Mistä Venäjä on oppinsa ammentanut?

Kenraalimajuri evp. Pekka Toveri vertaa venäläisten taktiikkaa Yhdysvaltain toisessa Persianlahden sodassa 2003 käyttämään ”Shock and Awe” -taktiikkaan.

– Tulivoimalla lamautetaan vastustaja, Toveri kuvaa
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voimaa käytettäessä hankala rajata tuhoa.
uutiskuvissa kyllä näyttää ukrainan eliitti ajelevan city-maastureilla karkuun länteen.
Joutuiko vain ukrainan köyhät puolustamaan maataan?

Äänestä

Ukrainassa on tullut siviiliuhreja.
Irakissa ei ollut kuin jotain "collateral damage" mikä oli tietenkin välttämätöntä.

Äänestä
  • 100 000 kuollutta 2010 mennessä..ok

    Äänestä

Yksi USA:n oppi on ollut myös se, että atomipommilla sota lopetetaan. Jos yksi ei riitä, käytetään niin monta kuin tarvitaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kenraalimajuri evp. Pekka Toveri vertaa venäläisten taktiikkaa Yhdysvaltain toisessa Persianlahden sodassa 2003 käyttämään ”Shock and Awe” -taktiikkaan.

– Tulivoimalla lamautetaan vastustaja, Toveri kuvaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu