Venäläisten maakauppoja strategisissa kohteissa

Anonyymi

"Liikemies on liikekumppaneineen hankkinut maata myös Pirkanmaalta Sastamalan Ellivuoresta tietoliikennemaston juurelta. Hän omistaa yhtiöidensä kautta maa-alueen myös Helsingistä, Vuosaaren satamasta."

https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2015031119338528

Tuossa jututssa mainitaan monta sotilaskohdetta ja muuta strateegisesti merkittävää kohdetta.

25

1596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikähän radiomasto siellä Ellivuoressa on? Noita kännykkämastoja on tietysti joka paikassa, mutta ei kai sellaisella pikkutapilla mitään sotilasteknistä merkitystä juurikaan ole.

      Korkeempi perinteinen radiomasto on Jyränvuoren radiomasto, mutta se ei ole ihan Ellivuoren alueella.
      https://jalki.fi/routes/224-nokia-sarkola-vammala-jyranvuori-nokia

      Tuolta paikkeilta maastoa voisi ryssän desantti hyvin jo tarkkailla Pirkkalasta nousevaa ja laskevaa sotilaslentoliikennettä.-

      • Anonyymi

        Ei ikinä tiedä, minkälaista sotilastekniikkaa milläkin tavalla ja milloinkin käytetään (salakuuntelu, vakoilu tms.). Voidaan vaikka tosipaikan tullen häiritä tai tuhota tietoliikennelaitteistoja jollain konstin. Liian naiivi ja sinisilmäinen ei kannata olla.

        Toki sotilaskohteet ovat vielä tärkeämpiä asioita. Jos ostetun tontin/kiinteistön ainoa maisema-arvo on sotilaskohteen läheisyys, niin siinä kohtaa pitäisi hälytyskellojen soida jo lujaa.

        Tällaiset maakaupat tulee nyt jäädyttää ja etsiä keinot niiden ottamiseksi takaisin vaikka valtion hallintaan. Ukrainan tapahtumien täytyy nyt avata silmät myös Suomessa.


      • Anonyymi

        Operaatio lentohäirintä on käynnistynyt suomessa.


    • Anonyymi

      Kuka tulkitsee asioita sitten mitenkin. Jokaisen kannattaa katsoa ja tehdä omat johtopäätöksensä.

      Uhattu Ukraina
      Itsenäinen valtio Venäjän uhan alla
      https://areena.yle.fi/1-61697805

      • Anonyymi

        Tuli väärään keskusteluun.


    • Anonyymi

      Ehdotetaan noille mökkitontin omistajille aluevaihdosta. Sellaista Neuvostoliittokin ehdotti Suomelle 1939. Karjala annetaan ryssille, ja vastineeksi tulee siivu jotakin Sallan seudun korpea.

      Noilta otetaan se nykyinen radiomaston juuren mökkipalsta Valtion haltuun. Tilalle annetaan sopivan suojärven rannasta saman kokoinen alue, johon voivat rakentaa mökkinsä.

    • Anonyymi

      Venäläiset ovat ostaneet suomen pala palalta..

      • Anonyymi

        Ja Kiinalaiset myös. Ne ovat kakkosena Venäläisten jälkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja Kiinalaiset myös. Ne ovat kakkosena Venäläisten jälkeen.

        Suomalaiset virkamiehet vetelee"ollen vain töissä" ruususen untaan Suomeen kohdistuvien uhkien osalta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomalaiset virkamiehet vetelee"ollen vain töissä" ruususen untaan Suomeen kohdistuvien uhkien osalta.

        Noin on päässyt käymään.


    • Anonyymi

      Miten bile-ilmari aikoo reagoida tähän asiaan ? ?

      • Anonyymi

        Ilmari on ilmoittanut itsensä jälki-RUK:iin.

        Miesten kanssa seurustelu on saanut Ilmarin itsensäkin muuttumaan miehekkäämmäksi, ja nyt kiinnostaa kaikki asevoimiin liittyvät asiat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilmari on ilmoittanut itsensä jälki-RUK:iin.

        Miesten kanssa seurustelu on saanut Ilmarin itsensäkin muuttumaan miehekkäämmäksi, ja nyt kiinnostaa kaikki asevoimiin liittyvät asiat.

        Pidä ny perkele se suus kiinni typerys.


      • Anonyymi

        > Ilmari on ilmoittanut itsensä jälki-RUK:iin.

        Noilla Ilmarin tunnustetuilla ja todistetuilla valtiomieskyvyillä ja kymmenien miesten kaatamisen taidoilla minnekään RUK:iin ei kannata haaskata Ilmarin kallista aikaa.

        Nurmisen Illu on täysin valmis menemään suoraan Sotakorkeakoulun kursseille. Sielläkin nopeutetulla menettelyllä käymään vain keskeisimmät kurssit läpi kevään aikana.

        Sen perästä Ilmarille annetaan Sanna Marinin allekirjoituksella Suomen sotavoimia koskeva, ja peruuttamaton, Prinssikenraalin tai Suomen Marsalkan sotilasarvo. Kumpi nyt paremmalta korvaan kuulostaakin! Silloin kun Illu menee taas peffaansa keikuttamaan Helsingin iltaelämän tanssilattioille.-


      • Anonyymi

        Ostaa lisää vaseliinia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilmari on ilmoittanut itsensä jälki-RUK:iin.

        Miesten kanssa seurustelu on saanut Ilmarin itsensäkin muuttumaan miehekkäämmäksi, ja nyt kiinnostaa kaikki asevoimiin liittyvät asiat.

        Ei Ilmarista ole mihinkään jälki Rukkiin. Selkärankakin on sillä kuin puutarhaletku.


    • Anonyymi

      Itä-Suomessa ei lentokoneiden gps-laitteet enää toimi. Se häirintä on jo alkanut. Venäläisen rahtikoneen mysteerilennolla Suomen yli testattiin miten häirintä toimii. Hyvin toimii, kun lentoja on jo peruttu Savonlinnaan, Kuopioon, Joensuuhun.

      • Anonyymi

        Jep, GPS häirintä on käynnistynyt suomessa. Mitä seuraavaksi.. ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep, GPS häirintä on käynnistynyt suomessa. Mitä seuraavaksi.. ?

        Venäläisiä Desantteja suomessa..


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tästä aiheestahan on ollut taas tänään isot otsikot. Tulee mieleen että Halonen ja Sirpa Paaterohan, kaipa myös Kai Mykkänen olivat ainakin kotimaisista poliitikoista ne jotka äänekkäimmin venäläisten täysin vapaata maanosto oikeutta puolustivat?

    • Anonyymi

      Nykyinen ympäristöministeri Kai mykkänen toimi sisäministerinä 2018. Tällöin häneltä tiedusteltiin eduskunnassa venäläisten tekemistä maakaupoista Suomessa.

      "– Ei ole akuuttia syytä huoleen, josta pitäisi informoida
      eduskuntaa, Mykkänen kuittasi."
      https://www.suomenuutiset.fi/sisaministeri-vielakaan-huolissaan-perussuomalaiset-kieltaisivat-ulkomaalaisten-epailyttavat-maakaupat/

      Tällä hetkellä on aika lailla erilainen ääni kellossa, minkään venäläisten kiinteistöostojen kanssa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hyvin nuo venäläisten paheenpesät tiedetään ja tarpeen vaatiessa eliminoidaan ja otetaan valtion omistukseen. Hyvää bisnestä, ensin myydään ja sitten otetaan ilnaiseksi takaisin.

      • Anonyymi

        Osoittaa kuitenkin sen, että venäläisiin ei kannata koskaan luottaa.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      3151
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1750
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      132
      1275
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1212
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe