Eikös energiayhtiöitten pitäisi ottaa vastuuta, mistä energiaa ostavat? Jos käy niinkuin, nyt että Venäjältä ei saadakaan, tai saadaan kalliilla hinnalla, laitetaan taas kuluttajat maksamaan se. Mitä helvetin kilpailua tälläinen on? Suoranaista monopolia ja asiakkaiden kusettamista, kun se suoraan sanotaan. Vai voiko joku väittää muuta? Energiayhtiöt porskuttaa ja kuluttaja maksaa. Näin se vaan menee. Energiayhtiö määrää hinnan. Korjatkaa, jos olen väärässä?
Energiayhtiöitten vastuu?
1
59
Vastaukset
- Anonyymi
Energia on siinä hyvä tuote myydä, että ihmiset käyttävät sitä melkein yhtä paljon riippumatta siitä kuinka paljon se maksaa. Eli kysyntä ei jousta juuri ollenkaan. Bensan ja Dieselin hinta kallistuu, mutta ihmiset ajaa vielä sillä norminopeudella 90km/h (jos rajoitus 80km/h). Omalla autollani 70km/h kuluttaa noin 3.5 l/100km, ja 90km/h kuluttaa noin 5l/100km. Aikamoinen ero. 60km/h vieläkin taloudellisempi, mutta vaatii vähän enemmän ennakointia, koska auto ei aina jaksa ylämäessä vitosvaihteella jos nopeus 60. Taloudellisin nopeus on vitosvaihteen matalin nopeus (tai kutosvaihteen jos sellainen löytyy). Olen kai ainoa joka ajaa sillä tavalla, ilmeisesti minä olen ainoa kyöhä joka täytää ajaa autolla.
Nyt kun (oikeastaan viime kesästä asti) energiasta on ollut pulaa, on voitu nähdä että kaikki energia maksaa melkein saman verran, energimuodosta riippumatta. Alkuperällä ei ole suurta vaikutusta, tekijä joka nostaa hintoja on se että venäjän energiat poistui markkinoilta. Vaikka polttoaineet ja energiat olisi ennenkin ostettu muualta, olisi hinnat silti mennyt ylös. Sähkön hintavaihtelut ovat tottakai rajumpia, koska sitä ei voi varastoida, ja kysyntä ei juuri jousta edes hetkellisesti jos hinnat nousee. Tänäänkin sähkön hinta oli yli 70 c/kWh. Olin itse ajastanut talon lämmityksen pois päältä aamupäivällä kun sähkö oli kallis vaikka mulla on kiinteähintainen sähkösopimus.
Nyt harkitsen spriikeittiön ostamista. Sinolia kun voi ostaa varastoon, ja toimii vaikka sähkösta tulisi niin vakava pula että sen käyttöä rajoitettaisiin päivittäisillä katkoilla. Bilteman bioetanolikin suhteellisen edukas, tänään olisi ruoanlaitto bioetanolilla olisi maksanut alle puolet sähkön hinnasta.
Ruoanlaitoista sen verran, että nyt isoin kattila käytössä, valmistan isomman määrän kerralla, säästyy energiaa silläkin. Viikottaisella kauppareissulla ostetaan viikon tarvet, plus kaikki säilyvää ostoslistalta ostetaan kaksi tai kolmekertainen määrä. Uskon että elintarvikkeiden hinnat kallistuvat voimakkaasti. Sitten kun on kallis ostan vähemmän ruokaa ja syön varastoitua ruokaa ostetun lisäksi.
Nyt jos vielä saisin aurinkopaneelin ja akkukäyttöisen moottorisahan, ensi talven lämmityskin olisi turvattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910891
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882