Viron varoittava esimerkki

Anonyymi

Vaikka Nato onkin puolustusliitto, niin uhoajia näyttää olevan jo ihan naapurissa mikä on mielestäni hyvin huolestuttavaa ja hyvin pitkä miinus Natoon liittymiselle. Sehän tarvitsisi meitä lähinnä juuri Viron puolustamiseen.

7

74

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voima tarvitsee vastavoiman, Viron kohdalla se on kunnossa niin että siinä ei ole mitään spekuloitavaa.

      Suomenkin kohdalla se vastavoima on kunnossa, mutta sen vahvuudesta ja riittävyydestä voi spekuloida.

      Tarkoitatko aloittaja että Suomen tilanne vastavoiman suhteen olisi mielestäsi jotenkin parempi kuin Viron?

      Vielä jokin aika sitten Venäjä ei käyttänyt voimaa naapureitaan kohtaan ja silloin tilanne Suomen kohdalla oli toisin. Nyt se asia on muuttunut täysin.

    • Anonyymi

      Viro on aina suhtautunut realistisesti Venäjään, koska sillä on "sisäpiiritietoa", jota vain entisillä neuvostotasavalloilla on. Viron näkemystä Natossa tarvitaan. Nato-päätökset tehdään kuitenkin 30 valtion äänestyksellä.

      Ajattelet pikkuisen itsekkkäästi. Virolaiset taistelivat vapaaehtoisina Suomen sodassa. Tottakai meistä olisi toisillemme tukea myös Naton jäseninä. Todennäköisyys joutua Viroa puolustamaan ei ole sen suurempi kuin joutua Suomeakaan puolustamaan.

      Realismia: Venäjä ei ole hyökännyt koskaan Nato-maahan, eikä ole todennäköistä, että se niin tekisi tulevaisuudessakaan.

    • Anonyymi

      Semmoisiahan ne pienet NATOmaat on kun ne on NATOn etulinjan propagandatorvia.

      • Anonyymi

        Oli mitä oli niin turvassa ovat ainakin! Baltiaan ei Putella ole asiaa!


    • Anonyymi

      Viron ex- presidentti julkaisi tyyytymättömyytensä Natoa ja sen johtoa kohtaan.

      • Anonyymi

        Virolaiset nyt aina marisee kaikesta.


    • Anonyymi

      Ukraina pettyi Natoon.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      68
      7939
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      84
      6015
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      76
      5492
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      66
      5405
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      112
      4687
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      118
      2422
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1301
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      6
      1287
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      42
      1119
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1072
    Aihe