Energiayhtiöitten vastuu?

Anonyymi

Eikös energiayhtiöitten pitäisi ottaa vastuuta, mistä energiaa ostavat? Jos käy niinkuin, nyt että Venäjältä ei saadakaan, tai saadaan kalliilla hinnalla, laitetaan taas kuluttajat maksamaan se. Mitä helvetin kilpailua tälläinen on? Suoranaista monopolia ja asiakkaiden kusettamista, kun se suoraan sanotaan. Vai voiko joku väittää muuta? Energiayhtiöt porskuttaa ja kuluttaja maksaa. Näin se vaan menee. Energiayhtiö määrää hinnan. Korjatkaa, jos olen väärässä?

1

109

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Energia on siinä hyvä tuote myydä, että ihmiset käyttävät sitä melkein yhtä paljon riippumatta siitä kuinka paljon se maksaa. Eli kysyntä ei jousta juuri ollenkaan. Bensan ja Dieselin hinta kallistuu, mutta ihmiset ajaa vielä sillä norminopeudella 90km/h (jos rajoitus 80km/h). Omalla autollani 70km/h kuluttaa noin 3.5 l/100km, ja 90km/h kuluttaa noin 5l/100km. Aikamoinen ero. 60km/h vieläkin taloudellisempi, mutta vaatii vähän enemmän ennakointia, koska auto ei aina jaksa ylämäessä vitosvaihteella jos nopeus 60. Taloudellisin nopeus on vitosvaihteen matalin nopeus (tai kutosvaihteen jos sellainen löytyy). Olen kai ainoa joka ajaa sillä tavalla, ilmeisesti minä olen ainoa kyöhä joka täytää ajaa autolla.

      Nyt kun (oikeastaan viime kesästä asti) energiasta on ollut pulaa, on voitu nähdä että kaikki energia maksaa melkein saman verran, energimuodosta riippumatta. Alkuperällä ei ole suurta vaikutusta, tekijä joka nostaa hintoja on se että venäjän energiat poistui markkinoilta. Vaikka polttoaineet ja energiat olisi ennenkin ostettu muualta, olisi hinnat silti mennyt ylös. Sähkön hintavaihtelut ovat tottakai rajumpia, koska sitä ei voi varastoida, ja kysyntä ei juuri jousta edes hetkellisesti jos hinnat nousee. Tänäänkin sähkön hinta oli yli 70 c/kWh. Olin itse ajastanut talon lämmityksen pois päältä aamupäivällä kun sähkö oli kallis vaikka mulla on kiinteähintainen sähkösopimus.

      Nyt harkitsen spriikeittiön ostamista. Sinolia kun voi ostaa varastoon, ja toimii vaikka sähkösta tulisi niin vakava pula että sen käyttöä rajoitettaisiin päivittäisillä katkoilla. Bilteman bioetanolikin suhteellisen edukas, tänään olisi ruoanlaitto bioetanolilla olisi maksanut alle puolet sähkön hinnasta.

      Ruoanlaitoista sen verran, että nyt isoin kattila käytössä, valmistan isomman määrän kerralla, säästyy energiaa silläkin. Viikottaisella kauppareissulla ostetaan viikon tarvet, plus kaikki säilyvää ostoslistalta ostetaan kaksi tai kolmekertainen määrä. Uskon että elintarvikkeiden hinnat kallistuvat voimakkaasti. Sitten kun on kallis ostan vähemmän ruokaa ja syön varastoitua ruokaa ostetun lisäksi.

      Nyt jos vielä saisin aurinkopaneelin ja akkukäyttöisen moottorisahan, ensi talven lämmityskin olisi turvattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      31
      1192
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      963
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      614
      916
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      676
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe