Täyssähköauto on käyttökelpoinen lähinnä vain aivan eteläsuomessa. Toimintamatka vielä menettelee kesällä mutta nyt talvella lähelle 200km supistuva toimintamatka tekee sähköauton käytöstä lähes mahdottoman yhtälön. Plug-in tyyppinen sähköauto on hyvä ratkaisu sillä sillä pystyy ajamaan käytännössä kaikki lyhyet matkat täysin sähköllä ja silti se on pitkillekin matkoille ongelmaton ratkaisu, mutta WLTP mittaustapojen muuttuessa siitä tulee verotuksellisesti epäedullinen ja niiden suosio tulee tyrehtymään.
Mitä tämä sitten ihan käytännössä takoittaa tuleeko diesel korvaamaan plug-in autot Suomen markkinoilla.
Paluu dieseliin???
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
No jos akkutekniikka ei tästä kehity niin omalla kohdalla paluu dieseliin tapahtuu 3 vuoden kuluttua. Jos polttoaineen hinta on silloinkin pilvissä niin säästetään sitten auton hinnassa.
- Anonyymi
Luultavasti tulee myyntiin pidemmällä sähköajolla olevia plugareita. Autotehtaat jo nyt voivottelee sähköautojen katteiden kanssa eikä akkujen heikko saatavuus helpota asiaa.
Plugari on varmaan jatkossakin hyvä vaihtoehto.
Minusta on tyhmää siihen WLTP asiaan puuttua isolla kädellä koska kyllä ainkain meillä Suomessa tuntuu siltä että kaikki joilla plugari on, sitä sähköllä ajaa aina kun mahdollista. Tähän kannustaa SUomen sähkön ja bensan hinnat. Keskieuroopassa sähkö heti tupla tai triplahintaista vie hyödystä suurimman osan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222247Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739450Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297440Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805914Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344936HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1074591Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm984340Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo842012Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771310