Professori Peter Lund ennakoi, että Suomeen iskee energiakriisi, jos Venäjä lopettaa energian viennin. Bensalitra maksaa silloin 2,50 - 3 euroa. Monella alkaa alahuuli väpättämään.https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008649491.html
Bensalitra 3 euroon ?
Anonyymi
11157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Toivokaamme siis pikaista Venäjän ryntäystä myös tänne luoteisnurkkaan, niin nafta pysyy halpana!
Kyllä se siitä tasottuukun saadaan venäjä ruotuun
Pelkkä verojen poisto tiputtaisi siinä tapauksessa bensan hinnan 1,60 tasoon. Ehkä jopa vihreät myöntyisivät pitämään hinnan 2 eurossa. Ei ryssä kuitenkaan pitkään hanojaan pitäisi kiinni, sitä paitsi mikäli myyvät öljyä kiihtyvään tahtiin kiinalle, vapautuu öljyä muilta markkinoilta merkittävästi, joten proffan yhtälössä taitaa olla virhe
Tästä kaikesta voimme kiittää NATOa. Tuntuu kuin elettäisiin jotain rinnakkaistodellisuudessa, jollaiseen on mahdollista päätyä vain pahimmissa painajaisissa.
Natoa voimme kiittää myöhemmin, mieluiten täysjäsenenä. Muutama viikko 3€/litra bensan hintaa on pieni hinta siitä, että putinia vedetään pitkin punaista toria, kuin mussolinia aikoinaan. Samanlaisen paksupään näköinenkin.
Miten ihanaa olisikaan maksaa bensiinistä 122 ruplaa litralta, päivän kurssin mukaan? Ja kohta saisi ajaa ruplia täynnä olevan peräkärryn kanssa huoltikselle kun se ryssien paskapaperin arvo sen kuin laskisi. Siitä olisi rinnakkaistodellisuus ja painajaiset kaukana ja sitä pitäisi havitella, eikö vaan :)
Ei tunnu missään.
Pitäs tuo Ladan kaasutin varmaan purkaa ja tutkia. Hiukan käyntihäiriöitä ja kuluttaa liikaa. Muuten toimii hyvin ja on päässyt paremmin mäet, kun laitoin hiekkasäkin takakonttiin painoksi.
vihreät on tyytyväisiä Tesla myy ja osakkeet on kaakossa.
Jee tälläisenä talvena varsinkin huomaa tuon hulluuden.
Venäjän tuontisähkö pitää blokata, ilmankin pitää pärjätä.
Tuulipuistot pelastaa.
Suomi joutuu kivikaudelle. :D Kaikki siksi että Olemme osana EU:ta.