Maailma muuttu globaalisti toiseksi Ukrainan sodan vuoksi.

Anonyymi

BRICS-maat on Venäjän tukena.
Suomen hallituksen tulee ottaa muutokseen kantaa ja antaa sotilaiden arvioida uusi tilanne.

Nyt on kysymys olemassaolosta, Nato ei takaa sitä, Nato voi vain taistella Suomen maaperällä. Mitä olisi se jälki kotimaan kamaralla sen jälkeen?
Siunausta Isänmaalle!

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      BRICS-maiden tuki ei ole mitenkään selvä. Jos esimerkiksi Kiina katsoo Venäjän sotapolitiikan heikentävän globaalia taloutta ja sitä kautta Kiinan kehitystä, tuki voi herkästi olla katkolla. Yksikään BRICS-maista ei tietääkseni ole osoittanut hyväksyvänsä hyökkäystä. Kiinaa lukuunottamatta blokkiin kuuluu lähinnä melkoisissa ongelmissa olevia kehitysmaita kuten Intia. Ne eivät pysty estämään Venäjän talouden romahtamista. Eivät ainakaan markkinaasiantuntijoiden mielestä, kuten on jo nähty. Rupla romahti ja Moskovan pörssiä ei ole uskallettu edes avata moneen päivään. Ulkomainen raha ja investoinnit ovat Venäjän kannalta ohi.

      NATO kuuluminen olisi vahva tae sille, ettei Suomeen hyökätä. NATO:n konventionaalisten sotavoimien taso on aivan eri levelillä kuin Venäjän ja Venäjä tietää sen.

    • Anonyymi

      BRICS- maat eivät ole PUTINin ja sen väkivaltapolitiikan tukena.
      Brics käsitti muinoin nipun taloudellisesti kehittyviä maita vailla muuta yhteyttä. Etenkään venäjää ei ole vuosikymmeneen laskettu kehittyväksi maaksi ja nyt se putosi kaivamaansa kuoppaan.

    • Anonyymi

      Väärä termi. Kyseessä on Putinin sota ja venäjän kriisi.
      Ukraina on vain kärsijä ja demokratioiden puolustaja.

    • Anonyymi

      Analyysi: Sori vaan Ukraina, mutta bisnes on bisnestä – maailman nousevat talousmahdit eivät tuomitse Venäjän hyökkäystä
      Brasilia, Intia ja Kiina valtaavat mieluusti pakotteiden luoman tyhjiön Venäjän-kaupassa. Ne pönkittävät Putinin valtaa jatkossakin, kirjoittaa Ylen ulkomaantoimittaja Mika Mäkeläinen.

    • Anonyymi

      Kiina voi maksaa siitä kun valta kasvaa ja heiken USA:ta. Ja vallalla voi tehdä rahaa. Kiina voi tehdä uuden maailman valuutan.

    • Anonyymi

      Paradigma on totaalisesti muuttunut ja tulee ajatella kaikki uudelleen.
      Kun ensimmäinen atomipommi räjäytettiin, niin maailma muuttui toiseksi, mutta ei muuttanut ajatus tottumuksia.

      • Anonyymi

        Kiinasta tulee uusi maailman mahti. USA sammuva tähti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3565
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      131
      2465
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      27
      1961
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      10
      1559
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      76
      1556
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      56
      1346
    7. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      67
      1230
    8. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      67
      1180
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      55
      1160
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      66
      1107
    Aihe