Helpotusta maahanmuuton asioden hoitoon

Anonyymi

Suomen tai koko EU:n on rakennettava turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskus afrikkalaiseen maahan.
Vuokrataan vaikka Marokosta tai Libyasta tontti johon vastaanottokeskus rakennetaan.
Vastaanottokeskuksen yhteydessä olisi sitten migrin toimisto paperityötä varten.
Kun sana leviäisi, niin tulisi tungosta. Pitää vain laittaa jonottajat jonoon odottamaan vuoroaan. Ovat tottuneet jonottamaan siellä Afrikassa. Jonotus olisi ensimmäinen asia joka karsisi turvapaikanhakijoita. Perhejono ja sinkkujono?
Heti alkuun sellainen politiikka, että otetaan vaikkapa max 50-hakemusta päivässä.
Tänne tulleet poislukien ukrainalaiset lennätettäisiin Afrikkaan odottelemaan asioidensa käsittelyä.
Karkoitus olisi sitten sitä, että laittaisivat kielteisen päätöksen saaneen tai karkoitettavan turvapaikanhakijan vastaanottokeskuksen porttien ulkopuolelle.
Tarvittaessa maksetaan lentolippu kotimaahan mutta siten, että sen saisi vasta lentoasemalta jotta sitä ei voisi myydä.
Tämän etuna olisi myös se, että voisimme palkata edullista Afrikkalaista henkilökuntaa suomalaisten tai EU virkamiesten lisäksi.
Samoin valitusten käsittely tulisi edullisemmaksi kun valittaja saisi odotella jossain vastaanottokeskuksen ulkopuolella vastausta valitukseensa.
Valittaja tietty maksaisi elämän itse valitusta odotellessaan.
Tämä myös parantaisi turvapaikanhakijoiden turvallisuutta ja hukkumiset Välimerellä vähenisivät.
Luulen, että tämä romahduttaisi tänne pyrkivien määrän ja vähentäisi kovasti täällä loisivien määrää.

3

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä idea. Saataisiin noita kohtuuttomia kuluja alas ja palautettua noita "ei voi palauttaa" kulkijoita johonkin muualle täältä loisimasta.
      Varmasti halvempi pitää noita tuolla vastaanottokeskuksessa kuin Itä-Helsingissä!

    • Eikös Tanska tummoista johonkin itäeurooppaan jo suunnittele?

    • Anonyymi

      Vielä siis olisiko vastaanottokeskus sellainen, että sen ympärillä on lukittava portti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      33
      11272
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9731
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1747
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe