Olisiko Trump kyennyt estämään sodan?

Anonyymi

Biden näyttää nyt vievän koko Euroopan mukaan sotaan.

Vaikka Saksan Scholz sanoikin, ettei heidän vallassaoloaikanaan (siis Putinin ja Scholzin) Ukrainan Natoon liittyminen tule ajankohtaiseksi, niin Putin ei ottanut sitä todesta, kun sitä ei sanonut Biden.

Scholzin lause oli totuus, joka oli kaikille selvää. Ukraina on ollut jo 8 vuotta sodassa ja sotaa käyvää maata ei oteta Naton jäseneksi, eikä Ukraina edes ollut ollenkaan täyttämään Nato ehtoja, vaikka rauha tuohon 8 vuotta kestäneeseen sotaan olisi saatukin.

EU ja Nato maiden voimakas aseiden toimitus voi olla juuri se agressio, joka saa Putinin käymään sotaa koko Eurooppaa vastaan. Onhan se selkeä kannanotto Venäjää vastaan sotilaallisella tavalla.

3

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elämme vaarallisia aikoja.

    • Anonyymi

      Kyllä Nato olisi voinut estää sodan, jos Nato olisi ottanut Putinin uhkauksen todesta.

      No miten?

      Naton olisi pitänyt järjestää Venäjän rajojen tuntumaan 500 000 miehen raskaasti aseistettu sotaharjoitus yhtäaikaa, kun Venäjä hilasi 200 000 miestä lähelle Ukrainan rajoja.

      Putin tunnustaa vain voimaa ja Nato vastasi Putinille lähettämällä mm. 1000 sotilasta Viroon. Putin näkee tuollaiset toimet täytenä vitsinä!

    • Anonyymi

      Kyllä Trump olisi estänyt sodan! Bidenistä ei siihen ole!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2941
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      41
      2911
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      64
      1471
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe