Viron varoittava esimerkki

Anonyymi

Vaikka Nato onkin puolustusliitto, niin uhoajia näyttää olevan jo ihan naapurissa mikä on mielestäni hyvin huolestuttavaa ja hyvin pitkä miinus Natoon liittymiselle. Sehän tarvitsisi meitä lähinnä juuri Viron puolustamiseen.

7

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voima tarvitsee vastavoiman, Viron kohdalla se on kunnossa niin että siinä ei ole mitään spekuloitavaa.

      Suomenkin kohdalla se vastavoima on kunnossa, mutta sen vahvuudesta ja riittävyydestä voi spekuloida.

      Tarkoitatko aloittaja että Suomen tilanne vastavoiman suhteen olisi mielestäsi jotenkin parempi kuin Viron?

      Vielä jokin aika sitten Venäjä ei käyttänyt voimaa naapureitaan kohtaan ja silloin tilanne Suomen kohdalla oli toisin. Nyt se asia on muuttunut täysin.

    • Anonyymi

      Viro on aina suhtautunut realistisesti Venäjään, koska sillä on "sisäpiiritietoa", jota vain entisillä neuvostotasavalloilla on. Viron näkemystä Natossa tarvitaan. Nato-päätökset tehdään kuitenkin 30 valtion äänestyksellä.

      Ajattelet pikkuisen itsekkkäästi. Virolaiset taistelivat vapaaehtoisina Suomen sodassa. Tottakai meistä olisi toisillemme tukea myös Naton jäseninä. Todennäköisyys joutua Viroa puolustamaan ei ole sen suurempi kuin joutua Suomeakaan puolustamaan.

      Realismia: Venäjä ei ole hyökännyt koskaan Nato-maahan, eikä ole todennäköistä, että se niin tekisi tulevaisuudessakaan.

    • Anonyymi

      Semmoisiahan ne pienet NATOmaat on kun ne on NATOn etulinjan propagandatorvia.

      • Anonyymi

        Oli mitä oli niin turvassa ovat ainakin! Baltiaan ei Putella ole asiaa!


    • Anonyymi

      Viron ex- presidentti julkaisi tyyytymättömyytensä Natoa ja sen johtoa kohtaan.

      • Anonyymi

        Virolaiset nyt aina marisee kaikesta.


    • Anonyymi

      Ukraina pettyi Natoon.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      139
      13233
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3685
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      127
      2999
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      155
      1356
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1224
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1081
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe