Klamydia leviää villimmin kuin koskaan ennen – infektiolääkäri pelkää, että osa tartunnan saaneista välttelee nyt yhteydenottoa lääkäriin
https://yle.fi/uutiset/3-12330261
Miten vaikeaa se voi olla käyttää kondomia/suuseksisuojaa? Käykää testeissä jos olette edes joskus olleet suojaamatonta seksiä. Edes vakaa uskollinen parisuhde ei takaa taudittomuutta, ellei molemmat osapuolet ole käyneet testeissä ennen sitä tai täysin neitsyitä aloittaessaan suhteen. Oireettomuus ei tarkoita ettei tautia olisi. Klamydia kuten muutkin seksitaudit ovat usein täysin oireettomia ja voivat olla piileviä vaikka 20 v takaisten sekoilujen ajalta.
Ja jos jossain peräkylien terveyskeskuksessa väitetään, että ei oo ruukattu testata jos ei ole oireita, niin heillä on vanhentunutta tietoa. Jokaisella on oikeus päästä testiin, jos on pienikin mahdollisuus taudille olemassa. Ja muistakaa pyytää klamydia- ja tippurinäytteet myös oraalista/anaalista, jos tarvetta, näissä oleva tauti ei näy virtsasta otettavassa testissä.
YLE: Klamydia leviää villimmin kuin koskaan ennen
Anonyymi
2
132
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla on otettu klamydia testi pitsasta 3 kertaa ja kaikki nega :( sitä ennen otettiin kohdunkaulasta ja oli positiivinen. Nyt on samat oireet ja lääkäri sano että testiä ei enään oteta kohdunkaulasta! Mä oon niin varma että mun klamy on piilossa! Mitä teen!
- Anonyymi
Omituinen lääkäri....
Etkö voi mennä jollekin toiselle lääkärille ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4372859Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?2662461- 641959
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3261484Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1691334Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751172- 931107
Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121057K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81027- 102888