Minulla on n. kk:n ajan ollut inhottava (vihlova, pistävä, välillä ehkä jomottavakin)kipu oikean rinnan alla (enemmän ehkä rintalastan kuin kyljen puolella), joka säteilee selkään lapaluun ja selkärangan väliin, muualla kipu ei tunnu.
Kipu tuntuu pinnallisena paineltaessa kylkiluiden päällä, myös syvään sisään hengittäminen tekee kipeää, samoin kyljen kääntäminen vuoteessa sekä aivastaminen, yskiminen, kovaa nauraminen, ym. äkkiliikkeet (joissa joutuu ponnistamaan)sattuvat.
Kipua edelsi erittäin kova yskä. Kävin lekurilla muutama vko sitten tämän vaivan takia, otettiin tulehduslabrat & keuhko- ja kylkiluu-rtg-kuvat, niistä ei löytynyt mitään. Epäili, että on saattanut lihasvenähdys/-revähdys tulla yskimisestä....
Onko kellään ollut sellaista? Voiko olla mahdollista, että sellaisen parantuminen kestää näin pitkään? Ja näkyykö kylkiluun murtuma välttämättä aina rtg-kuvissa?
Kävin myös hierojalla, sekään ei auttanut, siellä epäiltiin, että jotkut nikamat saattavat ehkä olla jumissa selässä....Voiko sellainen olla mahdollista?
Minua huolestuttaa kovasti tämä kipu, olen jo alkanut miettimään, että voisiko tämä säteillä jostain vatsaontelosta, että jos siellä on jotain... Minulla ei ole ollut mitään muita oireita. Muuten olen terve n. 30v nainen.
Tämä kipu alkaa jo rajoittamaan päivittäistä elämääni, kun sitä varoo koko ajan, tuntuu ettei uskalla edes hengittää kunnolla, kun se sattuu...Kipulääkkeitä en haluaisi mielelläni syödä, mutta pakko niitä on ollut välillä ottaa. Minulla on tarkoitus mennä uudestaan lekurille, jos tämä vaiva ei ala parantua...mutta olisi kiva, jos joku viitsisi kirjoittaa tänne, jos on kokemuksia vastaavasta. Kiitos etukäteen!!
Kipu oikean rinnan alla, joka säteilee selkään
4
15303
Vastaukset 4
- Senja
Itselläni oli rinnan puolella kova kipu ja luulin jo, että sydämessä tai keuhkossa on vikaa. Menin lopulta lääkärille, joka sattui olemaan myös taitava akupunktiolääkäri.
Vian syy oli selässä, vaikka kipu tuntui rinnassa!
Oli liukkaat kelit ja hän sanoi, että olen todennäköisesti korjannut nopealla liikkeella horjahdusta ja selkänikama on väärässä asennossa. Sellainen kipu voi säteillä rintapuolelle, eikä tuntua lainkaan oikeassa suunnassa.
Hän laittoi minulle akupunktioneuloja ja kirjoitti lisäksi reseptin, koska päätteli nikamavälin selässä olevan tulehtunut. Kipu hellitti jo samana päivänä ja tulehduslääke paransi vaivan lopullisesti puolessa viikossa.
Eli selän vaivavoi tosiaan tuntua rinnan puolella. Minulla ainakaan ei ollut vaarallista, vaikka kipu oli kestänyt kauan (tietysti kesti, koska tulehdus jatkui nikamavälissä...).- ninj
Mulla oireili samalla tavalla murtunut kylkiluu, mitä ei röntgenissä näkynyt. Lääkäri ei edes uskonut etä kylkiluu voisi murtua yskiessä..
Mulla tuli myös pientä hengenahdistusta (syvään hengittäminen tuntui raskaalta) ja nukkuessa sattui. Painellessa kipu tuntui kyljessä selvästi. Vasta toinen lääkäri sanoi että murtuma siellä on. Paraneminen kesti melkein kolme kuukautta sitten. Jos kuitenkin epäilyttää niin kyllähän asia kannattaa tutkia tarkemmin.
- kissu2
mulla on ihan sama juttu ku sulla,kipu rinnan alla,mul oli kuukausi sitte kova yskä,yskin yöt ja päivät,ysä alannu hellittää,ny pari viikko ollu vasen puoli tosi kipeä,rajottaa elämää.pitää mennä ens viikol lääkäriin,en jaksa enää...
- Anonyymi
Juuri ole valvonjtpari yötä kun ei saa unta ja oikea puoli särkee ja vihloo koko ajan. Mitä se nyt sitten oikein on kerran olen ollut lääkärissä. Mutta ei ole mitään löytynyt Mulla ei ole mitään
Sörkymäänekään, mikä tuohon nyt auttais?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2131289- 89826
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va225796Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48732Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan54664Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä47661- 81601
- 24585
- 106570
- 39569
- 46560
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja294541Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko58539Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan74531Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.45526Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27523Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47514Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt33509Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91473