Milloikahan olisi se sopiva aika liittyä siihen natoon .
Sanna ja Sauli samaa mieltä että ei näin kun on tämmöinen konflikti menossa , myöskään aikaisemmin ei ollut kun ei ollut mitään konfliktiä ??
Sanna ja Sauli samaa mieltä että ei näin kun on tämmöinen konflikti menossa , myöskään aikaisemmin ei ollut kun ei ollut mitään konfliktiä ??
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kyllä suomen päättäjillä on selvä periaate että ei missään nimessä natoon .
Mistäkähän tämä johtuu , mitä he tietävät jota meille ei kerrota .
Kansalaisistahan tuo natojäsenyys olisi itsestään selvä asia .
Juuri näin, aina on jokin selitys miksi ei juuri nyt. Ei meitä mikään uhkaa joten ei syytä liittyä ja jos uhkaa niin ei nyt ole sopivaa liittyä kun se tulkittaisiin venäjän vastaiseksi toimeksi.
Jotenkin se m unattomuus on aina läsnä.
Tehkää se sopimus Naton kanssa niin ettei neuvotteluista kerrota kellekkään mitään, ja kun Naton aseistus ja takuut on Suomelle toimitettu niin liittymisen voi kansainvälisesti ilmoittaa.
Mitä väliä; kyse on Suomen maanpuolustuksesta; miksi puolustaa jonkun toisen maata? Olisi nyt edes antanut jokaiselle kuuluvan maapalan elämänsä ajaksi, niin voitaisiin harkita puolustaa sitä maata.
Ja mitä luulette Putinin tekevän, jos Suomi pistää Nato-hakemuksen?
Paras strategia sen sijaan on neuvotella aseellisesta avusta, että pärjätään Venäjälle.
Mutta meillä nyt kuitenkaan ei ole täällä maata jota puolustaa; ehkä Venäjä antaa meille palan, sitten kun on ottanut maan haltuunsa, ja päästään myös eroon pikkupläntistä maata nimeltä Suomi, ha pikkukielestä nimeltä Suomi, ja pakkoruotsista. Diili on suhteellisen hyvä, ja ei Venäjä ole muutamaan kymmeneen vuoteen enää ollut kommunistinen.
Valitettavasti, Venäjä näyttää haluavan Unionin, eli säilyttää Suomen itsenäisenä kuten ennenkin, mutta Venäjän ehdoilla. Unionin passi tosin olisi hyväksi, sikäli kuin USA, mutta näyttää olevan ennemminkin kuin EU, mutta vielä vähemmin itsenäisyyksineen.
En tosin ole jäämässä tänne kun Venäjä alkaa valmistautua sotaan Suomea vastaan, vaan lähden Nato-maahan; aluksi turistina ja sitten pakolaisena.
Kyllä tämä aika on aivan oikea liittymiselle , jos me sitä lupaa venäjältä kysellään niin jäämme ainiaaksi yksin .
Meillä on kohta edessä vähintään uusi yya. sopimus tai jopa liittyminen tuohon diktatuuripaskaan .
Miten on mahdollista että meidän johtajat ovat tuollaisia vätyksiä .
Ennen kun uhkaa ei ollut niin ei tarvinnut , nyt kun uhka on lausuttu julki niin ei voi , onpa tämä hankalaa .
Kysymyshän kyllä oikeastaan on meidän turvasta .
Jo kauan sitten on tiedetty että sen uhan siitä uhasta saa pois liittymällä puolustusliittoon johon melkein koko EU kuuluu.
Olemme vuosikausia astuneet puoliaskelin aina "lähemmäs Natoa". Niin lähelle olemme jo siirtyneet että askelille ei löydy mittayksikköä.
Kunhan tuo ukraina on selvitetty niin sitten meidät pannaan tiukempaan liekaan , puolustusvoiminemme kaikkinemme .
Alkaa YYA. neuvottelut ja viisivuotisspoimukset .
Natoa vastustava Sauli saa vielä itse kirjoittaa alle tuon YYA. sopimuksen , tai onko silloin jo kysymys antautumisesta .
Jari Tervokin ihmetteli samaa asiaa hesarissa , että onpa suomi kehitellyt varsinaisen labyrintin tästä liittymisasiasta .
Me emme voi liittyä rauhallisina aikoina kun ei ole uhkaa ja sotatilanteessa taas emme tietenkään voi liittyä , mutta kyllä meidän tietenkin tulisi liittyä kunhan on sopiva hetki .
No se sopiva hetkihän tietenkin meni 20-30 vuotta sitten .
Se on hölmöläisvitsi että kattoa ei voi mennä korjaamaan sateella eikä kattoa tarvitse korjata poutapäivänä koska se ei vuoda.
Ovi on kuulemma aina aina auki mutta sitä ei voi käyttää. Turha sellainen ovi on, ja sehän on suorastaan houkutin Venäjän itsevaltaiselle johtajalle.
Tämä meidän johtavien politikoiden asenne on jotenkin outo , odottavat venäjältä kehotusta että nyt voitte liittyä .
Minä vähän luulen että tuota kehotusta ei ihan kohta tule .
Meidän johtajien pitäisi minun mielestä ihan itsekkäistä syistä siis suomen etua ajatellen ilman venäjän lupaa tai kehotusta vaan liittyä .
Siis puhtaasti omaa etua ajatellen .
"Se on hölmöläisvitsi että kattoa ei voi mennä korjaamaan sateella eikä kattoa tarvitse korjata poutapäivänä koska se ei vuoda."
Nato-USA:a ei kannata ehjää pärekattoa ottaa korjaamaan tai napalmilla kulottamaan.
NATO. kuitenki antaisi meille varman suojan venäjältä , jos siis turvaa haluaa .
No nyt vielä kannatuskin on keikahtanut ylivoimaisesti naton kannalle .
Kohta tekosyyt johtavilta politikoilta loppuu .