Viron varoittava esimerkki

Anonyymi

Vaikka Nato onkin puolustusliitto, niin uhoajia näyttää olevan jo ihan naapurissa mikä on mielestäni hyvin huolestuttavaa ja hyvin pitkä miinus Natoon liittymiselle. Sehän tarvitsisi meitä lähinnä juuri Viron puolustamiseen.

7

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voima tarvitsee vastavoiman, Viron kohdalla se on kunnossa niin että siinä ei ole mitään spekuloitavaa.

      Suomenkin kohdalla se vastavoima on kunnossa, mutta sen vahvuudesta ja riittävyydestä voi spekuloida.

      Tarkoitatko aloittaja että Suomen tilanne vastavoiman suhteen olisi mielestäsi jotenkin parempi kuin Viron?

      Vielä jokin aika sitten Venäjä ei käyttänyt voimaa naapureitaan kohtaan ja silloin tilanne Suomen kohdalla oli toisin. Nyt se asia on muuttunut täysin.

    • Anonyymi

      Viro on aina suhtautunut realistisesti Venäjään, koska sillä on "sisäpiiritietoa", jota vain entisillä neuvostotasavalloilla on. Viron näkemystä Natossa tarvitaan. Nato-päätökset tehdään kuitenkin 30 valtion äänestyksellä.

      Ajattelet pikkuisen itsekkkäästi. Virolaiset taistelivat vapaaehtoisina Suomen sodassa. Tottakai meistä olisi toisillemme tukea myös Naton jäseninä. Todennäköisyys joutua Viroa puolustamaan ei ole sen suurempi kuin joutua Suomeakaan puolustamaan.

      Realismia: Venäjä ei ole hyökännyt koskaan Nato-maahan, eikä ole todennäköistä, että se niin tekisi tulevaisuudessakaan.

    • Anonyymi

      Semmoisiahan ne pienet NATOmaat on kun ne on NATOn etulinjan propagandatorvia.

      • Anonyymi

        Oli mitä oli niin turvassa ovat ainakin! Baltiaan ei Putella ole asiaa!


    • Anonyymi

      Viron ex- presidentti julkaisi tyyytymättömyytensä Natoa ja sen johtoa kohtaan.

      • Anonyymi

        Virolaiset nyt aina marisee kaikesta.


    • Anonyymi

      Ukraina pettyi Natoon.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      145
      4075
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      64
      3760
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3024
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      123
      2628
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      179
      2306
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      32
      1594
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      49
      1457
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1282
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1080
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      113
      1070
    Aihe