Venäjän operatiivisista joukoista noin 75% on keskitetty Ukrainaa vastaan, juuri nyt on siis erittäin hyvä hetki hakea Nato-jäsenyyttä. Maaliskuussa jäsenyyshakemus Natoon!
Nyt kannattaa hakea Nato-jäsenyyttä
Anonyymi
32<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
SDP ja keskusta, nämä kaksi hallituspuoluetta ovat ratkaisevassa asemassa, niiltä vaaditaan isänmaallisuutta, nyt on aika hakea Nato-jäsenyyttä!
SDP ja keskusta ovat kaksi Suomen eniten suomettunutta puoluetta, YYA-linja on heidän linja, eivät he tule Suomen Nato-jäsenyyttä hyväksymään.
Persujen pitää päättää ovatko putinisteja vaiko vapauden ja demokratian puolella. Persujen on otettava selvä kanta Suomen Nato-jäsenyyteen!
Vähemmistö persujen äänestäjistä kannattaa Suomen Nato-jäsenyyttä. Persujen kansanedustajista valitettavan iso osa on putinisteja, Tom Packalen tulee ensimmäisenä mieleen, samoin Mika Niikko mutta on siellä monta muutakin.
SDP, keskusta ja perussuomalaiset, noista kolmesta vähintään kahden pitää siirtyä kannattamaan Suomen Nato-jäsenyyttä jotta jäsenyys toteutuu.
Noista kolmesta mainitsemastasi puolueesta jokainen vastustaa Nato-jäsenyyttä. Pelkästään nuo kolme puoluetta pystyvät estämään Suomen Nato-jäsenyyden.
Niin oli ennen, mutta kiitos Puten toimien on tilanne radikaalisti muuttunut!
Stallari Tarkkispojan kannattaa lähettää kiitosrukouksia yksin Putelle!
Vaan kun ei ole muuttunut. Kepu, persut ja sossut jatkavat samalla vanhalla Nato-optio linjalla, sillä linjalla on myös presidentti Niinistö joka on täysi nolla. Mitä me teemme tuollaisella presidentillä?
Eiköhän Putin ole kuiskannut Niinistön korvaan että Suomelle käy huonosti jos alatte Nato-jäsenyydestä neuvottelemaan.
Presidentti Niinistö on pettänyt Suomen kansan koska ei ole vienyt Suomea Natoon!
Ette kai te aikuisen oikeasti kuvittele, että puolueiden kannat ovat kiveen hakattuja.?DD Poliitikot muuttavat mielensä saatuaan kansalaisilta riittävästi signaalia. Ja jos eivät muuta, niin heidät vaihdetaan seuraavissa vaaleissa.
JA TÄSSÄ SE SIGNAALI ON:
Taloustutkimuksen viime viikolla tekemän kyselyn mukaan 53 prosenttia suomalaisista kannattaa Suomen liittymistä sotilasliitto Naton jäseneksi. 28 prosenttia suomalaisista vastustaa ja 19 prosenttia on kannastaan epävarmoja.
Suomen ulko ja turvallisuuspolitiikkaa ei todellakaan johdeta joidenkin galluppien mukaan. Vuoden kuluttua huhtikuussa on eduskuntavaalit, niistä tulee myös Nato-vaalit. Niissä kansa päättää liittyykö Suomi Natoon vai eikö liity. Turha tässä on hötkyillä.
Oletpa sinä nyt lapsellisen typerä tollo. gallupithan ovat pelkkää viihdettä. vain joltain parilta tuhannelta ihmiseltä kysellään jotain kysymyksiä . Joten ei todellakaan nyt minkäänlaisilla galluppituloksilla ole minkäänlaista merkitystä esimerkiksi Suomen tulevaan natojäsenyyteen yhtään mitenkään. Gallupeissahan saadaan aina hyvin helposti sellainen tulos minkä gallupin tilaaja haluaa kuulla.
Järkätään nyt vain sitten se neuvoa antava kansanäänestys tänne Suomeen Suomen natojäsenyydestä, niin silloin me suomalaiset saamme sitä todellista ja oikeaa tietoa kyseisen asian suhteen.
Kannatan!
Venäjä on kampeamassa Putleria vanhainkotiin emmekä tiedä tuleeko tilalle vielä hullumpi tsaari!
Kantona kaskessa on vielä presidentti Niinistö joka on suunnaton pettymys. Olin varma että toisella kaudella hän veisi Suomen Natoon, ei ole mitään tehnyt. Mitä Niinistö pelkää, ei häntä voida valita enää kolmannelle kaudelle joten ei väliä vaikka kansansuosio laskisi. Kansaa pitää johtaa edestä eikä mennä kansan selän taakse. Presidentti Niinistön pitää ottaa vahvasti kantaa jäsenyyden puolesta!
Presidentti on koko kansan presidentti, ei natokiimaisten pelkureiden juoksupoika. Presidentti Sauli Niinistö nauttii poikkeuksellisen korkeaa kansansuosiota. Kyllä kansa tietää...
Enemmistö kansasta kannattaa nyt Nato-jäsenyyttä. Mutta Euroopassa on tällä hetkellä sota, eikä Nato ota sodan aikana jäseniä. Hallituksen ei siis kannata nyt elämöidä, vaan asiaa pitää valmistella rauhassa. Toimia, kun tilanne vähän rauhoittuu.
"Enemmistö kansasta kannattaa nyt Nato-jäsenyyttä"
Oletko ihan varma. Yle voi ensi viikolla tehdä toisen gallupkyselyn ihan samasta aiheesta, ja sen gallupin tulos on silloin ihan täysin toinen kuin nyt.
Tiesittekö totuuden miksi Suomi ei liity Natoon, jos sota syttyisi meillä ei ole rehellisesti aseita.
Se on syy miksi emme lähetä niitä Ukrainaan, vaan jotain vanhoja saksan aikaisia romukalustoja, ei hyvääpäivää.
Suomi ostaa ja maksaa hornetteja mielettömillä summilla, mutta muuta kalustoa ei olekaan ja Hornetit tulee vasta kymmenien vuosien päästä. Meillä onkin niin huono varustelu.
Myös jotain vanhoja kypäriä laitetaan Ukrainaan.
Me olemme puolustuksen osalta siis velli housukansaa, ilman varustusta. Kehutaan ja uhotaan, että suomen puolustus on sitä ja tätä, mutta meillehän valehdellaan.
Nyt kiireesti Naton jos sota , uhka tulisi olisi jokin joka auttaa puolustaa tositilanteessa.
Tämä Kaikkonen on onnettomin puolustusministeri, joka meillä on ollut jossittelua ja valiokunnat miettii vaikka Ukrainassa on täysi sota päällä. Nyt vielä Valko-venäjä laittanut soppatykkinsä peliin, eli Lukasenko on marionetti ja takinkääntäjä.
Ne vanhemman mallin kesälippikset voidaan varmaan myös laittaa siinne Ukrainaan.
Ne nostaisi niitä mielialoja taisteluiden aikana.
Ei Suomen pidä omista aseista antaa vaan apua annetaan EU:n kautta. Juuri eilen EU päätti että EU:n yhteisistä varoista ostetaan aseita ja annetaan Ukrainaan. Suomikin maksaa tietysti oman osuutensa, siten autamme parhaiten Ukrainaa.
Ukraina ei kuulu EU:hun, silti saa miljardien edestä aseapua EU:lta. Tämä tarkoittaa sitä että EU maa Suomi saisi paljon enemmän apua EU:lta. Lisäksi aseita tulisi Yhdysvalloista, Iso-Britanniasta, Kanadasta jne. Miksi liittyä Natoon kun apua tulisi muutenkin?
Hyvä kysymys. Nato-porukka on väittänyt ettei Suomi sodan aikana saisi mistään mitään apua, se on selvä valhe sillä Ukrainaankin suorastaan virtaa aseita, varmasti saavat myös tiedustelutietoa. Suomi on EU-maa, kyllä tännekin apua tulisi hädän hetkellä. Juokkoja emme tarvitse, niitä on omasta takaa aivan riittävästi, siitä kiitos kuuluu yleiselle asevelvollisuudelle. Suomi tarvitsisi aseita, ammuksia, tiedustelutietoa, kaikenlaista materiaalia. Sitä saisimme koska saahan sitä Ukrainakin.
Suomi olisi aloittanut yleisen liikekannallepanon jo pari kuukautta sitten ja kun sota alkaisi olisi Suomen reserviläiset ase kädessä valmiina isänmaata puolustamaan. Ukraina vitkasteli joukkojen mobilisoinnissa, se oli todella outoa.
Jos EU ostaisi aseita, niin ne eivät ehtisi tähän sotaan.:) Jäsenvaltiot lahjoittavat pääosin käytettyä kalustoaan ja EU korvaa sen jäsenvaltiolle. Kaluston on oltava myös sellaista, että ukrainalaiset osaavat sitä käyttää. Tämän vuoksi Itä-Euroopan valtiot lahjoittavat käytettyjä venäläisiä Mig-hävittäjiä. Kaikilla ei ole ylimääräisiä aseita, mutta on muitakin tapoja osallistua. Suomi toimittaa kaksi kenttäsairaalaa ja suojavarusteita sekä antoi Virolle luvan toimittaa meiltä ostetut haupitsit.
Hyväntahtoisuus riippuu sen hetken poliittisesta tahdosta. Vain nimi Nato-sopimuksessa antaa turvatakuut.
"Nato-porukka on väittänyt ettei Suomi sodan aikana saisi mistään mitään apua, se on selvä valhe "
Sopimus vs. hyväntekeväisyys? Arvaa kumpaan luotan tositilanteessa? Vaihtaisitko sinä esim. sosiaaliturvan hyväntekeväisyyteen ja lähtisit mieluummin lakki kourassa kerjuulle?
Nato on valtion turvallisuusvakuutus, ja kaikki muu on harkinnanvaraista hyväntekeväisyyttä. Nato-valtio voi jopa ajatella, että mikseivät pellet liittyneet Natoon, kun siihen oli mahdollisuus. Haluatko todella Suomen joutuvan kerjuulle ja "ajopuuksi".?
"Nyt+kannattaa+hakea+Nato-jäsenyyttä
Venäjän+operatiivisista+joukoista+noin+75%+on+keskitetty+Ukrainaa+vastaan,+juuri+nyt+on+siis+erittäin+hyvä+hetki+hakea+Nato-jäsenyyttä.+Maaliskuussa+jäsenyyshakemus+Natoon!+"
Toki+voitte+Nato+Tiltut+lähteä+vaikka+heti+Natoon+ja+jättää+jäsenyys+anomuksenne+vasta+sielä.
Venäläinen Poju-trolli jatkaa epätoivoista trollaamistaan. Uskottavuus nolla.
75?%+venäjällä+on+reservissä+2M+sotilasta
Et sitten tiedä mitä tarkoittaa "operatiiviset joukot"? Ota selvää ettet itseäsi aivan naurunalaiseksi tee.
Venäjän sotakelpoiset joukot ovat jo rintamalla.
Nyt on hyvä aika hakea Nato-jäsenyyttä.