Pappi joka opettaa lapsikastetta on harhaoppinen.
Harhaoppinen pappi
Hiukan
18933
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
"Pappi joka opettaa lapsikastetta on harhaoppinen."
Et sitten mitään painavampaa tai omaperäisempää sanottavaa keksinyt, vaikka on oikein rekisteröity nimimerkki?
Tuohan on itsestään selvyys. Ensin tullaan uskoon ja sitten mennään kasteelle. Tämä on se oikea marssijärjestys. Sylivauvan kaste on kaunis mutta arvoton tapahtuma.
On täysin turha tulla puhumaan luterilaisuuspalstalle tuommoista, kun luterilaisuuteen kuuluu lapsikaste. En minäkään mene helluntailaisuuspalstalle puhumaan aikuiskasteesta tarpeettomana ja harhaoppina. Eikä kukaan käänny lapsikasteen kannattajasta aikuiskasteen kannattajaksi siksi, että joku helluntailainen käy asiasta paasaamassa luterilaisuuspalstalla.
Kyllä minä kun tulin uskoon menin hati kasteelle kun pääsin.
Olen luterilainen, mutta sitä mieltä, ettei lapsikaste pelasta. kasteelle on tarkoitus mennä uskoontulon jälkeen. kirkko on kastanut laumoittain pakanoita,mitä voisi pitää huijauskäännyttämiseksi.
kastetta ei seuraa usko,kuten kirkko opettaa,koska kaikki kastetut eivät tule uskoon, eli uudestisynny Jumalan hengen kautta.
Eli sinä joka olet käynyt rippikoulun ja kastettu lapsena pääset taivaaseen vain,jos uskot Jeesuksen kuolleen puolestasi ristillä ja olet saanut Pyhän hengen sinetin, eli tiedät, että Pyhä Henki "asuu" hengessäsi. Sillä tavalla elät yhteydessä Jumalaan ja vasta silloin myös ehtoollinen on pätevä syntien anteeksiantamiseksi.
Moni onkin tullut vasta aikuisen ehtoolliselle mennessään uskoon,kun siinä kohtaa on avannut sydämen Jeesukselle ja näin Pyhä Henki on koskettanut.
Uskoon tullaan siis tietoisesti,ja uskova henkilö tietää sen varmasti, että Jeesus on hänen herransa. Se ei siis ole mitään mututietoa tyyliin
"kyllähän minä Jumalaan uskon", sillä uskoohan saatanakin Jumalaan, mutta joutuu silti kadotukseen.
Vain Jeesus pelastaa.
"kirkko on kastanut laumoittain pakanoita,mitä voisi pitää huijauskäännyttämiseksi."
Mutta tuohan on väärin luterilaiseltakin kannalta ajateltuna.
Lasta ei saisi kastaa, jos on tiedossa että lapsi ei tule saamaan kristillistä opetusta.
Kyllä kaste pelastaa, myös lapsen ja vauvan kohdalla. Se tekee niin aikuisenkin kohdalla.
1.Pietarin kirje:
3:21 Tämän vertauskuvan mukaan vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena - joka ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta - Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksen kautta,
Kasteaiheeseen on annettu linkkejä eri keskusteluissa.
Ensin usko, sitten kaste ja sitten seurakunta.
Itse uskon siihen, että sinun ei pidä edes olla seurakunnan jäsen, jos uskot Jumalaan. Seurakunta, rukoukset, kaste... Nämä kaikki ovat tapoja tuoda esille uskoaan, ja minusta ne ovat toki hyvä asia. Mutta uskon, että Jumala kuuntelee lastaan ja hänet vapahtaa, jos häneen uskoo, vaikka hänellä ei olisi mahdollisuutta päästä seurakunnan jäseneksi tai saada kastetta.
Raamattu puhuu selvästi seurakuntayhteydestä. Varoittaa jättämästä sitä. Pyhien yhteys on uskon kannalta erittäin tärkeää.
Parannus ja uudestisyntyminen ylhäältä, usko Jeesukseen ja kasteelle. Sen jälkeen siunataan seurakuntaan.
Liikaa on kurittomia päiväperhosia, jotka eivät kuulu mihinkään seurakuntaan vaan hakevat elämyksiä sieltä täältä. He ovat kaikkien opintuulten nakeltavissa.
Tämä teidän anabaptistien (= uudelleenkastajien; sillä nimellä teidät tunnettiin, kun jutussa oli jotakin uutuudenviehätystä vielä jäljellä) touhu herättää kysymyksiä.
Siis että kaste ei johda pelastukseen, jos kastettu ei usko?
Mutta eikö Jumalalle ole kaikki mahdollista?
No jos tuota minä ns. tulen uskoon, sitten minut kastetaan? Vaikka olisi kastettu ennenkin. Ok, mikäs siinä (te kun ette edes väitä noudattavanne nikealais-konstantinopolilaista uskontunnustusta, jossa sanotaan: "Tunnustan yhden kasteen syntien anteeksiantamiseksi.")
Mutta entä jos minut on ns. kastettu uudelleen, mutta sitten joudun paholaisen eksyttämäksi ja menetän uskoni. Shit happens.
Sitten tulen äkkiarvaamatta uudelleen uskoon, kuin salama kirkaalta taivaalta Jumalan armo iskee, niin kastatteko te poijaat minut taas uudelleen???
Näihin kun vastaatte, niin en kiusaa enää.
"Pappi joka opettaa lapsikastetta on harhaoppinen."
Tarkoitat varmaan Markku Koivistoa, joka on sitoutunut luterilaiseen kasteopetukseen.
Jos Markku Koivisto on sitoutunut sellaiseen hän tekee väärin.
Onko Markku Koivisto tosiaan lapsikasteen saarnaaja?
Koivisto on johdonmukaisesti kasteasiassa sitoututun luterilaiseen tunnustukseen ja Raamattuun.
Koiviston mielestä vain kastamattomia pitää kastaa, kuten esimerkiksi intialaisia pakanoita. Hän pitää kyllä ongelmallisena sitä että suomessa lapsena kastettujen opetus on usein retuperällä, mutta se ei ole este lasten kastamiselle.
OLEN HIÜKAN PÖLJÄ!!!
OLEN TOISEN POLVEN AIKUISKASTEELLA KÄYNYT ATEISTI, AIKUISKASTEPERINTEEN PAKOITTAMANA!!!
HOEN TURHIA KUIN PAHAINENKIN VIITAKON VÅRIKÄS PAPUKAIJA!!!
VANHEMPANI JA MINÄ OLEMME "PELKOON TULLEITA", EMMEKÄ "USKOON TULLEITA"!!!
VOI ANTAKAA MINULLE TE VAKAASSA USKOSSA OLEVAT LUTHERILAISET ANTEEKSI VALHEELLISUUTENI!!
TOIVOISIN ETTÄ MINÄKIN OLISIN LAPSENA TULLUT KASTETUKSI MUTTA VANHEMPANI KIELSIVÄT MINULTA JUMALAN LÄHEISYYDEN!!!
HE KIELSIVÄT MINULTA PÄÄSYN JUMALAN LUO!!!
VANHEMPANI JÄTTIVÄT MINUT HEITTEILLE!!!
Saat ystävä hyvä anteeksi sillä eihän se ollut sinun vikasi kun vanhempasi noin tekivät!
Mihin olet unohtanut vihollisesi tuulimyllyt?
Peitsi vain käteen Hiükan ja kanssani jahtaamaan tulta syökseviä lohikäärmeitä, lutherilaisia tuulimyllyjä!
Kuinka voit olla noin lapsellinen, lapsen mielinen, vaikka et ole edes lapsikastettu?
HIP-HOP ja RAP-RAP tuulimyllyjä päin vain rohkeasti!!!
Mielenterveydenongelmat ovat ikuinen kiusa. Ne ovat riesa ja en tiedä aina kuinka te tiedätte tietää tietääksenne tiedän tulleeni tietoiseksi tiedosta. Kiitos-!