoihminen "kohottaa itsensä uudelle tasolle ja syntyy uusi korkeampi sosiaalis-biologinen laji, tai jos sallitte, yli-ihminen". Neuvostoihminen oli pyyteetön kollektivisti.[1]

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onpas uskova itsevarma tekojensa hyvyydestä? Ja armon saamisesta? Minua oksettaa uskovien tekopyhyys.

    Uskovaiselle riittää kun Raamattu, Jumalan sana, sanoo että pelastus on armosta, ilman tekoja. Amen

    "Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta
    - se on Jumalan lahja - ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.
    Efesolaiskirje 2:8,9

    Efesolaiskirje:
    2:1 Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne, >> Jakeen lisätiedot
    2:2 joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa,
    2:3 joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin;
    2:4 mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut,
    2:5 on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa - armosta te olette pelastetut -
    2:6 ja yhdessä hänen kanssaan herättänyt ja yhdessä hänen kanssaan asettanut meidät taivaallisiin Kristuksessa Jeesuksessa,
    2:7 osoittaakseen tulevina maailmanaikoina armonsa ylenpalttista runsautta, hyvyydessään meitä kohtaan Kristuksessa Jeesuksessa.
    2:8 Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja -
    2:9 ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.

    Äänestä

  • Uskova tottakai rukoilee, mutta teot jäävät usein tasolle: "Menkää rauhassa, lämmitelkää ja ravitkaa itsenne". Kuvitellaan, että kunhan rukoillaan, jumala hoitaa asiat heidän puolestaan.

    Äänestä

Ateistit !

Jos aiotte järjestää hyväntekeväisyyskeräyksen niin teidän täytyy ensin perustaa ry, esim. Peräkammarin Ateistipojat ry
Sitten täytyy hankkia Poliisihallituksen lupa keräykselle.

Ja kun keräätte rahaa vaikkapa katujen kulmissa, niin kerätkää kunnon astioihin, esim. tyhjiin, käytöstä poistettuihin maitotonkiin, joiden vetoisuus n. 50 litraa.

Äänestä
  • Joku ateistinen joulu, vappu, pääsiäis tai juhannuspata olisi ihan ok juttu. Toisaalta, jos on, ei hirveästi tarvitse kerätä, silloin on vain kyse ajasta, jonka tahtoo antaa. Maassa on monia muitakin asioita, joita ateistinen apu voisi hoitaa ja auttaa ateismin etiikan ja vapaaehtoisuuden pohjalta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joku ateistinen joulu, vappu, pääsiäis tai juhannuspata olisi ihan ok juttu. Toisaalta, jos on, ei hirveästi tarvitse kerätä, silloin on vain kyse ajasta, jonka tahtoo antaa. Maassa on monia muitakin asioita, joita ateistinen apu voisi hoitaa ja auttaa ateismin etiikan ja vapaaehtoisuuden pohjalta.

    SIIS : Anna pata minulle, Väähhän JUMALAN NISKAT POIKKi ja keitän Hänestä keittoa siinä padassa
    nälkää näkeville. Jeesuksen suolet vedän irti KAMELILLA ja syötän Puuttinille
    heti kun Kristiyt palstahomot ovat naineet häntä peräasuolen heitän kaikkiHELVIIn

    Lisäys edelliseeni ettei Jumalakaan tee mtään

    teisit ovat omahyväisiäa paskoja ja kuluttavat aikensa ennnemmin oma n hyvänsä evakelointiinkun muiden auttamiseen

    Äänestä

Laupeudentyö on uskonnollinen termi. Uskonnosta voi pysyä erossä, jopa jumalaisesta etiikasta, ja pitäytyä vain filosofiseen ja maalliseen näkemykseen, ilman sodoksia uskontoon missään muotoa, sikäli ei laske ateismia ja ideaalieja uskonnoiksi, silloin kun ne perustuu vain tunnettuihin faktoihin, josta vain pitää tiputtaa vielä epäusko, kun se on uskontoa uskoa vastaan jotain, mitä ei voi todistaa vastaankaan; tosin se vaatii vähän enemmän järkeä kuin ateisteilla on, että sen voi antaa anteeksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Maailmalla on ihmisiä, jotka ovat ateisteja ja tekevät laupeudentyötä.
Mitkä ovat Suomessa ateistisen laupeudentyön päämuodot? Mitä laupeudentyötä henkilökohtaisesti teet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu