Ukrainan presidentti maalaa piruja seinälle. Mutta onko hän oikeassa?
Onko Putin valmis ihmiskunnan alhaisimpaan tekoon? Käyttääkö hän ydinasetta puolustussotaa käyvää maata vastaan? Vai tyytyykö hän käyttämään hirveää kärsimystä tuottavia biologisia aseita?
Vain kaksi voisi auttaa, Jumala ja NATO. Kummalla pettää ensiksi hermo?
Onko Putin valmis ihmiskunnan alhaisimpaan tekoon? Käyttääkö hän ydinasetta puolustussotaa käyvää maata vastaan? Vai tyytyykö hän käyttämään hirveää kärsimystä tuottavia biologisia aseita?
Vain kaksi voisi auttaa, Jumala ja NATO. Kummalla pettää ensiksi hermo?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei Putin uskalla käyttää ydinasetta koska se tietää WW3 ydinsotaa, biologisesta aseesta koronasta taas on opittu että sitäkään ei kannata käyttää koska se leviää herkästi myös omiin kuten tämä korona nyt on tehnyt.
Tavalliset kranaatit on tulivoimaltaan liian heikkoja tuhoamaan vihollisvoimat ja nekin aiheuttavat paljon infratuhoa.
Mutta kaasuasetta hän voisi ehkä vielä käyttää alueellisesti,se haihtuu kuitenkin ilmaan suhteellisen äkkiä mutta tappaa tehokkaasti ja paikallisesti ,ja kaasu ei hajoita taloja eikä infraa.
Ja lisäksi Putin käyttää noita voimaloiden sähkön katkaisua yhtenä sekä maakaasun katkaisua toisena painostuksen keinoina vihollisen antautumiseksi.
Yhtenä keinona vois ehkä vielä olla nälänhädän aiheuttaminen eli yrittää tukkia kaikki ruoka- ja lääkekuljetukset Ukrainan kauppoihin ja koko maahan eli saarrostaa koko maan maalta,mereltä ja ilmasta ,pois länsiliittouman avustuksilta kuten tapahtui Leningradille WW2sessa,mutta johon tosin jäi yksi elämän tie Laatokkaa pitkin joka sitten pelasti kaupungin.
Tiedä sitten pystyisikö Putin katkaisemaan koko maan puhtaan vedensaannin tai viemäröinnin tai tukkimaan roskien pois kuljetuksen jolloin rotta ja kulkutautiepidemiat pääsee valloilleen.
Muita keinoja on varmaan vaikea enää keksiä jos suora rintamasota ei oikein pure kuten nyt on jo käynyt ,ainoastaan miehiä menee ja kalustoa,ammuksia ja polttoainetta kuluu sekä miehille pitää saada lämpimiä makuutiloja että ruokaa ja lääkkeitä.
Niin, mutta kuka, tai mikä voi auttaa ratkaisemaan tämän katastrofin?
Jonkun merkittävän henkilön kuolema tai luonnon katasrofi Venäjällä.
Venäläisethän ovatkin taikauskoisia. Jos tulisi valtava maanjäristys, he uskoisivat sen olevan merkki Jumalalta.
Suomi luuli voittaneensa viime sodan Neuvostoliittoa vastaan,kun melkein kaikki suomalaiset sotilaat tapettiin ja ajettiin käpykaartiin,Neuvostoliitto otti vallan ja piti pölhökansan kurissa, mutta ei kyllä tarvinnut tehdä velkaa Rupumaiden hyväksi kuten E:ussa.
Putin syönyt sen verran psyykelääkkeittä voi tapahtua mitä vaan.
Ukrainan armeija pitää siviilejä ihmiskilpinä , kuten lastensairaalaa , koulua , asuintaloa.
Siviilien seassa lymyää Ukrainan sotilaat ja käyttävät mainittuja tiloja tuliasemina.
Siviili uhrit on Ukrainan armeijan aiheuttamia.
Usa rankaisi japania kahdella mojovalla paukulla, siinä keisarilla tuli löysät pöksyyn!😭😅😂
Hyvä muistaa minkälainen teko ydinaseen käyttö on.
Siihen on syyllistynyt vain yksi maa mutta se on sen tehnyt kahdesti.
Älköön se tai kukaan muukaan koskaan sitä enää tekisi.