Minulla on n. kk:n ajan ollut inhottava (vihlova, pistävä, välillä ehkä jomottavakin)kipu oikean rinnan alla (enemmän ehkä rintalastan kuin kyljen puolella), joka säteilee selkään lapaluun ja selkärangan väliin, muualla kipu ei tunnu.
Kipu tuntuu pinnallisena paineltaessa kylkiluiden päällä, myös syvään sisään hengittäminen tekee kipeää, samoin kyljen kääntäminen vuoteessa sekä aivastaminen, yskiminen, kovaa nauraminen, ym. äkkiliikkeet (joissa joutuu ponnistamaan)sattuvat.
Kipua edelsi erittäin kova yskä. Kävin lekurilla muutama vko sitten tämän vaivan takia, otettiin tulehduslabrat & keuhko- ja kylkiluu-rtg-kuvat, niistä ei löytynyt mitään. Epäili, että on saattanut lihasvenähdys/-revähdys tulla yskimisestä....
Onko kellään ollut sellaista? Voiko olla mahdollista, että sellaisen parantuminen kestää näin pitkään? Ja näkyykö kylkiluun murtuma välttämättä aina rtg-kuvissa?
Kävin myös hierojalla, sekään ei auttanut, siellä epäiltiin, että jotkut nikamat saattavat ehkä olla jumissa selässä....Voiko sellainen olla mahdollista?
Minua huolestuttaa kovasti tämä kipu, olen jo alkanut miettimään, että voisiko tämä säteillä jostain vatsaontelosta, että jos siellä on jotain... Minulla ei ole ollut mitään muita oireita. Muuten olen terve n. 30v nainen.
Tämä kipu alkaa jo rajoittamaan päivittäistä elämääni, kun sitä varoo koko ajan, tuntuu ettei uskalla edes hengittää kunnolla, kun se sattuu...Kipulääkkeitä en haluaisi mielelläni syödä, mutta pakko niitä on ollut välillä ottaa. Minulla on tarkoitus mennä uudestaan lekurille, jos tämä vaiva ei ala parantua...mutta olisi kiva, jos joku viitsisi kirjoittaa tänne, jos on kokemuksia vastaavasta. Kiitos etukäteen!!
Kipu oikean rinnan alla, joka säteilee selkään
4
14786
Vastaukset
- Senja
Itselläni oli rinnan puolella kova kipu ja luulin jo, että sydämessä tai keuhkossa on vikaa. Menin lopulta lääkärille, joka sattui olemaan myös taitava akupunktiolääkäri.
Vian syy oli selässä, vaikka kipu tuntui rinnassa!
Oli liukkaat kelit ja hän sanoi, että olen todennäköisesti korjannut nopealla liikkeella horjahdusta ja selkänikama on väärässä asennossa. Sellainen kipu voi säteillä rintapuolelle, eikä tuntua lainkaan oikeassa suunnassa.
Hän laittoi minulle akupunktioneuloja ja kirjoitti lisäksi reseptin, koska päätteli nikamavälin selässä olevan tulehtunut. Kipu hellitti jo samana päivänä ja tulehduslääke paransi vaivan lopullisesti puolessa viikossa.
Eli selän vaivavoi tosiaan tuntua rinnan puolella. Minulla ainakaan ei ollut vaarallista, vaikka kipu oli kestänyt kauan (tietysti kesti, koska tulehdus jatkui nikamavälissä...).- ninj
Mulla oireili samalla tavalla murtunut kylkiluu, mitä ei röntgenissä näkynyt. Lääkäri ei edes uskonut etä kylkiluu voisi murtua yskiessä..
Mulla tuli myös pientä hengenahdistusta (syvään hengittäminen tuntui raskaalta) ja nukkuessa sattui. Painellessa kipu tuntui kyljessä selvästi. Vasta toinen lääkäri sanoi että murtuma siellä on. Paraneminen kesti melkein kolme kuukautta sitten. Jos kuitenkin epäilyttää niin kyllähän asia kannattaa tutkia tarkemmin.
- kissu2
mulla on ihan sama juttu ku sulla,kipu rinnan alla,mul oli kuukausi sitte kova yskä,yskin yöt ja päivät,ysä alannu hellittää,ny pari viikko ollu vasen puoli tosi kipeä,rajottaa elämää.pitää mennä ens viikol lääkäriin,en jaksa enää...
- Anonyymi
Juuri ole valvonjtpari yötä kun ei saa unta ja oikea puoli särkee ja vihloo koko ajan. Mitä se nyt sitten oikein on kerran olen ollut lääkärissä. Mutta ei ole mitään löytynyt Mulla ei ole mitään
Sörkymäänekään, mikä tuohon nyt auttais?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492358Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on452139Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2041656Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681630- 231521
- 171421
Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok861394Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s61369Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81281Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191264