Mitä muuta kuin hirveää suomettumista on Ukrainan luovuttaminen Venäjälle teuraaksi ? Venäjällä on nyt lupa ottaa sodalla ympäriltään kaikki Natoon kuulumattomat maat. Suomi ehkä seuraava vai onko Georgia Kaukasuksella.
Järkyttävää puhetta että enää ei ole etupiirejä. Mitä muuta Ukraina on kuin Venäjän etupiiriä kun se saa vaikka tappaa koko kansan eikä länsi tee muuta kuin lähettelee käsiaseita "sotikaa näillä, me katsellaan". Juuri näinhän etupiirejä sovellettiin 1939, suurvalta sai tehdä mitä halusi.
Järkyttävää puhetta että enää ei ole etupiirejä. Mitä muuta Ukraina on kuin Venäjän etupiiriä kun se saa vaikka tappaa koko kansan eikä länsi tee muuta kuin lähettelee käsiaseita "sotikaa näillä, me katsellaan". Juuri näinhän etupiirejä sovellettiin 1939, suurvalta sai tehdä mitä halusi.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Milloin ja millä valtuuksilla olet antanut Venäjälle tuollaisia lupia?
Koko läntinen maailma vastustaa Venäjää muutamaa suomalaista Moskovan trollia lukuunottamatta.
Myös1939 länsivallat vastustivat diktatuurien pyrkimyksiä. Suomi aivan erityisesti.
Etkö lainkaan tunne sen paremmin historiaa kuin nykypäivääkään?
Oletko ihan terve päästäsi ? Ei siltä vaikuta, lienee jo trollien Ylipäällikön Putinin vaiva iskenyt teihin hänen trolleihinsa eli valahtaminen harhojen maailmaan.
"Milloin ja millä valtuuksilla olet antanut Venäjälle tuollaisia lupia?"
Ihmisen täytiyiy olla synnynnäinen käärme ja lisäksi Pietarissa jatkokurssit käynty että osaa noin luontevasti v.....uilla. Ei onnistu kaikiltä.
Matti Vanhanen tuomitsee kovin sanoin Halla-ahon, joka vaatii länneltä tehokkaampaa apua ukrainalle. Moni muukin on rakentamassa venäjälle etupiirejä tuolla asenteella, joiden uhri myös suomi on.
Jos ukraina kaatuu, venäjän seuraava kohde on luonnollisesti suomi, ainut se natoon kuulumaton länsinaapuri. Joko suometutaan etupiiriin, tai venäjä rankaisee.
Ukraina täytyy pitää kaikin keinon pystyssä, se on suomen tulevaisuuden kannalta ratkaisevaa.
Vapautettavasta veljeskansasta tuli tuhottava vihollinen.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008653326.html
Venäjä ei päästä pakolaisia takaisin.
Suomettunut länsi, seuraavana Suomi.
”Suomettunut länsi, seuraavanaSuomi.”
Eli tällä haluaa venäläismielinen stallari Tarkkispoika korostaa Natoon liittymisen kiireellisyyttä, jolloin Venäjä ei pääse tekemään metkujaan! Hänellä on syvä huoli suomalaisen isänmaan kohtalosta?
----Hänellä on syvä huoli suomalaisen isänmaan kohtalosta?-----
Stalinistit ovat aina olleet isänmaallista porukkaa. Ei heille tulisi mieleenkään puolustaa Venäjän hybriditukikohtia Suomessa.
On toki ja sinä Tarkkispoika et sille mahda mitään huimalla 0,01:n prosntin kannatuksellasi! Pian tulet sen ihmeen näkemään!
Ja sitäkin vähemmän tulee stallarille mieleen puolustaa sodassa Suomea!
Itse asiassa jos sellainen sota joskus akjaa niin pidä huoli, ettei vitjassa takanasi ole mukana aseistettu stallari!
Arabikevät -> lännen pako Syyriasta, Syyrian täystuho ja Venäjän 100 - 0 voitto !
Ukrainakevät ->lännen pako, Ukrainan täystuho ja Venäjän 100 - 0 voitto !
Miksi nämä lännen ja Venäjän yhteenotot toistavat ikävän tarkkaan samaa kaavaa ?
Länsi aloittaa projekteja. Sitten Venäjä tulee mukaan ja länsi luikkii heti karkuun kun "ei uskalla siellä on Venäjän armeija, tulee sota". Miksi Venäjä ei pelkää ja sano "ei uskalla, siellä on länsi vastassa, tulee sota"?
Ja mitähän tuollaisia lännen projekteja on ollut?
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan nimenomaan uskoen,ettei länsi tule vastaan.
Hermostus on suuri jo aseavun,talouspakotteiden, osallistumiskieltojen ja muun sellaisen takia.
Stallarien on tietenkin riemukasta juhlia Syyrian täystuhoa.
Ja toivoa samaa Ukrainalle.Mahtaako onnistua?
Se Ukrainan tuho ja Venäjän voitto ovat vaan yhä näkemättä:-D
Venäjää ei kiinnosta mitä tapahtuu punaisen napin painamisen jälkeen. Siksi…
Se Venäjän voitto 100 - 0 on vaan näkemättä! Kovin takkuisesti alkoi;-D
Ja koetko piittaamattomuuden Venäjän vahvuudeksi?
Tänään MTV3 Asian ytimessä, venäläisen asiantuntijan haastattelu: venäjä hyökkää Suomeen 6kk kuluessa.
Ja te stallarit uskotte tuohon "ennustajaan"?
Se on yhtä pätevä kuin mustalaiseukon povaus.
Sinunko höpinöihin sitten pitäisi uskoa, kusivaippaisen hourupäisen eläkeukon harhoihin?
Vielä 1940 syksyllä länsivalta Saksa kielsi N-liittoa hyökkäämästä Suomeen ja Stalin totteli. Nyt ei taida länsi panna tikkua ristiin jos Venäjä hyökkää.
Ja sinä siis tiedät Venäjän hyökkäävän Suomeen ja lännen tyytyvän katsomaan?
Perustelut?
Se on oikeasti ”isänmaallisen” stallarin hartain toive eikä pelko!
Mutta tottakai juttu on niin, ettei Natoon liittymisen kanssa kannata kupata!
MIKSI länsi toimisi Suomen suhteen toisin kuin Ukrainan suhteen ? Natohan ei puolusta muita kuin jäsenmaitaan eli ei-jäsenet on jo ennalta luovutettu Venäjän etupiiriin, tehköön mitä tahtoo.
----Se Ukrainan tuho ja Venäjän voitto ovat vaan yhä näkemättä:-----
Etkö katso televisiota ? Siellähän se Ukrainan kaupunkien jauhautuminen kivikasoiksi on koko ajan nähtävillä.
Niin jauhautui kivikasoiksi aikanaan myös Stalingrad eikä Saksa silti voittanut!
Stallari ei usko, että ukrainalaiset nyt sotiessaan fasisteja vastaan pystyy samaan?
Ukraina pystyy paljoon mutta sinä räähkä et pysty muuhun kuin katupoikatason nimittelyyn. Ehkä olet kasvanut Pietarissa katulapsena ja ajatusmaailmasi sekä henkinen tasosi on vielä niissä Pietarin viemäreissä.
Jopas kuumeni stallari nopeasti Puten tasolle?
Olen tosin syntynyt ja viettänyt nuoruuteni Helsingin Kallion kaupunginosan ’viemäreissä’, mutta mitäs me pienistä…
Taisi totuus kirpaista Venäjän hybriditukikohtien ja Lapin polttamisen yli-innokasta puolustelijaa.
Tiedä häntä! En ole koskaan kuullut totuuksia stallarin suusta..