Putinin unelma ei ole vain palauttaa vanhat neuvostotasavallat takaisin äiti Venäjän valtaan, vaan saada Euroopan herruus ja ulottaa valloitussotansa Saksan valtaukseen asti.
Kyllä, luit aivan oikein. Putin haluaa olla se hallitsija, joka yksin neuvottelee USA presidentin kanssa Euroopan tulevaisuudesta ja jota USA n on pakko kunnioittaa.
Tämä on Putinin unelma.
Kyllä, luit aivan oikein. Putin haluaa olla se hallitsija, joka yksin neuvottelee USA presidentin kanssa Euroopan tulevaisuudesta ja jota USA n on pakko kunnioittaa.
Tämä on Putinin unelma.
Vastaukset 2
Vanhimmat
USA yritti saada Saudi-Arabiaa ja muita lähi-idän öljyntuottajamaita lisäämään öljyn tuotantoa, jotta öljyn hinta saataisiin putoamaan ja Venäjän öljytulot romahtamaan, mutta he eivät suostu edes puhumaan Bidenin kanssa asiasta, koska hekin näkevät nyt mahdollisuuden rahastaa öljytuloilla, kun öljyn hinta on kaikkien aikojen korkeimmalla.
Putin rahastaa energiatuloilla, jotka sodan alkamisen jälkeen ovat moninkertaistuneet ja rahoittaa niillä koko Ukrainan sodan kulut, eikä kaikki menekään.
Ruplan kurssin putoaminen on romahduttanut tuotantokustannukset ja kun maksu tulee kovassa valuutassa Euroina tai dollareina, Putin joutuu rakentamaan uusia rahakirstuja, koska entiset rahakirstut ovat liian pieniä.
Öljyntuottajat Venäjällä maksavat kaikki palkat ja tuotantokustannukset ruplilla ja saavat niitä nyt hulvattomasti vaihtaessaan Euroja ja USA dollareita rupliin. Siitä riittää Putinin yksityiskassaankin aivan rekka-autollisia Euroja ja dollareita.
Putin ja Venäjä sijoittaa niitä nyt Kiinan ja Intian, Afrikan, Etelä-Amerikan maiden tuottoisiin rahastoihin.
Putin voi kohta perustaa ulkomaan divisioonia ja luvata niihin tuleville sotilaille mahtavia tuloja. Rahalla saa sotilaita maailman köyhistä maista vaikka kuinka paljon ja omastakin maasta kyllä löytyy miehiä.
EU ja USA sotashakin pelaajat ovat nyt hävinneet ensimmäisen erän. He eivät edes nyt keksi seuraavaa siirtoa, koska ovat järjettömän peloissaan.
On kyllä niin väärä käsitys mut ei voi mitään ku kaikki kaljat ei oo kopassa