Jokuhan rahat lopulta saa.
Mutta minkä pätevyyden vuoksi taho tienaa ylimääräistä, ja meneekö rahat oikedenmukaisesti oikeaan osoitteeseen?
En ole kommunisti, mutta jotain oikeudenmukaisuutta olisi hyvä olla hintojen muodostuksessakin. Ettei olisi vaan joku mystinen "eliitti", joka kerää kauheat voitot tavallisen työntekijän raatamista ansiotuloista.
Kuka rikastuu polttoaineiden hintojen noususta?
21
199
Vastaukset
- Anonyymi
Se mystinen "eliitti" ovn valtio, joka kerää kalliimmasta bensasta senttimääräiset verot ja maksut, sekä kohonneesta hinnasta 24% arvonkisäveroa. Sehän nousee samaan tahtiin, kuin hintakin pumpulla kohoaa.
- Anonyymi
Kyllä se on nämä ahneet jalostamot ja polttoainefirmat, jotka kuorivat kerman päältä. Tunteettomasti. Voitto on maksimoitava.
- Anonyymi
Eikös se ollut niin että polttoaineesta suurin osa on veroa? Eihän jalostamot sillon saa yhtään sen enempää voittoa... vaan valtio saa voitot. Valtio nyhtää meiltä kokoajan lisää ja lisää vittu mitä touhua.
- Anonyymi
Ihmettelen sitä, että miten tämä Ukrainan tilanne, voi nostaa nesteen mydieselin hintaa? Ovatko kinkunrasvat sieltä peräisin, vai iskeekö perinteinen suomi ahneus?
Eikö juuri nyt, olisi aika suosia sitä vihreämpää naftaa? Käyttäjien pitäisi juuri nyt, saada tankata edullisemmin kotimaista uusiodiiseliä.
Kyseinen mydiesel, on maksanut alusta asti 20-25c/L enemmän, kuin tankkinafta.
Kertokaapas viisaat, jotta miksi hintasuhde, on edelleen sama, vaikka ymmärtääkseni raaka-aine hinta ei suomessa ole noussut????- Anonyymi
Ahneutta se on. Jostain pitää saada rahaa maksaa nää vitun tukipaketit EUlle ym...
- Anonyymi
Sama pätee etanoliin. Etanoli oli vuosia noin euron litra. Viime kesänä sen hinta hilattiin 1,25 Eur/litra. Tuosta hinnasta on polttoaineveroa 0,35 Eur/l. Nyt litrahinta noussut lisää 0,5 Eur/l. RE85:ssä on nimensä mukaisesti 15% bensiiniä. Hintaeron bensiiniin ei anneta kasvaa jostakin muusta kuin kustannussyistä.
Ajoin etanolilla yli kymmenen vuotta. Mutta en enää. Kiitos poliitikkojen flexfuel-autojen valmistuksesta on tehty kannattamatonta eikä niitä myydä uutena. Vanhoihin sen saa konvertoitua mutta ei kannata vaikka saisi Trafilta tukea. Etanolin litrahinnan säästö bensiiniin verrattuna on kulutuksen lisä huomioiden liian pieni. Näinä aikoina vihreä siirtymä houkuttelisi, jos hintaero bensiiniin olisi vaikka euron verran. Maailma ei pelastu tällä pelillä. - Anonyymi
Kannattaa kysyä Nesteeltä . Kyllä sieltä joku selitys löytyy .
- Anonyymi
No 150 km työmatka edestakaisin on ainakin tehty kunnes valtio tuplaa kilometrikorvaukset. En tappiokseni aio duunarinpalkalla töissä käydä. En tiedä pitäiskö käydä myymässä auto pois. En taida tarvita sitä vähään aikaan.
- Anonyymi
En epäile sitä ollenkaan. Rikkaat näkevät taas tilaisuuden rokottaa. Prkele.
- Anonyymi
Osakkeen omistajat,,
oikeesti öljyähän on, nyt vaan käytetään sumeilematta hyväksi ukrainan hätää tekosyynä nostaa hintoja kaikilla sektoreilla.
Tyhmät kun ajattelee että pakotteilla kiristetään venäjää,,, tosiasiassa pakotteilla kiristetään vaan kuluttajien kukkaroa... Vai luuleeko joku todellakin että vaikkapa suomalaiset isot liikkeet ottaisivat venäjällä menetetyt noin 6miljardin tulonmenetykset omaan takkiinsa.
Ei todellakaan, nämä tappiot yritetään minimoida nostamalla hintoja muualla,,,,
Mikään ole niin ahne kuin osakas,,, kaikki muut kyllä kärsii - Anonyymi
Kyllä polttoaineiden hinnan nosto tällä aikataulullulla on suuri kusetus. varastoissa vieläkin oleva polttoaine ja raakaöljy on edullisesti ostettua. Heti kun raakaöljyn hinta nousee, nousee myös pumppuhinta. Kun raakaöljyn hinta laskee, hinta tulee pitkällä viivellä pumppuhintoihin ja hyvin pienenä. Eli hintaa hinataan koko ajan keinotekoisesti ylöspäin.
- Anonyymi
Viimeksi kun barreli-hinta oli paljon korkeammalla kuin nyt, hinta romahti,
mutta pumppuhinta ei laskenut noin puoleen vuoteen.
Peruste oli, että hinta koostuu pääosin veroista, eikä raakaöljyn hinnalla ole vaikutusta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viimeksi kun barreli-hinta oli paljon korkeammalla kuin nyt, hinta romahti,
mutta pumppuhinta ei laskenut noin puoleen vuoteen.
Peruste oli, että hinta koostuu pääosin veroista, eikä raakaöljyn hinnalla ole vaikutusta.Koska bensassa on yli puolet veroa, voidaan päätellä, että bensan pääraaka-aine on verot. Öljyä on vain sen verran, että bensa saadaan fyysiseen muotoon.
- Anonyymi
Valtio tienaa teoriassa enemmän, kun verojen osuus kasvaa.
Tosimaailmassa suomalaisten veronmaksukyky ei kuitenkaan kasva, vaan nyt kerättävä suurempi alv-summa on pois muusta kierrosta.
Kyse on siis vain verojen ohjaavuusvaikutuksesta,
eli kansalaisten tuloja kerätään suorempaan valtiolle ja veropotti pienenee talouden taantuessa.
Samalla Suomen päästöt laskevat kun taloudellinen toiminta vähenee.
Sivutuotteena saadaan inhimillistä kärsimystä.
Tåmä on maailman aggressiivisimman vihersiirtymän perusajatus. - Anonyymi
Kysymystä voisi vähän laajentaa koskemaan myös päästöoikeuksia. Eli kenen pankkitilille ilmestyy kallistuvista päästöoikeuksista maksettavat eurot? Ja millä perusteella joku on saanut päästöoikeuksia myyntiin?
- Anonyymi
Eikös ministeri luvannu rahaa tilille.... ei oo kuulunu.....
- Anonyymi
Eiks Putin oo pressa?
Ja onks se luvannu rahaa muille kuin mafiajunttansa ökyrikkaille?
- Anonyymi
Venäjällä on edullista diedel 70c litra.
- Anonyymi
Älkää ostako pensas kerran viikossa riittää kaupassa käyntiki, yritykset lakkoon nyt
- Anonyymi
Polttoaineiden myynti on laskenut todella paljon muutaman päivän aikana. Eli nämä hinnat leikkaa paljon bensan ja dieselin ostamista.
Tietoa on todellisesta kulutuksesta asemalta joka ei ole teboil.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,672493Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052157Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242137Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e972097Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod82036MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141885Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5841836Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1071793Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S171657Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411433