Paluu dieseliin???

Anonyymi

Täyssähköauto on käyttökelpoinen lähinnä vain aivan eteläsuomessa. Toimintamatka vielä menettelee kesällä mutta nyt talvella lähelle 200km supistuva toimintamatka tekee sähköauton käytöstä lähes mahdottoman yhtälön. Plug-in tyyppinen sähköauto on hyvä ratkaisu sillä sillä pystyy ajamaan käytännössä kaikki lyhyet matkat täysin sähköllä ja silti se on pitkillekin matkoille ongelmaton ratkaisu, mutta WLTP mittaustapojen muuttuessa siitä tulee verotuksellisesti epäedullinen ja niiden suosio tulee tyrehtymään.
Mitä tämä sitten ihan käytännössä takoittaa tuleeko diesel korvaamaan plug-in autot Suomen markkinoilla.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No jos akkutekniikka ei tästä kehity niin omalla kohdalla paluu dieseliin tapahtuu 3 vuoden kuluttua. Jos polttoaineen hinta on silloinkin pilvissä niin säästetään sitten auton hinnassa.

    • Anonyymi

      Luultavasti tulee myyntiin pidemmällä sähköajolla olevia plugareita. Autotehtaat jo nyt voivottelee sähköautojen katteiden kanssa eikä akkujen heikko saatavuus helpota asiaa.
      Plugari on varmaan jatkossakin hyvä vaihtoehto.

      Minusta on tyhmää siihen WLTP asiaan puuttua isolla kädellä koska kyllä ainkain meillä Suomessa tuntuu siltä että kaikki joilla plugari on, sitä sähköllä ajaa aina kun mahdollista. Tähän kannustaa SUomen sähkön ja bensan hinnat. Keskieuroopassa sähkö heti tupla tai triplahintaista vie hyödystä suurimman osan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      101
      8827
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4349
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      39
      1554
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1480
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1190
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe