Parkkeeraaminen tien väärälle puolelle

Anonyymi

Ilmeisesti laki tässä taannoin muuttui ja nyt saa parkkeerata kummalle puolelle tietä eli nokka voi näyttää "myötä- tai vastakarvaan". Jossain se voi olla ihan hyväkin mutta naapuri oli kans päättänyt hyödyntää tätä fixua lakimuutosta. Kun tässä tuli lunta oikein p..sti, naapuri se vain parkeeras kuskin puolen korkeeta penkkaa vasten ja kerran taas kun se vääntäytyi autostaan pihalle kysyin, eikö autosta olis helpompi nousta kadun puolelle kuin penkkaan? Ei ollut juttutuulella.

Aika moni näkyy valinneen tämän hölmön tavan. Mistä se johtuu?

9

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko autoilija? Jos olet niin tieliikennelaki muuttui tässä taannoin ja autoilijan pitää tuntea sen säännökset. Auton todellakin saa pysäköidä myös "väärään suuntaan".

      Jotkut tykkää astua autosta ulos suoraan katukäytävälle, eli turvalliselle puolelle. Jotkut taas tykkäävät jatkaa parkista suoraan eteenpäin kääntämättä autoa.

      • Anonyymi

        Jotkut ilmeisesti tykkää parkeerata autonsa "vastakarvaan" vaikka se vaikeuttaisi kuskin autosta poistumista aivan p...sti. Kummallista.

        "Jotkut taas tykkäävät jatkaa parkista suoraan eteenpäin kääntämättä autoa."

        Aivan. Eikö jo se sinänsä ole aika hyvä syy parkkeerata nokka viereisen kaistan kulkusuunnan mukaisesti saati, että kuskin pitää vielä kiipeillä tai tarpoa lumipenkassa. Kummallista.


      • Anonyymi

        Monelta mennyt jo ovi kun eivät tajua varoa pyöräilijöitä tai skuuttaajia, pahimmillaan saa syytteen kuolemantuottamuksesta.


      • Anonyymi

        Ei kuitenkaan ole tykkäämisestä kyse. Laki määrittää miten asiat ovat, ei ihmisten mielipiteet tai mielihalut.

        "36 §
        Pysäyttäminen ja pysäköinti

        Ajoneuvon saa pysäyttää tai pysäköidä vain tien oikealle puolelle. Yksisuuntaisella tiellä on pysäyttäminen ja pysäköinti myös vasemmalle puolelle tietä sallittu. Taajamassa vasemmalle puolelle tietä pysäyttäminen ja pysäköinti on sallittu myös kaksisuuntaisella tiellä, jos se ei vaaranna eikä haittaa liikennettä.

        Ajoneuvo on pysäytettävä tai pysäköitävä tien suuntaisesti ja mahdollisimman lähelle tien reunaa."

        Lähde: https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2018/20180729


    • Anonyymi

      Samaa ihmetellyt. Kaupungilla näkee joskus aikamoista vekslausta kun auto parkkeerattu nokka tulosuuntaan ja yritetään siitä lähteä liikkeelle. Ei hyvä.

    • Anonyymi

      Ongelma kaupungeissa tällä uudella tavalla pysäköitäessä on ns. giljotiini eli 100% väärä pysäköinti suojatien eteen (taakse).

      Tulee ihan kauheita tilanteita välillä ellei pidä silmiään auki.

      • Anonyymi

        ”Giljotiinista” voi nyt Helsingissä napsahtaa ajokielto – Poliisi kiristi autoilijoiden rangaistuksia

        Uusi tieliikennelaki edellyttää autoilijoilta erityistä varovaisuutta suojatietä lähestyessä.

        https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008760273.html


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ”Giljotiinista” voi nyt Helsingissä napsahtaa ajokielto – Poliisi kiristi autoilijoiden rangaistuksia

        Uusi tieliikennelaki edellyttää autoilijoilta erityistä varovaisuutta suojatietä lähestyessä.

        https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008760273.html

        Hyvä asia. Jokainen ajokortin haltia pitää osata säännöt kuin vettä vaan ja tietenkin myös noudattaa niitä.

        "27 §
        Ajoneuvon ajaminen suojatien yli

        Ajoneuvolla suojatietä lähestyttäessä on noudatettava erityistä varovaisuutta ja ajettava sellaisella nopeudella, että ajoneuvon voi tarvittaessa pysäyttää ennen suojatietä. Jalankulkijalle, joka on suojatiellä tai valmistautuu menemään sille, on annettava esteetön kulku.

        Jos ajoneuvo tai raitiovaunu on pysähtynyt suojatien eteen, sitä ei saa ohittaa ajoneuvolla pysäyttämättä, ellei ohittajan ja ohitettavan väliin jää suojakoroketta tai vapaata ajokaistaa.

        Jos näkyvyys suojatielle on rajoittunut muulla tavoin, ajoneuvolla on hidastettava ja tarvittaessa pysäytettävä ennen suojatietä."


    • Anonyymi

      "Väärälle" puolelle parkkeeraamisessa voi olla myös ansa. Jos tuuppaat vaan sumeasti vapaana olevaan koloon, niin kannattaisi tarkistaa, ettei kauempana ole liikennemerkkiä, joka rajoittaa pysäköintiä. Merkistähän ei näy kuin selkäpuoli, kun tulet toisesta suunnasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1179
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      327
      659
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe