Mietin tässä tuota tiedotusvaltaa, kussakin maassa. Venäjällä valtiolliset tiedotusvälineet kertovat tiettyä totuutta, netittömät eivät saa muuta tietoa. Nuoret ja muut joilla on netti, saavat aivan toisenlaista tietoa ukrainan tilanteesta. Vanhempi väli luulee että Ukraina on hyökännyt Venäjälle.
Suomessa valtiollinen tiedotusväline eli YLE sanelee aika tarkkaan mitä suomessa tiedotetaan. Konsensus-hengessä sama peli on myös Sanoman välineissä. Toki tämä on hyvä kun kansaa kohtaa kriisi, jonka tarkoituksena on vaientaa tietyt äärisanomat ja antaa yhteiskunnalle rauha toipua. Uskon että Suomi24:kin aloittaa tiukan sensuurin kun valtio sitä pyytää.
Ihminen on olento joka toimii oikeaksi uskomansa tiedon perusteella. Tiedolla ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa. Oikeanlaisella tiedolla kansalaiset saadaan käyttäytymään toivotulla tavalla, työskentelemään yhteisen päämäärän hyväksi, ottamaan vastaan valtion antamat määräykset ja pysymään rauhallisena. Tieto on todella tärkeä osa kansan hallintaa kaikissa maissa.
Miten olemme varautuneet erilaisiin kriiseihin? Uskon että viranomaiset ovat laatineet suunnitelmat kriisin tiedottamiseen ja tiedon hallintaan. Ongelma on tietoverkko. Sitä ei voi katkaista hallitsemattomasti, moni yhteiskunnan toiminto häiriytyy voimalaitoksista ruokatoimituksiin. Siksi verkon tietoa pitää pystyä suodattamaan. Tässä tuli mielenkiintoisia sovellus-yritys-ideoita mieleen, niille voisi olla kysyntää valtioilla, jotka haluavat suodattaa tieto- ja puhelinverkoissa kulkevaa informaatiota.
Tiedotus on valtaa
Anonyymi
1
70
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjänkielisiä uutisia on lisättävä Suomessa. Saavat oikeaa tietoa ja jakavat sitä Venäjälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038202- 1105743
- 555191
- 2895186
- 783831
- 583021
- 662747
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222548Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452481